Rustik ev dekorasyonu için ilham veren 14 stil

Rustik dekorasyon ile evini döşemek isteyenlere 14 fikir

0 15

Adı ingilizce “sade, kırsal veya köylü” anlamlarına gelen “rustic” kelimesinden alan rustik dekorasyon son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Rustik dekorasyonda, doğadan ilham alınarak doğadaki malzemeler kullanılmaktadır. Bunda amaç doğayla bütünleşmek ve bu sayede huzurlu bir yaşam alanına sahip olmaktır.

Evinizde rustik bir hava oluşmasını istiyorsanız tüm mobilyaları baştan değiştirmektense birkaç küçük dokunuşlar ile rustik bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Örneğin; doğal halat sepetler, örgü battaniyeler, etnik desenler, kütük sehpalar, ham ahşap çerçeveler ve tuğla görünümlü duvar kağıtları tercih ederek evinize rustik hava katmanız mümkün.

Rustik Dekorasyon’daki Evde Neler Olur, Rustik Dekorasyon Malzemeleri Nelerdir?

– Ham ahşap görünümünde mobilya takımları,

– Doğal taş görünümlü duvar ve zemin kaplamaları,

– Doğal taş görünümlü paneller,

– Ahşap yer parkeleri,

– Tuğla görünümlü duvar kağıtları,

– Şömineler ve odun sobaları,

– El yapımı hasır sepetler,

– Canlı bitkiler,

– Ahşap dekorasyon ögeleri (Hayvan figürleri, ahşap çerçeveli aynalar vs.),

– Seramik dekorasyon ögeleri (Çanak-çömlek vs.),

– Manzara tabloları,

– Yapay hayvan postları,

– Doğadan izler taşıyan perdeler (Çiçek desenli vs.).

Rustik dekorasyonda asıl mesele doğallıktır ve dolayısıyla tercih edilen malzemelerin (ahşap vb.) işlenmeden doğal şekliyle kullanılması gerekmektedir. Rustik dekorasyon ile evinizde doğal ve rahatlığın güzel bir uyumunu yakalayabilirsiniz.

Rustik dekorasyonda kullanılan asıl malzeme ahşaptır. Ahşap renk ve dokusu yüzünden kullanıldığı mekanda ağır ve kasvetli bir atmosfer oluşturabilir. Bu yüzden ahşap kullanılan mekandaki mobilyalar nötr renkte tercih edilmeli ve duvar ise beyaz renkte boyanmalıdır. Bu gibi kombinasyonlarla mekanda aydınlık bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Rustik dekorasyonda soft renkler kullanılması iyi olacaktır. Örneğin, duvar boyasında veya duvar kağıdında bej, toprak rengi ve krem gibi tonlar tercih edilmesi iyi olacaktır.

Ev odalarında kullanılacak halıları otantik ve etnik desenli olanlardan seçerek rustik havayı kolayca oluşturabilirsiniz.

Rustik dekorasyonda temel motto “doğayla dost, doğada gibi” olduğu için mekanda nasıl doğallığı yakalayabileceğinize odaklanmalısınız. Bunun için tercih edilecek dekorasyon ürünlerini yalın ve fazla işlem görmemiş şekilde olmaları gereklidir.

Rustik dekorasyonda aşırı abartılı ve gösterişli ürünler seçilmemelidir. Rustik tarz sadedir ve kırsal yaşamın doğallığını hissettirir.

Ham ve işlenmemiş mini sehbalar kullanarak odanızda rustik bir hava oluşturabilirsiniz.

Rustik dekorasyonda zemin ahşap veya taş olmalıdır. Örneğin yer döşemesi için orta-koyu tonlu çam kereste ideal bir tercih olacaktır. Bu döşemenin üzerine dokuma halılar atarak ortama daha canlı bir hava verebilirsiniz.

Rustik tarzda bir ev için hasır, rattan ve ahşap benzeri doğal malzemeler kullanılmalıdır.

Rustik ile moderni harmanlamak için ahşap ağırlıklı kitaplık ve tv üniteleri tercih edebilirsiniz.

Duvarlarda işlenmemiş taş veya taş desenli dekorasyon ürünleri seçebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.