Saçkıran Tedavisi Nasıl Olur İşte Size Kesin Çözüm Saçkırana Ne İyi Gelir

Saçkıran Sarımsak Tedavisi Saçkıran Bitkisel Tedavi Saçkıran İlacı

0 6.782

Saçkıran Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

Bağışıklık sisteminin, saç köklerini içeren yapılar olan saç foliküllerine saldırdığı saçkıran, bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve saç kaybının arkasındaki temel nedenlerden biridir. Saçkıran hastalığında, bağışıklık sisteminiz saç köklerine saldırır ve saçların parça parça dökülmesine sebep olur.Bu rahatsızlık hem kadınları hem de erkekleri etkilemektedir. Yaygın olarak 20 yaşından genç kişilerde görülür ancak her yaştan insanda da meydana gelebilir.

Saç kıran ayrıca saçların kafa derisinden dairesel alanlar halinde dökülmesi olarak da tanımlanabilir. Rahatsızlık nadiren saçların tamamen kaybına ya da kelliğe neden olabilir. Bazı durumlarda, kıl kaybı vücudun başka bölgelerinde de meydana gelebilir.

Rahatsızlığın sebebi tam olarak bilinmiyor ancak stres ya da ailede tip 1 diyabet veya eklem iltihabı gibi başka hastalık öykülerinin bulunması hastalığı tetikliyor olabilir.

Şu an için saçkıranın bir tedavisi yok ancak saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardım edecek ve gelecekteki saç dökülmelerini engelleyecek bazı bitkisel tedaviler bulunuyor.

Saçkıranın Sebepleri

Saçkıran, en yaygın bağışıklık sistemi hastalıklarından biridir. Normal şartlarda, bağışıklık sisteminiz vücudunuzu bakteri ve virüsler gibi yabancı maddelerden koruyacaktır. Ancak saçkıran vakasında, bağışıklık sisteminiz yanlışlıkla saç köklerinize saldıracak ve saçlarınızın dökülmesine sebep olacaktır.

Saçkıran İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Soğan Suyu

Soğan suyu, saçkıran için en iyi bitkisel çözümlerden biridir. İçerdiği sülfür, kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini uyararak saçların yeniden uzamasını destekler. Sülfür, saçın en temel yapıtaşlarından biri olarak kabul edilir. Sağlıklı kolajen ve keratin için gereklidir.

2002 yılında Dermatoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, saçkıran hastalığına sahip katılımcılardan iki ay boyunca düzenli olarak kafa derilerine günde iki defa soğan suyu uygulayanların, musluk suyu uygulayanlara nazaran gözle görülür derecede saçlarının daha hızlı çıktığı, uzadığı görülmüştür.

Aşağıdaki tarif, bal içermesi sebebiyle saçların ayrıca yumuşak ve parlak olmasını da sağlar. Bal antioksidanlarla doludur ve saça ihtiyacı olan nemi sağlar.

 • Bir soğanı soyun, doğrayın ve blenderdan geçirin. (Soğanı blenderdan geçirmek yerine rendeleyebilir ve sonra da suyunu çıkartabilirsiniz.)
 • Rendelenmiş posayı bir süzgece koyun. Bir kaşık yardımıyla posayı ezerek suyunu çıkartın.
 • Soğan suyuna 1-2 kaşık bal ekleyin.
 • Tercihen, lavanta yağı gibi birkaç damla esansiyel yağ ekleyebilirsiniz.
 • Bu karışımla saçlarınız dökülen kısmına ya da bütün kafa derinize masaj yapın.
 • Saçlarınızı bir duş başlığıyla kapatın ve gece boyunca ya da en azından yarım saat boyunca öyle bırakın.
 • Sonraki sabah saçınızı yıkayın.
 • Sonuçtan tatmin oluncaya kadar bu saç dökülmesi kürünü birkaç ay boyunca günlük olarak uygulayın.

Biberiye Yağı

Biberiye de saçkıranı tedavi edebilecek harika bir yağdır. 1998’de Dermatoloji Arşivleri’nde yayımlanan bir çalışmaya göre, biberiye aromaterapisi saçkıranı tedavi edebiliyor. Biberiye yağıyla kafa derisine yapılan masaj, saç köklerini uyararak saçların uzamasına, yeni saçların çıkmasına yardımcı oluyor. Biberiye yağı saçınız için faydalıdır. Saç uzamasını destekleyen antioksidanlar içerir. Ayrıca içindeki silis ve sülfür, saç dökülmesini durdurmaya yardım eder.

Sarımsak

Sarımsak, saç uzaması ve saçkıranı tedavi etmek için gerekli olan sülfür, çinko ve kalsiyum gibi olmazsa olmaz mineralleri barındırır. Ayrıca kafa derinizdeki kan dolaşımını arttırır, kolajen üretimini arttırır ve saç köklerini temizleyerek güçlendirir-bunların hepsi saç uzamasını destekler. Sarımsak da soğan gibi saçınızı besler. Bu sülfür bakımından zengin sebze, saçkıran için en iyi doğal tedavilerden biridir. Saç uzamasını destekler ve kolajen üretimini arttırarak saç dökülmesini önler.

 • Birkaç diş sarımsağı ezin ve suyunu çıkarın. Bunu birkaç kaşık Hindistan cevizi yağıyla karıştırın ve birkaç dakika boyunca ısıtın. Ocaktan alın ve soğumaya bırakın, masaj yaparak kafa derinize uygulayın. 30 dakika sonra soğuk suyla durulayın.
 1. Yöntem
 • 8 diş sarımsak
 • 1 çorba kaşığı bal

Sarımsak dişlerinin suyunu çıkarın. Sarımsağı ve balı karıştırın. Karışımı kafa derinize uygulayın ve 20 dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Karışımı yumuşak bir şampuanla durulayın. Bu yöntemi haftada üç kez uygulayın.

Lavanta yağı

Lavanta yağı saçkıranla meydana gelen saç dökülmesi in en iyi ev yapımı tedavilerden biridir. Çalışmalar lavanta yağının saç köklerini güçlendirdiğini ve saçın uzamasına sebep olduğunu gösterdi. Lavanta yağını badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi yardımcı bir yağ ile karıştırın ve saç derisine uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.