Sadelik, şıklık ve doğallığın birleştiği 16 iskandinav tarzı ev dekorasyonu örnekleri

2022 yılının en güzel 16 iskandinav ev dekorasyon stili örneği

0 34

Son zamanların en moda dekorasyon fikirlerinden birisi İskandinav stilidir. Adından da anlaşılacağı üzere İskandinav yani Danimarka, Norveç, İsveç ve Nordik yani Finlandiya, İzlanda, Grönland ile Faroe ve Aland Adalarına özgü bir dekorasyon tarzıdır. Ve tüm dünyaya buralardan yayılmıştır.

İskandinav tarzında beyaz baskın renk olarak kullanılmaktadır. Bunda amaç mekanı daha aydınlık ve ferah göstermektir ki bu yüzden tavan ve duvarlarda beyaz renk tercih edilmektedir. Ek olarak, mobilya ve aksesuarlar da beyaz tonlarında kullanılmaktadır. Bu beyaz ağırlığının dışında ortamda soğuk ve donuk bir görünüm oluşmaması için ahşap eşyalar kullanılmaktadır. Bu sayede ortam daha sıcak bir hava kazanmaktadır. İskandinav tarzında beyaz dışında sık kullanılan renkler arasında gri, krem, soluk mavi ve siyah bulunmaktadır.

Adını İskandinav ve Nordik topraklarından aldığını söylediğimiz İskandinav tarzında coğrafi etmenlerin etkili olduğunu görebilirsiniz. İskandinav ülkelerinde uzun ve karanlık geçen kışlarda doğal ışıktan daha uzun süreler faydalanmak ve mekanların daha ferah olması için açık renkler tercih edilmektedir. Bu sayede gün ışığı daha çok yansır ve oda daha aydınlık olur. Ayrıca yine coğrafi etmenlerin etkisi olarak İskandinav dekorasyon tarzında gün ışığını mekana daha çok alabilmek için büyük pencereler kullanılmaktadır.

Son olarak İskandinav tarzında dekorasyon parçalarının el yapımı ve doğal malzemelerden yapılmış olması dikkat çekmektedir. Bunun için döşemelik kumaşlarda keten, yün ve pamuk gibi doğal malzemeler tercih edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.