Sağ Kaburga Altında Batma Ve Ağrı Sağ Arka Kaburga Altında Ağrı

Sağ Göğüs Altında Ağrı Sağ Kaburga Altında Ağrı Nedenleri Tedavisi

0 18.146

Sağ Göğüs Altında Ağrı, Sağ Kaburga Altında Ağrı, Batma Neden Olur Nasıl Geçer?

Kaburgalarımız vücudumuzda çok önemli görevi vardır; Bu görev sindirim ve kalp ve damar sisteminin doğru çalışmasından sorumlu olan organlara kalkan vazifesi görmektir. Sağ kaburga ağrısı sık karşılaşılan bir durumdur. Eğer sağ kaburga kemiğinizin altında bir ağrı hissederseniz panik yapmamakla birlikte, ağrınızın sebebini belirleyecek bir doktora danışmanız önem arzetmektedir.

Sağ Kaburga Altında Ağrının Nedenleri

Sağ kaburga kemiğinize yakın olan iç organlarınız arasında böbrek, safra kesesi ve karaciğer bulunur. Ağrı genellikle bu organlarda bir enfeksiyon ya da iltihaplanma sonucu oluşur. Sağ kaburganın altındaki ağrının diğer nedenleri;

Safra kesesi

Safra kesesi, karaciğerin tam altında, batın bölgesinin üst sağ çeyreğinde bulunan, armut şekilli bir torbadır. Kişi, kaburgasının altında, kolesistit kaynaklı bir sorundan dolayı ağrı hissedebilir. Kolesistit, safra kesesinin iltihaplanmasıdır. Safra taşları, safra boyasının veya kolestrolün kristalleşmesi sonucu olan taş benzeri yapılardır.  Safra taşları ve safra kesesi iltihabı sağ kaburganızın altındaki ağrının olası nedenlerindendir.

Karaciğer hastalığı

Karaciğerin, bazı proteinleri, bağışıklık sistemi elemanlarını ve sindirime yardımcı olan safra sıvısını salgılamak gibi önemli görevleri vardır. Aynı zamanda, zararlı maddeleri kandan uzaklaştırır. Sağ kaburganın altındaki ağrı bazen karaciğer rahatsızlığına da işaret edebilir.

Böbrek Taşları

Sağ kaburganızın altındaki keskin, gelip geçen ağrı böbrek taşlarına işaret edebilir. Böbrek taşları böbreklerinizde mineral birikintilerinden ve tuzlardan oluşur. Böbrek taşları idrar yolunuzdan aşağı doğru hareket ettikleri zaman yan, sırt ve üst batında (yan ağrısı) ve sağ kaburga altında ağrıya yol açabilir.

Apandist

Sağ kaburganızın altında donuk başlayıp sonradan keskinleşen ağrı, apandist ağrısı olabilir. Apandistiniz herhangi bir nedenden dolayı iltihaplanırsa, genellikle apandistin sağ alt çevresine keskin bir ağrı hissedersiniz.

Gaz

Gaz, karın bölgesinde ağrıya ve sağ kaburganızın altında rahatsızlığa sebep olabilir. Gaz; lifli, nişastalı yiyecekler gibi karbonhidrat bakımından zengin şeyler ya da süt ürünleri tüketmekten dolayı oluşabilir. Gaz ağrısından kurtulmak için birçok doğal yöntem bulunur. Örneğin; nane şekeri, zencefil ya da papatya çayını gaz ağrısından kurtulmak için kullanabilirsiniz.

İltihabi bağırsak hastalığı

İltihabi bağırsak hastalığı (IBD), sindirim sisteminizin çok iyi çalışmamasının ve sağ kaburganızın altında ağrı oluşmasının nedenlerinden biri olabilir.

Zatürre

Amerikan Akciğer Derneği, zatürrenin derin nefes alındığında kötüleşen keskin ya da batan göğüs ağrıları oluşturabileceğini söylüyor. Hangi akciğerin etkilendiğine bağlı olarak, sağ ya da sol kaburganızın altında ağrınız olabilir.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, göğsünüzde ya da omzunuzda ağrıya ya da acıya sebep olabilir. Ancak, sadece bu durum akciğer kanserinin bir belirtisi olamaz. Kanser Araştırmaları derneğine göre, akciğer kanserinin diğer belirtileri; sürekli öksürük, kan öksürmek, yorgunluk, kilo kaybı ve iştahın kapanmasıdır. Akciğer kanserinin daha az rastlanan belirtilerinden biri sağ alt kaburganızın altında ağrıdır.

Ektopik Hamilelik

Kadınlar, yumurtalık kisti ya da ektopik hamilelik (fallopi tüpünde embriyo bulunması) sebebiyle sağ kaburgalarının altında ağrı hissedebilirler. Ağrı, alt sağ çeyrekte başlayıp üst çeyreğe doğru ilerleyebilir.

Kostokondrit

Kostokondrit, kaburga kaslarında iltihaplanmadır ve kaburganın altında ağrıya sebep olabilir.

Travma

Kaburgalar kalbi ve akciğerleri korusalar da, hassas kemiğimsi yapıdalardır ve kırılmalara ve yaralanmalara müsaittirler. Kaburgalardaki ya da göğüs kemiğindeki ince bir çatlak bile, göğüs çevresinde sürekli bir ağrıya sebep olabilir.

Sağ Göğüs Altında Ağrı, Sağ Kaburga Altında Ağrı Tedavisi

Kaburganın altında yer alan ağrının sebepleri çok çeşitli olabilir. Bu yüzden sağ göğüs altında ağrının nedeni tespit edilip nedene göre tedavi uygulanmalıdır. Sağ göğüs altında ağrı  bir hastalık değildir. Ancak bir ya da birkaç hastalığın belirtisi olarak meydana gelir.

Tabi ki ağrının sebebini bilmiyorsanız onu tedavi etmeniz mümkün değildir ancak her zaman Paracetamol gibi popüler ağrı kesicileri deneyebilirsiniz, doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler ağrıyı kısa süreliğine dindirir. Kaburga çevresindeki ağrı genellikle bir iltihaplanmadan kaynaklandığı için yine de en iyi seçenek, steroid yapılı olmayan iltihap giderici bir ilaç kullanmaktır. Bunun için yaygın ilaç Ibuprofen’dir. Sadece iltihaplanmayı gidermekle kalmayıp ağrınızı da dindirmeye yarayacağı için oldukça etkili olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.