Sağ Ve Sol Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur? Bitkisel Çözüm Yolları

Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri Ve Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 17.788

Kürek Kemiği Ağrısına Hangi Bölüm Bakar Neden Olur Nasıl Geçer?

Kürek kemiği ağrısı stresten kansere kadar pek çok nedenden meydana gelebilen bir durumdur. Bu ağrı sağ veya sol kürek kemiğinde yahut her ikisinde görülebilir. Makalemizde kürek kemiği ağrısına yol açan nedenlerden ve tedavi yollarından bahsedeceğiz. Kürek kemiği ağrısı durumunda Fizik tedavi doktoruna gidilebilir.

Kürek Kemiği Ağrısı Nedenleri

Kasların Zorlanması, Gerilmesi

Kürek kemiği ağrısının en yaygın sebeplerinden biri kasların zorlanmasıdır. Kürek kemiği etrafında hareketi sağlayan ve destekleyen kaslar vardır. Sıklıkla tekrarlayan işler yapmak bu kasları zorlayabilir ve kürek kemiği altında ağrıya neden olabilir. Yeni bir egzersiz programına başlamak, kürek kemiği etrafındaki kaslara fazladan baskı yapabilir. Bazen, sadece yanlış pozisyonda uyurken bile sabahları bizi keskin bir kürek kemiği ağrısı ile uyanabilirsiniz.

Aşırı Stres

Fiziksel ya da psikolojik stresli bir yaşam sürdürebilmesi, kürek kemiğinde ağrıyı arttıracaktır. Depresyonda olan pek çok kişi yoğun bir sırt ağrısından muzdariptir.

Osteoporoz

Osteoporoz, kemiklerin güç kaybettiği ve kırılma olasılığının daha yüksek olduğu bir durumdur. Osteoporoz kürek kemiği, omuz veya boynu etkileyebilir ve bu da kürek kemiği ağrısına neden olabilir.

Kürek Kemiği Kanseri

Kemik, akciğer veya başka bir kanserin kürek kemiği içine yayılması, yorgunluk, iştahsızlık ve kilo kaybı durumunda, kürek kemiğinin hassasiyeti ve ağrıya sebep olabilir.

Akciğer Kanseri

Nadir durumlarda, sağ veya sol kürek kemiğindeki bir ağrı akciğer kanserinden kaynaklanabilir. Bu durum, akciğerin üst kısmında oluşur ve ilk belirtilerinden birisi; kürek kemiği, kol ve omuz bölgesinde ağrıdır. Bu ağrı genellikle sürekli ve şiddetlidir.

Kırıklar

Kemiğe yapılacak herhangi bir travma ağrıya sebep olur. Küre kemiğinde bir kırık oluşması oldukça nadirdir çünkü araba kazasında olduğu gibi çok büyük bir baskı gerektirir. Bazen, kişi kolu üzerine düşerse kürek kemiği kırığı meydana gelebilir.

Göğüs Kanseri

Göğüs kanseri, dünyada hem erkek hem de kadınları etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. Hastalar tipik olarak, göğüs kanserinin herhangi bir belirtisi yaşanmadan önce kürek kemiğinde ağrı hissederler.

Fibromiyalji

Fibromiyalji, vücudun çeşitli bölgelerinde kronik kas ve doku ağrısı ile ilişkili bir durumdur. Fibromiyaljinin belirtileri arasında yorgunluk ve uyku düzensizlikleri vardır. Bununla birlikte, fibromiyaljinin belirtilerinden biri ise kürek kemikleri arasındaki üst sırt ağrısıdır.

Safra Taşları

Mayo Klinik uzmanları, safra taşlarının sağ üst karındaki yoğun ağrı ile birlikte kürek kemikleri arasında ağrıya neden olabileceğini bildirmektedir.

Kalp İle İlgili Problemler

Kürek kemiği ağrısının daha ciddi nedenlerinden biri ise kalp ile ilgili problemlerdir. Doktorlar, sol kürek kemiğindeki ağrının özellikle kadınlarda kalp krizi habercisi olduğunu belirtmektedirler. Kürek kemiği ağrısında bir kas iskelet sistemi problemi ve açıklanamayan ağrıların acilen incelenmesi gereklidir.

Kürek Kemiği Ağrısı Tedavisi

Kürek kemiği ağrısının tedavisi, ağrının nedenine bağlıdır. Bu durum kemiğin aşırı yorulması ile ilgili ise tedavi dinlenme kadar basit olabilir. Kanserin yayılmasına bağlı ağrı için seçenekler arasında radyasyon, kemoterapi ve cerrahi müdahaleler yer alır.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres, kürek kemiği ağrısını hafifletmekte son derece faydalıdır. Soğuk hissi, bölgeyi uyuşturarak iltihap ve ağrıyı azaltır.

 • Buz küplerini plastik bir torbaya koyun ve poşeti ince bir havluya sarın.
 • Bunu etkilenen bölgede 10 ila 15 dakika boyunca bekletin.
 • Birkaç gün boyunca günlük olarak bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.
 • Ayrıca bir havluyu soğuk suda ıslatın ve kürek kemiğinde bekletin.

Not: Buzları doğrudan cilde yerleştirmeyin. Kangrene neden olabilir.

Sıcak Kompres

Soğuk kompres gibi sıcak kompres de kürek kemiği ağrısının tedavisine yardımcı olur. Sıcak kompres ayrıca kasılan kasların ağrısını hafifletmeye de yardımcı olur. Sıcak su torbasını sıcak suyla doldurun ve uzanırken 10 ila 15 dakika boyunca ağrıyan kürek kemiğinde bekletin. Tam bir rahatlama hissedene kadar günde birkaç kez bunu tekrarlayın.

Zerdeçal

Zerdeçal, kürek kemiğinde ağrıyı hafifletmek için iyi bir çözümdür. Zerdeçaldaki curcumin maddesi ağrıyı ve şişliği azaltmaya yardımcı olan antioksidanların yanı sıra iltihap sökücü özellikler de barındırır.

2 yemek kaşığı toz zerdeçal ve 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın. Bu karışımı ağrılı kasların üzerine sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından sıcak su ile durulayın. Ağrı geçene kadar günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.

Masaj

Masaj, kürek kemiği ağrısını azaltmanın başka bir iyi yoludur. Nazik bir masaj, kürek kemiği kaslarının kasılma ve gerginliğinin azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, kan dolaşımını artıracak, şişlik ve sertliği azaltacaktır.

Masaj yapmak için zeytinyağı, hindistancevizi yağı, susam yağı veya hardal yağı kullanabilirsiniz.

 • Yağı hafifçe ısıtın ve kürek kemiğine uygulayın.
 • Kürek kemiği kaslarını hafifçe sıkın ve ağrıyı hafifletmek ve kan akışını arttırmak için basınç uygulayın.
 • Yaklaşık 10 dakika masaj yapın, ardından etkili sonuçlar almak için etkilenen bölgeye sıcak bir havlu koyun.

İngiliz Tuz Banyosu

Magnezyum sülfattan oluşan ingiliz tuzu, kürek kemiği ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Kan dolaşımını artıracak ve kasılan kürek kemiği kaslarını gevşetmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca tüm vücudun stresini de almaya yardımcı olur.

 • Küvetinizi sıcak veya ılık suyla doldurun.
 • İçine 2 bardak ingiliz tuzu ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Bu suya girin ve kürek kemiklerinizi 20 ila 25 dakika boyunca suda olduğundan emin olun.
 • Bunu haftada 3 kez tekrarlayın.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.