Sağ Veya Sol Omuz Düşüklüğü Düşmesi Düzelir mi?

Omuz Düşüklüğü Düşük Omuz Neden Olur Tedavi Nasıldır?

1 175

Omuz Düşüklüğü Neden Olur Nasıl Düzeltilir?

Omuz düşüklüğü skolyoz hastalığından, kemik erimesine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Omuz düşüklüğü boyun, omuz ve bel ağrılarına da sebep olabilir.

Omuz Düşüklüğü Neden Olur?

 • Skolyoz hastalığı
 • Osteoporoz (Kemik erimesi)
 • Genetik
 • Doğumsal problemler
 • Duruş bozuklukları
 • Omuz yaralanması
 • Kalça çıkıklığı
 • Çanta gibi ağır eşyaların uzun süre taşınması
 • Omuzların aşırı kullanılması veya kötüye kullanılması
 • Yanlış uyku pozisyonu

Omuz Düşüklüğü İçin Hangi Doktora Gidilir?

Omuz düşüklüğü tedavisi için Fizik Tedavi doktoruna gidilir.

Omuz Düşüklüğü Nasıl Geçer?

Omuz düşüklüğü doktorun vereceği egzersizleri yaparak bir miktar düzelebilir.

Omuz Düşüklüğü İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Tek taraflı omuz düşmesi fizik tedaviyle düzelebilir mi?

CEVAP

Fizik Tedavi Doktoru Murat Çakaloz’un cevabı:(Omuzlardaki yükseklik farkına çok rastlıyoruz. Terziler bunu bilirler ve ceket dikerken vatkayı daha kalın koyarak farkı dengelerler. Ağırlık daha çok sağ elle taşındığı için sağ omuz daha çok düşük oluyor. tam bir tedavisi yoktur, egzersizlerle kımen düzeltilebilir. Fakat bu fazla düşüklükler için. 2 cm lik düşüklük hiç önmeli değil, pek fark edilmez de. asıl önemli rahatsızlık bunu mesele yaparak kompleks haline getirmektir.)

Sual: Omuz düşüklüğüm var.Kürek kemiğim tam dik durmuyo ve kambur gözüküyorum. Fizyoterapiste gittim bi kaç egzersiz gösterdi siz neleri tavsiye edersiniz?

CEVAP

Fizik Tedavi Doktoru İlker Önder Ferah’ın cevabı:( Omuz yükseltici kasların gelişmeye, ve sırt kaslarına özel egzersizleri uygulamaya ihtiyacınız var, bu durumun en iyi tedavisi egzersiz programıdır, yoksa ilerleyebilir veya ilerde başka sorunlara sebep olabilir, şınav , ters mekik, omuzları yukarı kaldırıp 5 e kadar saymak, ilerde bu egzersizi egzersizle yapmak faydalı olur, ayrıca kontrollü bir şekilde barfiksede başlayabilirsiniz.)

Sual: Merhaba hocam benim omuzlarım asağıya dogru düşük kürek kemiklerim çok fazla çıkık duruyor bu durumdan kurtulmak mümkün mü? ne yapmam gerekiyor internetten araştırdım biraz sanıyorum hastalığın adı skapular kanatlanma

CEVAP

Fizik Tedavi Doktoru Ahmet Saraç’ın cevabı:(Eğer yapısal bir durum değilse, duruşu düzeltmeye yönelik öneriler ve egzersizler faydalı olabilir.)

Sual: Merhabalar,,benim omuz düşüklüğü problemin var.vücudumu dik tutamıyorum doktorum egzersiz felan verdi kullandım fakat pek etkisini göremedim.çevrem bana fitness’a git diye tavsiyede bulunuyor düzelirsin diyorlar bende gitmek istiyorum sizce gitmem doğru mu?(15 yaşındayım)ya da başka tavsiyeniz var mı?birde yürürken titreme oluyor yürürken yalpalıyorum gibi hissediyordum kendimi sıkarak yürüyorum buda beni yoruyor ne yapmalıyım?

CEVAP

Fizik Tedavi Doktoru Cavit Meclisi’inin cevabı:( Genel egzersizler tabii ki yararlı olur. Ancak yaptığımız muayene bulgularına göre kişiye özgü egzersizler vermektir. Spor salonunda antrenman programına bu egzersizler de eklenmesi gerekir. Belki verilen egzersizlerin ayarlanması gerekir.)

Sual: Hocam merhabalar yaşım 17. Kürek kemiklerinde çıkıklık, omuzlarda düşüklük , omuz başlarının belirgin olması gibi sorunlarım var.Ayrıca dik durduğumda gövde kısmım dik ancak sırt kısmım yine hafif kamburlu duruyor.Kısacası sırt ve gövde durumum dengede değil.Bu durumda yapılması gerekenler nedir?

CEVAP

CEVAP

Fizik Tedavi Doktoru Cavit Meclisi’inin cevabı:( Kürek kemiğine bağlı kasların kuvvetinde yetersizlik ve sırt omurlarında esneklik azlığı bu sorunlara yol açar. Gerekirse röntgen çekilir. 5-6 ay boyunca yapılacak egzersizler veya fizik v egzersiz tedavisi ile iyileşme olur.)

Not:Bu makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

1 yorum
 1. Ada diyor

  merhaba ben skolyoz ameliyatı oldum, ancak sonrasında sağ omzum düşük kaldığı için tekrar oldum. yarın kontrolum var omurga açısından bir sıkıntım yok ancak sağ omzum hala diğerine göre baya bir düşük sebebi nedir ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.