Sakroileit Kesin Tedavisi Sakroileit MR Teşhisi Bulguları

Sakroileit Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi İlaçları Ameliyatı

1 3.052

Sakroileit Nedir?

Sakroileit sakroilyak eklemlerinin birinin ya da ikisinin birden iltihaplandığı ağrıya neden olan bir durumdur. Sakroilyak eklemler omurganın kalça kemiğiyle birleştiği yerde bulunur. Sakroileit belde, bacaklarda veya kalçada ağrıya neden olabilir. Bu makalemizde sakroileitin sebeplerini, belirtilerini ve tedavisini inceleyeceğiz.

Sakroleit Neden Olur?

Travmatik yaralanma sakroileitin en yaygın sebeplerinden biridir. Motor kazası ya da yüksek bir yerden düşme gibi ani darbeler sakroilyak eklemlerin zarar görmesine neden olur.

Sakroleite neden olan diğer faktörler şunlardır:

 • Ağır bir şey kaldırma
 • Düşme ya da araba kazası gibi şiddetli yaralanma
 • Kireçlenme
 • Hamilelik
 • Eklem enfeksiyonu

Ağır kaldırma: Özellikle ağır objeler yanlış şekilde kaldırılırsa ya da kaslar bu eyleme hazırlanmadıysa

Kireçlenme: Bu tür yıpranma ve aşınma eklem iltihapları sakroilyak eklemlerde ortaya çıkabilir ve bağ dokunun yırtılmasından kaynaklanabilir.

Ankilozan spondilit

Psoriatik artrit

Sakroileitin Diğer Sebepleri Şunlardır:

Travma – Düşme, motor kazası ya da sakroilyak eklem ya da destekleyen/çevreleyen bağ doku yaralanmaları belirtilere sebep olabilir.

Hamilelik – Hamilelikte üretilen hormonlar sakroilyak eklemleri döndürmeye neden olarak kasları ve leğen kemiği bağ dokularını gevşetebilir. Hamilelik kilosu da sakroilyak eklemleri baskılayabilir ve eklemlerin yıpranmasına yol açabilir.

Psoriatik artrit  – Bu Sitofilokok aureus bakterisinin neden olduğu nadir bir sakroilyak eklem enfeksiyonudur.

Kemik iliği iltihabı

İdrar yolu enfeksiyonu

Endokardit

Uyuşturucu kullanımı/uyuşturucu bağımlılığı

Sakroileit Belirtileri Neledir?

 • Kalça, baldır ve belde ağrı
 • Kalça ve omuzlara uzanan ağrı
 • Ateş
 • Yürürken ağrı
 • Cilt iltihaplanması
 • Bir ya da her iki gözde iltihaplanma

Kalça ağrısı: Bu genellikle belin bir tarafında yaşanan sıkıcı bir ağrıdır. Bu ağrı uyluklardan ya da kasıklardan yayılabilir.

Bel ağrısı: Sakroilyak eklem hastaların %13-%31inde bel ağrısının sebebidir.

Kalça ve omuz ağrısı: Sakroileit ağrı kendini kalça ve omuzlarda gösterebilir.

Sertlik: Bu özellikle sabah yataktan kalkıldığında ya da bir pozisyonda çok uzun süre oturulduğunda kalça ve belde hissedilir.

Kızarıklık: Tipik olarak azalan eklem hareketi ile birlikte eklem yakınında görülür.

Sakroileit Nasıl Tedavi Edilir?

İlaçlar. Ağrının sebebine bağlı olarak doktor ağrı kesici (genellikle reçetesiz ilaçlar rahatlama sağlar ancak bazen daha güçlü ilaçlar gerekebilir) , kas gevşetici (sakroileite bağlı kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olur), TNF engelleyici tavsiye edebilir.

İltihap Sökücü İlaç (NSAIDs). Reçetesiz ağrı kesiciler işe yaramazsa(Aleve, Advil, Tylenol), doktorunuz daha güçlü iltihap önleyici ilaçlar reçete edebilir.

Kas gevşeticiler. Cyclobenzaprine gibi ilaçlar (Flexeril, Zanaflex) genellikle sakroileite bağlı kas spazmlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

TNF engelleyiciler. Tümor nekroz faktörü (TNF) engelleyiciler —etanercept (Enbrel), adalimumab (Humira) ve infliximab (Remicade) gibi

Fizyoterapi

Doktor omurga hareketini sürdürmek, karın ve bel kaslarını geliştirmek ve dayanıklılık oluşturmak için fizyoterapi talep edebilir.

Ameliyat

Sakroileit vakalarının çoğunluğu ameliyatsız tedavi edilir. Ameliyatsız seçeneklere olumlu yanıt göstermeyen komplike ağrılar için ameliyat en iyi seçenek olarak düşünülür. Bu ameliyat sakroilyak eklemi sabitleyen sakroilyak eklem füzyonu olarak adlandırılır.

Yukarıda bahsedilen metotlar işe yaramazsa, eklem enjeksiyonu kullanılabilir. Kortikosteroidler gibi enjeksiyonlar ağrıyı ve şişliği azaltmak için doğrudan ekleme enjekte edilir. Bu enjeksiyonlar kemikleri, eklemleri ve tendonları zayıflattığından sınırlı miktarda alınır.  

Eklem enjeksiyonları. Kortikosteroidler ağrı ve iltihabı azaltmak için doğrudan ekleme enjekte edilebilir. Bu genellikle uzun süreli ağrı kontrolü sağlar.

Radyofrekans denervasyon. Redyofrekans eklemlerden ağrı iletici sinir ablasyonlarını etkisiz hale getirir.   

1 yorum
 1. AHMET İDRİS ULUTAŞ diyor

  DMSO KREM YARDIMCI OLUYOR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.