Salamura Evde Yapılan Kırık Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır Muhafaza Edilir Püf Noktaları

0 30

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır Muhafaza Edilir Püf Noktaları

Türk mutfağında kahvaltının vazgeçilmezlerinden biri de yeşil zeytindir. Yeşil zeytin hem hazır olarak satın alınabilir yahut aşağıda bildireceğimiz tarifi uygulayarak evde yeşil zeytin yapılabilir. Yeşil zeytinin doğru şekilde saklanması da çok mühimdir. Böylece yeşil zeytinin bozulmasını önleyip uzun süre tüketilebilir.

Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yeşil zeytin faydaları ile vücudumuza, lezzetiyle midemize hitap eder. Ancak onu bozulmadan saklamak da önemlidir. Her şeyden evvel, tüketebileceğimiz kadar satın almamız önerilir. Yeşil zeytinin bozulması nasıl önlenir? diye merak ediyorsanız şunları bilmelisiniz:

Yeşil zeytini salamura suyunda bekletmelidir. Bu, tadının ve görüntüsünün değişmesini engelleyecektir. Yeşil zeytini açık olarak tercih edecekseniz güvenilir bir yerden almaya özen göstermelisiniz. Açık halde aldıysanız zeytin poşetinin yarısına kadar su eklemeniz faydalıdır, bozulmasının önüne geçer.

Yeşil zeytini ağzı kapalı bir biçimde, serin ve güneş görmeyen bir yerde saklamak en doğrusudur.

Her sabah kahvaltısında bize eşlik eden bu lezzetli besin, ölçülü tüketilirse sağlığa oldukça yararlıdır. Zeytini 1 haftalık almak tavsiye edilir. Fazla aldıysak, uygun koşullarda muhafaza etmemiz lâzımdır. Yoksa çürüyüp bozulacaktır. Yeşil zeytini kendi suyunda bekletirsek böyle bir sorun yaşamayız.

Siyah veya yeşil zeytinleri bozulmadan aylarca saklamak istiyorsak şunlara dikkat etmeliyiz:

Zeytinleri tenekede aldıysak tenekeyi açtıktan sonra bol miktar zeytin çıkarıp suyuyla beraber cam kavanoza dolduralım. Hatta mümkünse tenekedeki zeytinlerin hepsini cam kavanozlara paylaştırsak daha iyi olur. Fakat bunu yapabilecek kadar çok kavanozumuz mevcut değilse biraz zeytin aldıktan sonra tenekede geriye kalan zeytinlerin üstüne zeytinyağı ekleyelim ve iyice karıştıralım. Sonra tenekeyi ağzı iyice kapatılmış bir şekilde yerine yerleştirelim.

Kavanozda veya tenekede beklettiğiniz zeytinin normalden daha tuzlu olduğunu fark ederseniz suya koyup bir süre bekletin. Ancak hepsini bir defada suya atmayın. Bir öğünde ne kadar yiyecekseniz suya o kadar ilâve edin. Zeytinin suyu hafif acı bir yapıya sahiptir. Zeytinleri bu suda bırakmak bozulmalarının önüne geçer. Zeytinler bu sudan çıkarılmasına rağmen hepsi çabuk tüketilmezse kısa zamanda bozulacaklardır. Bu hususta dikkatli olunmalıdır.

Salamura Yeşil Zeytin Nasıl Saklanır?

Evde salamura yeşil zeytin yapımı için önce çürükleri temizlemek gerekir.

 • Zeytinlerin içindeki yapraklar da ayıklanır. Fakat bunları atmamalıdır. Zeytin yaprağı çayı hazırlarken değerlendirilebilir.
 • Zeytinler bir pet şişeye veya cam kavanoza aktarılır.
 • 5 kilogram zeytin için bir çay bardağı tuz koymalıdır.
 • Zeytinleriniz aylar boyunca güzel rengini, lezzetini ve besin değerini korusun istiyorsanız kaya tuzunu ihmal etmemelisiniz. Biraz limon tuzu da katılabilir.
 • Ardından kavanozun ağzına kadar su koyulur.
 • Ağzı sıkıca kapatılır. Karanlık ve serin bir ortamda yaklaşık 30-40 gün bekletilir.

Yeşil Zeytin Buzdolabında Nasıl Saklanır?

 • Buzdolabında yeşil zeytin saklama da bir başka alternatifinizdir. Suyu salamura olarak hazırladıktan sonra orta büyüklükte bir kavanoza boşaltın.
 • Zeytinleri içine atın. Bir miktar da kaya tuzu ilâvesi yapın.
 • Kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatın ve buzdolabına kaldırın. Tüketmek için çıkardığınızda zeytinlerinizi ilk günkü gibi bulacaksınız.
 • Ancak bu noktada kavanozun tam olarak kapanmasına önem vermelisiniz. Ağzına bir poşet geçirerek kapağını böyle kapatırsanız daha garanti olur.
 • Gerek siyah zeytinler, gerekse yeşil zeytinler güneş ışığı alan veya sıcak ortamlarda muhafaza edilmemelidir. Aksi takdirde bozulma riski yüksektir.

Yeşil Zeytinin Faydaları Nelerdir?

 • Yeşil zeytin sodyum, kalsiyum, E vitamini, bakır ve demir açısından zengindir.
 • Oleik asitler de ihtiva eden yeşil zeytin, bu özelliğiyle kalp-damar sağlığını destekler.
 • Yeşil zeytin kanseri önler. Akdeniz’de zeytinyağı ve yeşil zeytin daha çok tüketilir. Araştırmalara göre bu bölgede kronik rahatsızlıklara ve kansere yakalanan kişi sayısı Amerika ve Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşüktür.
 • Yeşil zeytin bolca doymamış yağ içerir. Bu özelliğiyle zayıflamayı kolaylaştırır. Yağ hücrelerini uyarır. Bilhassa karın bölgesinde biriken yağlardan kurtulmaya büyük katkı sağlar.
 • Kış mevsiminde cilt kuruluğundan şikâyetçiyseniz yeşil zeytin buna da çözüm olabilir. Cilde nem kazandırır, çatlama ve kuruma gibi problemleri engeller.
 • Osteoporoz; kemik kalitesinde ve kemik dokusunda azalma nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Kemik erimesi olarak da bilinir. Kemikleri daha dayanıksız bir hâle getirir ve kırılmasına sebep olabilir. Yeşil zeytin osteoporoz yani kemik erimesini önler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.