Sirkeyle Yıkanmak Büyü Bozarmı Nazara İyi Gelir mi?

Sirkeli Su İle Yıkanmak Ne İşe Yarar Sirkeli Suyla Yıkanmanın Faydaları Zararları

0 1.217

Sirkeli Suyla Yıkanmanın Faydaları Nelerdir?

Sirkeli su ile yıkanmanın sağlığa faydaları saymakla bitmez; eklem ağrılarını giderir, krampları geçirir, sivilceleri yok eder, cilde bakım yapar, saçları parlatır. Sirkeli su ayrıca bedenimizdeki negatif elektiriği alır, nazar, büyü gibi istenmeyen durumlara da doğal şifadır.

Sirkeli Su İle Banyo Yapmanın Faydaları

Cildi Besler

Sirkeli su ile yıkanmanın cilt sağlığına muazzam faydaları vardır. Elma sirkesi, ciltteki mantarları ve zararları bakterileri öldürmek için doğal silahtır, sirkeli su ile banyo, egzama ve diğer cilt hastalıklarına sahip birçok kişiye rahatlama sağlar.

Sirkeli su ile duş kuru cildi tedavi etmeye de yardımcı olur. Ayrıca, sirkenin antibakteriyel özellikleri ve faydalı asitleri sirke banyosunu sivilcelere karşı etkili kılar.

Bunun dışında, elma sirkesi doğal bir B vitamini, C vitamini ve mineral kaynağıdır; bu da cildi besleyici kılar. Sirke banyosu yapmak cildi beslemenin en iyi yöntemlerindendir.

Vücut Kokusunu Önler

Normalde terin kokusu yoktur. Vücut kokusu,  bakterilerin vücuttaki ter veya nemle karıştığı, ılık nemli ortamda, özellikle koltuk altı gibi bölgelerde meydana gelir.  Sirke bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve böylece sirke banyosu vücut kokusunu azaltmada büyük ölçüde yardımcı olabilir. Dahası, sirke banyosu kokunun gelişmesini önleyecek dengeli bir cilt ph ortamı sağlar.

Eklem Ağrılarını Geçirir

Sirke eklem ağrılarına da doğal çözüm olabilir.  Sirkeli su ile banyo, özellikle ılık sirke banyosu eklem ağrısını ve iltihabını azaltmakta çok etkilidir. Düzenli aralıkla örneğin haftada 1-2 kez sirkeli su ile banyo yaparak gelişmeleri kendiniz de görebilirsiniz.

Güneş Yanığına Şifadır

Sirkeli su ile duş almak güneş yanığından muzdarip insanlar için de yararlıdır. Uzun süre dışarda gezip güneşe maruz kaldığınızda güneş yanığıyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda sirke ile duş almak imdadınıza yetişecektir.  Sirkeli su güneş yanığının acısını dindirmekle kalmaz, yanığın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir

Sirke İle Detoks Banyosu

Sirke ile banyo yapmak cilde detoks uygulamanın en kolay ve en etkili yöntemidir. Cildimiz paketlenmiş gıdalar tüketmekten, hormonlu besinler yemekten, kirli havayı solumaktan dolayı zamanla asidik hale gelir. Sirke cildin pH değerini normale çevirip, vücudu alkali hale getirmeye yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Tedavi Eder

Sirkeli su ile banyo yapmak idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için de önerilmektedir. Bunun nedeni, sirkenin maya veya mantarı öldürmede etkili olabilmesi ve enfeksiyonun gelişmesinin zor olduğu bir ortam oluşturmasıdır.

Saçlara Bakım Yapar

Elma sirkesi, saçlar için harika bir detoks ürünüdür. Sirkede bulunan doğal asitler, saçta biriken fazla yağı saçtan arındırır, böylece doğal parlaklığını geri kazanmakta etkili rol oynar. Sirkeli su ile saç banyosu, saçınızı yumuşak, esnek tutmakta yardımcı olur ve ayrıca saçtaki kırılmaları önler ve saç derinizdeki kepeği azaltır.

Cilt Hastalıklarına Şifadır

Elma sirkesi antibakteriyel içeriği sayesinde pek çok cilt hastalığına doğal çözüm sağlar. Sirke banyosunda beklemek, bakterilerin neden olduğu cilt enfeksiyonlarını iyileştirir ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltır. Atlet ayağı hastalığı, maya enfeksiyonları, sivilce ve hatta egzama gibi çeşitli cilt enfeksiyonları elma sirkesi ile banyo yapmak ile şifa bulabilir.

Sirkeli Su İle Banyo Nasıl Yapılır?

1.Yöntem

Küveti sıcak-ılık arası suyla doldurun. İçine 2 su bardağı sirke koyun. Bu suda 15-20 dk bekleyin. Ardından normal su ile durulanın.

2.Yöntem

1-2 bardak sirkeyi başınızdan aşağı dökün. 5-10 dk sonra normal su ile vücudunuzu yıkayın.

Sirkeli Suyun Zararları

Sirkeli su ile haftada 1-2 gibi kere yıkanıldığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Ancak aşırı sirkeli suya maruz kalmak ciltte tahrişe ve alerjiye neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.