Skafosefali Ne Demektir Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Skafosefali Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ameliyatı

0 911

Skafosefali Nedir

Skafosefali  bir tür kafatası şekil bozukluğudur. Skafosefali olan kişilerin kafa şekli uzun ve yanlardan basıktır. Skafosefali kafa ön süturların normalden erken kapanması sonucu meydana gelir. Skafosefali durumunda kafadaki süturların erkenden kapanmış olmasından dolayı kafatası yanlara doğru büyüyemediğinden kayık şeklini alır. Bu durum 1500 bebekte 1 görülür. Skafosefali yalnızca ameliyat ile düzeltilebilinir, başka tedavisi yoktur. Ancak bu ameliyat kafatası gelişimini tamamlanmadan önce yapılmalıdır. Müdahale erken sağlanırsa, hastanın kafatası normal bir şekilde gelişir ve normal bir kafa şekli oluşur.

Bebekler doğduğunda, kafatasları yetişkinlerinki gibi katı değildir, daha ziyade “sütür” adı verilen çizgilerle ayrılmış bir dizi levhaya bölünür. Zamanla, beyin büyür ve plakalar genişler ve büyüme hızı yavaşlar. Bebek büyüdükçe kafatasındaki kemikler katılaşmaya ve kaynaşmaya başlar. Bu tasarım, kafatasının zamanla büyümesini sağlar. Bazı durumlarda kafadaki süturlar normalden daha erken kapanır, ve skafosefali adı verilen kafatası şekil bozukluğu ortaya çıkar.

Skafosefali  Neden Olur?

  • Apert sendromu
  • Beare-Stevenson sendromu
  • Crouzon sendromu
  • Jackson-Weiss sendromu
  • Muenke sendromu
  • Pfeiffer sendromu

Skafosefali Belirtileri Nelerdir?

Skafosefalinin en yaygın belirtilerinden biri,  uzun bir kafa şeklidir.

Skafosefalinin  İngilizcesi olan (scafe-oh-kef-aly) scafocephalia adı, Yunanca kayma anlamına gelen skaphe kelimesinden türetilmiştir. Bu, hafif kayık ya da kayık anlamına gelir ve skafosefali  olan kişilerin kafaları kayık şeklini andırır.

Skafosefalinin kafa şekli olan bebekler, yerçekiminden dolayı başlarını kaldırmakta güçlük çekerler.

Skafosefali Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorlar genellikle skafosefali  basit bir fizik muayene ile teşhis edebilir. Ayrıca tanıyı doğrulamak için hızlı, ağrısız bir görüntü olan (X-ışını veya CT taraması) da yaptırmanızı isteyebilir.

Skafosefali Nasıl Tedavi Edilir?

Skafosefali geleneksel tedavisi ameliyattır, bu ameliyatta kaynaşmış sütürün serbest bırakılmasını (yeniden açılmasını) ve koronal ve lambdoid sütürleri açarak kafatasının genişlemesi sağlanır. Böylece kafaya normal şekil bir şekil vermek amaçlanır.

Skafosefali İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: 3 aylık bebeğimde skafosefali tanısı koyuldu. Ameliyat gerekli olduğu söylendi. Bu ameliyat yapılmalı mı yapılmadığı durumda ne gibi sorunlar ortaya çıkar?

CEVAP

Beyin Ve Sinir Cerrahisi Doktoru Nezih Oktar’ın cevabı:( Beyin gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilir. estetik görünüm sizi belki rahatsız etmez ama çocuğunuz ileride özellikle ergenlik çağında “beni niye ameliyat ettirmediniz” diye sizi sorgulayabilir.)

Sual: 18 aylık oğluma skafosefali teşhisi kondu. Doktorlar estetik ameliyat yapılması gerektiğini söylediler. Sizce bu ameliyatın çocuğa zararı olur mu ve ameliyatı zor mu?

CEVAP

Plastik Ve Estetik Cerrahi Doktoru Ufuk Bilkay’ın cevabı:( Geçmiş olsun ameliyat zor bir ameliyat iyi bir merkezde yaptırmanız gerekir)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.