Sol Göğüs Altında Batma Sol Memenin Altında Ağrı Sebepleri

Sol Göğüs Altında Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavi

0 47.114

Sol Göğüs Altında Batma, Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer?

Günümüzde hemen hemen tüm insanlar, göğüs ve çevresinde ağrı sorunu yaşamaktadır. Bu yazımızda özellikle sol göğsümüzün alt bölmesini etkileyen ağrıdan veya batmadan bahsetmeyi uygun gördük. Sizde sol memenizin altında bir ağrı duyuyorsanız, bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Sol Göğüs Altında Ağrı Nedenleri

Aşırı Gaz

Sol göğüs altında ağrının yaygın bir sebebi gaz birikimidir. Mide, göğsün hemen altında bulunan ve karnın üst solunda yer alan bir organdır. Eğer mide gazla dolarsa bu sol göğüs altında ağrıya sebep olabilir. Gaz, rahatsızlığa sebep olup sinirleri gerebilir.

Gaz ve şişlikten kurtulmak için etkili ve kolay birçok doğal yöntem vardır. Örneğin; papatya çayı, sindirim sistemini yatıştırmaya ve gaz birikmesini önlemeye yardımcı olabilir. Zencefil de ayrıca birçok sağlık yararları ile etkili bir bitkidir ve aşırı gazdan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Gastrit (Mide İltihabı)

Mide zarının iltihaplanmasına gastrit denilmektedir. Bu iltihaplanma ise patojenlerin sebep olduğu enfeksiyon kaynaklı olabilir. Gastrite sebep olan patojenlerden en yaygını ise helicobacter pyloridir. Bu bakteri kirli yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinden yayılmaktadır. Gastrit belirtileri arasında sol göğüs altında ağrı, hazımsızlık, şişkinlik, bulantı ve kusma görülmektedir. 

Dalak Sorunları

Dalak sol göğüs kafesinin altında konumlanmıştır. Aşağıdaki sıraladığımız dalak problemleri sol göğüs altında ağrıya yol açabilir: Koşu, egzersiz vb. nedenlerle dalağın tahriş olması, virüs, bakteri veya parazitlerin neden olduğu dalak iltihapları, dalak yırtılması, dalak büyümesi, alyuvar yıkımına yol açan hastalıklar, hemolitik anemi, talasemi, orak hücreli anemi, karaciğer hastalıkları, karaciğer büyümesi, kan dolaşımı bozuklukları, nadiren dalak kanseri.

Perikardit

Perikardit, kalbi saran kese benzeri ince olan perikardiyumda iltihap ve şişlik olmasıdır. Perikardit, akut(birkaç haftadan daha kısa süre) veyahut kronik (uzun süreler) olabilir. Belirtileri arasında sol göğüs ve sol göğüs altında keskin ağrı,kalp çarpıntısı, genel halsizlik, yorgunluk veya mide bulantısı, ateş, öksürük, karın veya bacak şişmesi, nefes darlığı sayılabilir.

Stres

Hepimizin bildiği gibi stres insan sağlığı için hiç iyi değildir. Stresli bir yaşam sürmek de sol göğüs altında ağrıya sebep alabilecek faktörler arasındadır. Stresin hayatı etkilemesini engelleyecek birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Örneğin zerdeçal, papatya bergamot ve lavanta gibi bitkiler zihni rahatlatarak sindirim sistemini düzenler. Ağrı kesici özelliğe sahip bazı bitkiler sol göğüs altındaki ağrıdan kurtulma yardımcı olabilir.

Kalp Problemleri

Anjina olarak da bilinen kalbe giden atar damarların tıkanması da sol göğüs altında ağrıya sebep olabilir. Ki bu da kol, çene, boyun ve omuzlarda hissedilebilir.

Kostokondrit;

Kostokondrit, kaburgaları sternuma birleştiren kosta kıkırdağının iltihaplanmasıdır. Bu durum sol göğüs altında ağrıya, öksürmeye, hapşırmaya neden olur.

Mide Fıtığı

Eğer mide fıtığı rahatsızlığınız varsa da sol göğüs altında ciddi ağrılar yaşayabilirsiniz.  Bu durum genellikle, herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak, İngiliz Hernia Merkezi, mide fıtığı belirtilerini yönetmek için pozitif yaşam tarzı seçimleri yapmayı önermektedir. Örneğin, göğüs rahatsızlığından kaçınmak için, yiyecek veya içecek tüketildikten hemen sonra uzanmaktan kaçınmalısınız.

Göğüs altında ağrının diğer sebepleri

 • Kalp krizi
 • Böbrek taşı
 • Kalp yanması gibi sindirim sistemi ile ilgili problemler
 • Göğüs kisti
 • Kaburga yaralanmaları veya interkostal kaslarda ağrı
 • Göğüs duvarında hasar
 • Göğüs duvarı iltihabı
 • Akciğerlerle ilgili problemler

Sol Göğüs Altında Batma, Ağrı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göğüs Hastalıkları doktoruna gidilmelidir. Doktor sizden akciğer filmi ve diğer testler isteyecek. Bu durumun neden kaynaklandığını tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin iltihap kaynaklı bir ağrı yaşıyorsanız doktor size antibiyotik reçete edecektir.

Sol Göğüs Altında Ağrı Doğal Tedavi Uygulamaları

Sıcak Kompres

Sıcak kompres göğüsleri giden kan akışını arttırarak ağrının azalmasına yardımcı olur.

 • İnce bir havluyu sıcak suya batırın ardından fazla suyu sıkın. Bu ılık ve nemli havluyu sol göğüs altına yerleştirin.
 • Havlu tamamen soğuyuncaya dek bekletin.
 • Ağrınızı oldukça bunu günde 3-4 kez tekrarlayın.

Soğuk Kompres

Sol göğüs altındaki ağırdan kurtulmak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk hissi bölgeyi uyuşturduğu gibi şişlik ve ağrının da geçmesine yardımcı olur.

 • İnce bir havluya bir avuç buz koyun.
 • Bunu ağrı olan göğsünüze uygulayın.
 • Göğüslerdeki hassasiyeti azaltmak için bu yöntemi günde 3 kez tekrarlayın.

UYARI: Buzu asla direkt olarak göğüslerinize uygulamayın, bu hem cildi tahriş edir hem de göğüs dokusunun zarar verir.

Masaj

Göğsünüze uygulayacağınız masaj kan dolaşımını arttırdığı gibi iltihabın da azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu sağlıklı dokuların varlığını koruyup göğüslerin daha fazla besin almasını sağlayarak ağrı ve hassasiyeti engelleyecektir.

 • 2 yemek kaşığı sıcak zeytinyağına birkaç damla kafur yağı ekleyin ve günde 1 veya 2 kez göğüslerin altına masaj yapmak için bu karışımı kullanın.
 • Diğer bir seçenek de, kayısı yağı ve buğday tohumu yağının eşit miktarlarda karıştırılması ve ardından ağrıyan göğsünüze masaj yağı olarak kullanılmasıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.