Sol Karın Ağrısı Sol Karın Bölgesinde Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer?

Karnın Sol Tarafında Ve Karnın Sol Alt Tarafında Ağrı Nedenleri Tedavisi

0 37.249

Sol Karın Ağrısı Ve Sol Alt  Karın Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Karnın sol tarafında, sol karın bölgesinde ağrı yumurtalık kistinden böbrek iltihabına kadar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Makalemizde bu ağrının nedenleri ve tedavi yöntemlerini bildireceğiz.

Karnımın Sol Tarafı Ve Sol Alt Tarafı Ağrıyor, Bu Durumun Nedenleri Nelerdir?

Divertikülit

Divertikülit, karnın sol ve sol alt tarafındaki ağrının en yaygın nedenlerinden biridir. Divertikülit bir sindirim sistemi hastalığıdır. Bu durum; bağırsak duvarındaki divertikülün (küçük torbalar) enfeksiyon kapıp iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Belirtiler ise; sol alt karın ağrısı, bulantı, ateş, gaz, şişkinlik ve ishal veya kabızlıktır.

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı da karnın sol ve sol alt tarafında ağrıya neden olabilir. Çölyak hastalığı, kişide gluten sindirilemediğinde sindirim sisteminde oluşan kronik bir durumdur. Glüten; buğdayda, çeşitli gıda ve sağlık ürünlerinde bulunan bir proteindir. Kişi çölyak hastası olduğu zaman, bağışıklık sistemi bağırsak bölgesine saldırarak vücutta sindirim problemlerine ve vitamin eksikliğine neden olur. Çölyak hastalığı belirtileri şunlardır: şişkinlik, karın ağrısı, yorgunluk, kilo kaybı, ishal.

Laktoz Hassasiyeti

Laktoz hassasiyeti olan bir kişi, peynir ve yoğurt gibi süt ve süt bazlı ürünleri sindirmekte zorlanır. Bunun nedeni ise kişinin vücudunda yeterli miktarlarda laktaz adı verilen bir enzim bulunmamasıdır. Laktaz, sütte laktozu parçalayan glikoz ve galaktozdan oluşan basit şekerler içerir. Bu da, karnın sol ve sol alt tarafında ağrıya sebep olabilir.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık kistleri de sol karın ve sol alt karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. En basit haliyle, yumurtalık kisti yumurtalıklarda veya yumurtalık üzerinde bulunan sıvı dolu bir kesedir. Çoğu kadın her ay en az bir kist üretir, ancak bu durum ağrısızdır ve hızlıca yok olur.

İltihabi Bağırsak Hastalıkları

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, sindirim sisteminde herhangi bir yerde ağrılı iltihaplanmaya neden olabilen kronik rahatsızlıklardır. Crohn hastalığı en çok ince bağırsakta; ülseratif kolit ise kolonda görülür. Bu iki hastalığın sebebi de hala bilinmemektedir. Yaygın olarak görülen belirtileri; sol karın ve sol alt karın ağrısı, kanlı ishaldir. Ayrıca ateş ve beklenmedik kilo kaybına neden olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, Escherichia coli gibi bakterilerin böbrek sisteminin herhangi bir organında istila edip çoğalmasıyla meydana gelir. Genel olarak bu durumlarda karın bölgesinde keskin ağrılar hissedilir. Ayrıca idrara sık sık çıkmak ve idrara çıkarken sızı yaşanabilir.

Kabızlık

Kabızlık bir kişinin tuvalete çıkamamasıdır. Kabızlık da sol karın ve sol alt karın bölgesinde ağrının sebeplerinden biridir. Kabızlık genellikle kötü beslenme ve egzersiz yapmamaktan kaynaklanır. Beslenme düzeninin geliştirilmesi ve egzersizlerin arttırılması kabız için en etkili yollardır.

Böbrek Taşı

Böbrek taşları sol karın ve sol alt karın ağrısına neden olur. Çoğu taş kalsiyum birikiminden oluşur ve sağ veya sol böbrekte oluşabilir. Kişide böbrek taşı oluşumu böbreklerin tıkanması veya şiddetli ağrı olana kadar fark edilmeyebilir.

Apandisit

Apandisit ağrısı genellikle karın ortasında başlar ve birkaç saat içinde karın sağ alt tarafına geçer. Bu, apandistin bulunduğu yerdir. Ancak, apandisitin göbeğin sol alt tarafında veya göbek deliğinin yakınında ağrıya neden olduğu nadir vakalar da vardır. Bu ağrılara; yüksek ateş, bulantı, karın şişliği ve iştah kaybı eşlik eder.

Bağırsak Tıkanıklığı

İnce veya kalın bağırsağın sol tarafında tıkanmaya neden olan herhangi bir durum, sol karın ve sol alt karın bölgesinde ağrıya sebep olabilir. Bağırsak tıkanıklığı; bağırsaklarda kısmi veya tamamen tıkalıklık durum olduğunda meydana gelir. Bu nedenle sindirim tamamlanamaz. Bağırsak tıkanıklığı birçok faktörden kaynaklanmaktadır. En yaygın olarak görülen nedenler ise; daha önce meydana gelen enfeksiyon veya ameliyat sonrası oluşmuş; fıtık, kabızlık veya bağırsak problemleri. Bağırsak tıkanıklığının yaygın belirtileri ise şunlardır: karın ağrısı, tuvalete çıkamamak, şişlik, kusma ve kabızlıktır.

Böbrekte Kist ve Tümör

Kist ve tümörler, sol alt karındaki ağrı oluşmasının sebeplerinden biridir. Bunlar; çapları 4-5 cm’den büyük olmadıkça ağrıya neden olmazlar. Genellikle kötü huylu olan böbreklerin kistlerinin ve tümörlerinin, karın boşluğunun ultrason taraması sırasında tesadüfi ortaya çıktığı bilinmektedir.

Dış Gebelik (Ektopik) Gebelik

Ektopik gebelik, döllenmiş bir yumurta rahmin dışında bir yere yerleşip büyümeye başladığında ortaya çıkan bir durumdur. Ektopik gebelik; genellikle alt karın bölgesinde keskin, kramplı bir ağrıya neden olabilir. Fetüs büyüdükçe sol alt karın bölgesinde ciddi ağrılara neden olacaktır.

Sol Taraf Karın Ağrısının Diğer Sebepleri:

 • İdrar yolu enfeksiyonu: Genellikle idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken ağrıya neden olur. Ancak bakteriler idrar torbasında iltihaba sebep olduğunda, bu durum sol alt karın ağrısına neden olabilir.
 • Böbrek/mesane enfeksiyonu
 • Yumurtlama döneminde ağrı
 • Pelvik iltihabi hastalık
 • Gastrit ve mide yanması karnın sol tarafında ağrıya neden olabilir.
 • Pankreatit
 • Besin hassasiyeti
 • Ülseratif kolit sol karında ağrıya sebep olabilir
 • Myomlar
 • Scarlet ateşi veya beze humması
 • Sol testis torsiyonu
 • Fıtık (inguinal fıtık veya femoral fıtık).
 • Zatürre
 • Miyofasiyal ağrı sendromu
 • Lenfoma
 • Mide kanseri
 • Erkek bozuklukları: Erkekler, spermatik kord bozuklukları, testis bozuklukları ve gonore nedeniyle sol alt karın ağrısı yaşayabilirler.
 • Adezyonları
 • Herediter anjioödem
 • Porfiri
 • Orak hücre anemisi
 • Bağırsak polipleri
 • POEMS sendromu
 • Tifo

Karnın Sol ve Sol Alt Tarafında Ağrının Tedavileri

Karnınızın sol bölgesinde ağrıdan muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna görünmelisiniz.Uygulanacak doğru tedaviyi bulmak için; öncellikle doktorun hastalığı teşhis etmesi gereklidir. Uygulanacak tedavi; sebebe bağlı olarak değişmektedir. Ancak genelleme yapıldığında aşağıdaki yöntemler uygulanacaktır.

Cerrahi Müdahale

Şiddetli vakalarda, ameliyat bir tedavi seçeneğidir. Divertikülit, bağırsak tıkanıklığı, apandisit ve böbrek taşları gibi tıbbi durumlar ameliyat gerektirebilir.

İlaçlar

Enfeksiyonun neden olduğu ağrılar için, doktor tarafından antibiyotikler verilebilir. Ağrıyı azaltmak için analjezikler veya ağrı kesiciler de alınabilir. Şişkinliği azaltmak için ise steroidler gibi iltihap sökücü ilaçlar da alınabilir. Kabızlık için, laksatif kullanımı yardımcı olabilir.

Sıcak Kompres

Sıcak kompres, sol  karın ağrısı için diğer hızlı ve etkili bir yöntemdir. Ağrıyan yere sıcak su torbası tutmak ağrıyı giderecektir.

Su içmek

Bol su içerek böbrek enfeksiyonlarını ve böbrek taşlarının temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bağırsak tıkanıklığının şekline ve yerine bağlı olarak, sıvı alımına bağlı kalmak bazen yardımcı olabilir, ancak bu garanti bir yöntem değildir.

Ağrı tedavileri: Ağrı kesiciler, sıcak banyo da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.