Spermlerin Yumurtaya Ulaşması İçin Ne Yapılmalı

Spermin Yumurtaya Girdiğini Nasıl Anlarız Yumurtaya Girmesi Hissedilir mi

1 9.106

Spermin Yumurtaya Girmesi Nasıl Anlaşılır

Erkekteki sperm ile kadınlardaki yumurtanın birleşmesine döllenme denir. Döllenme 5-7 gün kadar sürebilir. Döllenme hamileliğin ilk adımıdır. Kadınlarda hamile kalmak için en uygun zaman kadınların yumurtlama günleridir. Yumurtlama gününü belirlemek için eczanede satılan yumurtlama hesaplama kitlerini satın alabilirsiniz.

Döllenme esnasında çocuğun cinsiyeti belirlenmektedir. Şayet sperm hücresi X kromozomu taşıyor ise çocuk kız, Y kromozomu taşıyor ise çocuk erkek doğacaktır.

Gebeliğin söz konusu olabilmesi adına kadının yumurtlama evresi gözlemlenmelidir. Yumurtlama günleri içerisinde herhangi bir korunma olmaksızın ilişkiye girilmelidir. Çünkü gebeliğin en mümkün olduğu evre yumurtlama evreleridir.

Herhangi bir korunma olmadan cinsel ilişkiye girildiğinde milyonlarca sperm hücresi rahme dolmaktadır. Ancak yer çekimi sebebiyle bu spermler rahimden uzaklaşacaktır. Bunun dışında yine spermlerin büyük bir kısmı ilişki sonrası ölecektir. Korunma olmaksızın cinsel ilişkiye girildiğinde ancak 2000 civarı sperm rahim içine tam anlamıyla ulaşabilmektedir. Rahim içine ulaşacak bu 2000 spermin arasında bir tanesi yumurtayı dölleyecektir.

Spermlerin Yumurtaya Ulaşması İçin Ne Yapılmalı?

Hamile kalma isteği bulunan bireyler ilişki sonrası hemen ayağa kalkmamalıdır. Bunun sebebi ise spermlerin rahim içine ulaşana kadar yer çekiminin etki etmemesini sağlamaktır. Bunun yanında bir müddet boyunca lavabo ihtiyacı görülmemeli ve duşa girilmemelidir. Kişinin kalça bölgesinin altına bir yastık koymak sureti ile spermlerin yolcuğunu tamamlamasına yardımcı olunur. Yastık koyulduktan sonra ortalama yarım saat kadar kişi bu şekilde uzanmalıdır. Erkek birey de boşalmanın ardından penisini hemen çekmeyerek tüm sperm hücrelerinin rahme boşalmasını sağlayabilir. Bu şekilde yumurtanın döllenmesi daha kolay olacaktır.

Spermin Yumurtaya Girdiğini Döllenmenin Gerçekleştiği Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik beklentisi olan bireyler döllenme işleminin ardından karın bölgesinde bazı belirtilere rastlayabilir. Hamileliğin ilk 2 haftasında kişinin HCG değerlerinde pek bir değişiklik olmayacaktır. Bu durum, hamileliğin tespitini güçleştirecektir. Ek olarak hamileliğin ilk 2 haftasında bir belirtiye rastlanılmayacağını da belirtmek gerekir. Kişinin kanındaki HCG değeri en erken hamileliğin üçüncü haftasından itibaren yükselmeye başlayacaktır. Belirtilere ilk rastlanılabilecek dönemde burada başlayacaktır. Hamileliğin 4. haftasında kişi bazı sıkıntılardan muzdarip olabilmektedir. Bunun sebebi ise artmaya başlayacak olan östrojen ve progestron hormonlarıdır. En çok karşılaşılan sorunlar aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

Ateş Yükselmesi

Yumurtanın döllenmesinin ardından yerine oturabilmesi adına vücudun belli bir sıcaklıkta olması gereklidir. Dolayısıyla kişinin vücut ısısı kademeli olarak artacaktır.

Alt Karında Hissedilen Ağrı

Birçok birey, yumurtlamanın gerçekleştiği yöne doğru ağrı ve kramplardan şikayetçi olmaktadır. Dölleniş yumurta, rahim yoluna ilerlerken bazen bu sıkıntılara sebebiyet verebilmektedir.

Bullantı, Bitkinlik, Yorgunluk

Pek çok kişi hamileliğin birinci ayı içerisinde uykusuzluk, yorgunluk, ve halsizlik gibi durumlardan şikayetçi olmaktadır. Bu durumları döllenen yumurtanın yerine yerleşmesi tetiklemektedir. Mide bulantısı da aynı şekilde hamileliğin birinci ayı içerisinde yaşanabilecek en bilindik belirtilerdendir.

Servikal Akıntı

Hamilelik hormonları değerlerinin yükselmesine dayalı olarak rahim ağzı sıvı değişkenlik gösterecektir. Oldukça kolay fark edilebilen servikal akıntı değişikliği, normalden daha koyu ve açık renkte gözlemlenebilmektedir.

Kanda Gebelik Testi

Döllenme gerçekleşmiş ise bu adet gecikmesi ile tespit edilebilmektedir. Açıklamak gerekirse; adet düzensizliği olmayan bir birey, ilişkinin ardından adetinde ortalama 5 gün kadar gecikme gözlemleyebilir. Bu durumunda kanda gebelik testi yardımıyla döllenmenin tanısı tam anlamı ile koyulabilir. En kesin tanıya kanda gebelik testi ile varılmaktadır. Şayet gecikme süresi 10 güne çıkmış ise bu durumda idrar ve evde gerçekleştirilebilecek testler ile hamilelik tespit edilebilmektedir.

Döllenme Kaç Gün Sonra Belli Olur?

İlişkinin ardından 36 saat geçmesinden itibaren bireyde döllenme başlayacaktır. Döllenmeye uygun anda ilişkiye girilmesi, bu konudaki esas temeldir. Zira yumurtlama sürecinin haricinde hamile kalmak güçleşecektir. Birey yumurtlama sürecinde cinsel birliktelik sağlamışsa 36 saat sonra döllenme başlayacaktır. Ek olarak erkek yada kadın bireyin sperm ve yumurta hücrelerinde bir problem olmaması da bu sürenin 36 saate tekabül etmesini sağlayacaktır.

1 yorum
  1. Beyza diyor

    Hocam 4 gün adet gecikmem var ve bugün ufak bir leke geldi acaba neden olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.