Starbucks Chai Tea Latte Kalorisi Ne Çay TeaLatte Nedir?

Chai Tea Latte Kaç Kalori, İçeriği Ne, Nasıl Yapılır?

0 25

Chai Tea Latte Kaç Kalori, İçeriği Ne, Nasıl Yapılır?

Chai Tea Latte, ünlü kahve dükkanı Starbucksta ve diğer kahve dükkanlarında satılan bir içecek türüdür. Chai Tea Latte sütlü çay da denilebilir. Chai Tea Latte, baharat, süt ve çayın karıştırılması ile hazırlanır. Kakule , tarçın , zencefil , nane ve karanfil gibi baharatlar bu çay hazırlanırken içine katılır.

Chai Tea Latte Kaç Kalori?

1 su bardağı Chai Tea Latte 129 kaloridir. Yağsız sütle yapılan 1 su bardağı Chai Tea Latte ise103 kaloridir.  Ancak içine bal, şeker gibi besinler eklerseniz ve yağlı sütle yaparsanız kalorisi daha da artacaktır.

Starbucks’ta kahve satın alırken, kahvelerde 4 çeşit boy var. Short, Tall, Grande, Venti.

Büyüklüklerine göre içecek miktarlarının ölçüleri şöyledir;

 • Short Boy: 237 ml
 • Tall Boy: 355 ml
 • Grande Boy: 473 ml
 • Venti Boy: 606 ml

Chai Tea Latte de diğer Starbucks kahve ürünlerinde olduğu gibi yüksek kalori içerir. Short boy 129, Tall boy 194, Grande boy 255, Venti boy ise 322 ise kaloridir. Şayet yağsız süt ile sipariş verirsek bu değerler sırasıyla 103, 154, 204 ve 256 kaloriye düşüyor.

Chai Tea Latte Kilo Yapar mı?

Chai Tea Latte en küçük boyda içilse bile yüksek kalorilidir. Hatta yağsız süt ile yapılanı bile kalori açısından zengindir. Bu nedenle sık sık tüketilmesi kilo almaya neden olabilir.

Evde Chai Tea Latte Nasıl Yapılır?

 • 2 su bardağı su
 • 1 su bardağı süt
 • 1 tane yıldız anasonu
 • 1 tane kakule
 • 3/4 (bir yarım+bir çeyrek) su bardağı şeker
 • 2 tane karanfil
 • 1 tane poşet çay

Küçük bir tencereye süt hariç hepsini ekliyorsunuz kaynamaya başlayınca içine sütü ekleyip 1-2 taşım kaynatıyorsunuz. Süzgeçten geçirip bardaklara servis edebilirsiniz

Chai Tea Lattenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Chai tea latte, sindirim sistemini iyileştirmek için mükemmel bir içecektir ve midenizi sağlıklı tutar. Bu içecekte bulunan baharatlar ve otlar sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Chai tea latteden bulunan baharatlardan zencefil, dolaşımı iyileştirerek ve organlara giden oksijen miktarını artırıp, sindirimi hızlandırır.

Chai tea latte’de, süt gibi yüksek protein içeren bir besin bulunduğundan kişiyi uzun süre tok tutar ve zayıflamaya yardımcı olabilir.

Chai tea latte, flavonoidlerdahilolmak üzere çeşitli antioksidanlar açısından zengindir. Amerika Birleşik Devletleri Çay Derneği’ne göre, flavonoidler vücuttaki serbest radikalleri nötralize ederek kanser, felç, kalp krizi, yüksek kolesterol ve diş çürümesi riskini azaltır. Chai tea latte gibi çay içmek böbrek taşı veya kemik erimesi gelişme riskini azaltabilir.

Chai çayı latteleri, kafein ve antioksidan içeriği nedeniyle, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmak, kronik hastalığı önlemek, sindirim  sağlığınızı desteklemek , kan şekeri dalgalanmasını önlemek , kemik mineral yoğunluğunu güçlendirmek ve kilo verme çabalarına yardımcı olmak dahil olmak üzere sağlığınız üzerinde bir dizi mükemmel etkiye sahip olabilir.

Chai Tea Latte Yan Etkileri

Chai tea lattede kafein bulunması nedeniyle sık sık ve çok miktarda tüketilmesi, kan basıncının yükselmesine  ve anksiyetenin artmasına neden olabilir . Sık sık tüketmek mide-bağırsak rahatsızlığına, kabızlığa neden olabilir ve sinir rahatsızlıklarını kötüleştirebilir .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.