Tatlı Badem Yağı Saça Nasıl Kullanılır Saç Uzatırmı Saça İyi Gelirmi

Badem Yağı Saça Nasıl Uygulanır Saça Faydaları Saça Badem Yağı Sürmek

0 7.165

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

Tatlı badem yağı, tatlı badem tohumlarının ezilmesiyle elde edilir. İki farklı ağaçtan gelen iki farklı badem vardır, bunlar: acı badem ve tatlı bademdir. Tatlı badem yağı tatlı badem tohumlarının ezilmesiyle yapılır. Ayva sarısı rengindedir ve ceviz gibi bir kokusu vardır. Bu yağ, A, B ve C vitaminleri, antioksidanlar, yağ asitleri ve önemli mineraller açısından zengin olup cilt, saç ve tırnaklar için mükemmel bir güzellik ürünüdür.

İçerdiği yüksek oranda protein, folik asit, E vitamini, çinko ve magnezyum saçın güçlenmesi için önemlidir ve badem yağı saçı kopmalara karşı korur ve saçın kırılmasını engeller.

Saç Dökülmesini Engeller  

Günümüzde saç dökülmesi birçok insanın yaşadığı yaygın problemlerden birisidir. Saç dökülmesinin sebepleri stres, çevredeki kirlikler, besin eksikliği ve hormon düzensizlikleridir. Badem yağı besleyici özelliklerle dolu olup yalnızca saç dökülmesini engellemez aynı zamanda saç uzamasını da arttırır. Bu yönüyle badem yağı saç dökülmeleri için birebirdir. 1 yemek kaşığı badem yağıyla kafa derinize hafifçe masaj 5 dakika masaj yapın başınıza bone takın. Bir gece bekletin ve sonrasında durulayın. Etkili sonuçlar almak için bunu düzenli olarak uygulayın.

Badem Yağı Saçı Nemlendirir

Badem yağı içerdiği yağ asitleri ve A, D, E, B1, B2 ve B6 vitaminlerle doludur. Bu yönüyle saçlara nem katar. Özellikle E vitamini kabarık ve kıvırcık saçlar için birebirdir.

Badem yağının en iyi ve en gözle görülebilir özelliği saç nemlendirme özelliğidir. Yağın bu nemlendirici özelliği içerdiği doymamış yağ asitlerine dayanır. Düzenli kullanımda kuru saç dipleri, kepek, kabarık saç ve saç derisi iltihapları gibi saç problemlerinin birçoğu son bulacaktır.  1 yemek kaşığı zeytin yağıyla 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırıp saç diplerinize masaj yapın. Bunu bir gece bekletin ve sabahında saçlarınızı yıkayın. Bunu haftada 2 kez yapmak saça nem verecek ve saçın uzamasını hızlandıracaktır.

Badem Yağı Saçın Uzamasını Hızlandırır

Badem yağının asıl faydası saç uzamasını hızlandırmaktır. Badem yağı; magnezyum, fosfolipid ve E vitamini açısından zenginleştirilmiştir ve saç köklerini besler. Yapmanız gereken 1 yemek kaşığı badem yağını alıp saçlarınıza ve saç derinize nazikçe masaj yapmak. 30 dakika bekletin ve sonrasında doğal bir şampuanla durulayın. Badem yağıyla masaj yapmak kan dolaşımını arttırır, saçın uzamasını hızlandırır ve sağlıklı saç derisine sahip olmanızı sağlar.

Kepeği Geçirir

Ne yazık ki kepek problemi çok can sıkıcı bir problemdir ve oldukça yaygındır. Badem yağının ölü hücreleri yok edip kepeği geçirme özelliği vardır. Saç derisini yumuşatarak, ölü hücrelerden temizler. Badem yağı aynı zamanda, saçın diplerine nüfuz ederek saç derisini besler ve nemlendirir, böylece pul pul olan kepekleri azaltır. Badem yağı saç diplerindeki kaşıntıyı da geçirir.

Saç Beyazlamasını Geçirmek İçin Badem Yağı 

Yaşlanmak, önüne geçilemeyen doğal bir süreçtir. Beyaz saçlar, kırışıklılar, ince çizgiler ve lekeler yaşlanmanın belirtileridir. Badem yağı saçtaki erken beyazlanmalar için iyi gelir çünkü içerdiği yüksek besleyiciler saçın gücünü arttırır. Bu yağ antioksidan açısından zengindir ve böylece serbest kökler tarafından oksitlenmeleri engeller. Badem yağıyla susam yağı karışımı beyaz saçlar için güçlü bir şifa kaynağıdır. Bu karışımla saç diplerinize nazikçe masaj yapıp en az 1,5 saat bekletin ve sonrasında hafif bir şampuanla yıkayıp durulayın. Bu işlemi haftada iki kez uyguladığınızda beyaz saçların ne kadar azaldığını göreceksiniz.

Badem Yağı Saç Kırıklarını Onarır

Besin ve nem eksikliği saçlarda kırık oluşumuna yol açan asıl sebeplerdir. Badem yağını düzenli kullanımda saç nemlenecek ve kırıklar yok olacaktır. Eşit miktarda badem yağını, hindistancevizi yağını ve hintyağını karıştırın ve nemli saçlarınıza masaj yapın. Saç kırıklarından kurtulup sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak için bunu haftada en az 2 kez tekrarlayın.

Saçı Onarır

Badem yağı saç kurutucu, düzleştirici, maşa gibi saç şekillendiricilerin zarar verdiği saçları onarır. Aynı zamanda saçı kimyasal olarak iyileştirir. Bu da saç kırılmalarını en az indirir.

Kan Akışını Hızlandırır

Saç diplerinize badem yağıyla masaj yaptığınızda kan akışı hızlandırır. Sağladığı folik asitler sayesinde saç diplerini besler ve saçların sağlıklı çıkmasını sağlar.

Badem Yağı Antioksidan Açısından Zengindir 

E vitamin içerisinde bulunan antioksidan saçta oluşan hasarları iyileştirir. Saçı gücünü ve parlaklığını arttırır. Serbest radikaller saçta oluştuğundan çok büyük bir problem oluşturur. Antioksidanlar saçtaki serbest radikalleri nötrleştirerek, saçı güçlendirir.

Saçlar İçin Badem Yağı Nasıl Kullanılmalı?

  • Saçlarını ıslatın ve tarayın ardından havluyla hafifçe ıslaklığını alın: Saçınızı taradıktan sonra badem yağını saça uyguladığınızda nemli saçta kolayca emilir.
  • Saç diplerinize masaj yaparak uygulayın: Avcunuza biraz badem yağı alın ve saç köklerinize yakın olarak saç diplerinize masaj yapın.  Bu yeni saçların çıkmasına ve saç köklerini korumaya yardımcı olur.
  • Saçınızı kaplayın/kapatın: Saçı duş bonesiyle kapatın ve yağ saça iyice emilene kadar en az 1 saat bekleyin ya da bir gece boyunca bekletin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.