Tavuk Bitine Kesin Çözüm Tavuk Biti Evden Nasıl Temizlenir?

Tavuk Biti Nedir İnsana Geçermi Tavuk Biti İlacı İsimleri

0 3.853

Tavuk Biti Nedir Evden Nasıl Temizlenir?

Tavuk biti; başta tavuk olmak üzere kanatlı kümes hayvanlarında bulunabilen siyah ve kırmızı renkli parazittir. Bu bitler tavukların olduğu yerlerde özellikle de tavuk cildindeki çatlak ve yarıklarda bulunmaktadır. Tavuk bitleri saklandıkları yarık ve çatlaklardan geceleri çıkıp tavuk kanları emerler.

Sıklıkla tavuklarda görülen tavuk bitleri tavuğun vücuduna yapışıp kan emmektedir. Tavuklar kümesten dışarı çıkıp toprak banyosu ile vücutlarındaki bitlerden az da olsa temizlenebilirler.

Tavuk biti yumurta veriminde %2 -3 oranında azalmaya ve tavukların hiç durmadan tüy ve derilerini kaşımalarına sebep olmaktadır.

Tavuk biti yumurtlayarak ürer. Bu bitler günlük 100 adet yumurta bırakır ve 1 hafta içinde ergin hale gelen yumurtalar da ürerler. Görüldüğü üzere hızla üreyen bu tavuk bitleri kan emmeden yaklaşık olarak 5-6 ay yaşayabilirler.

Tavuk Biti Belirtileri ve Tavuk Biti Özellikleri Nelerdir?

 • Tavuk biti gece beslenip gündüz saklanır.
 • Tavuk biti kan emicidir.
 • Tavuk biti kan yolu ile hastalık yayarlar.
 • Tavuk biti beslenmeden 5-6 ay hayatta kalabilir.
 • Tavuk biti tavukların vücudunda tüylerin arasında saklandıklarından fark edilmezler.
 • Tavuk biti yaklaşık olarak 1-2 saat beslenir.
 • Tavuk biti ülkemizdeki kümeslerin yaklaşık %70’inde vardır.
 • Tavuk biti 7 günde yetişkin olur.
 • Tavuk biti çok hızlı çoğalır.
 • Tavuk biti tavukların yumurta üretiminde %10 ila %15 oranında düşüşe sebep olur.
 • Tavuk biti yumurta ağırlığında %2,2 oranında düşüşe yol açar.
 • Tavuk biti yumurta kabuğu kalitesinde düşüşe neden olur.
 • Tavuk biti yem verimini %5,7 oranında düşürür.
 • Tavuk biti tavuk kilosunu düşürür, zayıflatır.
 • Tavuk biti hayvanlarda stres, saldırganlık gibi durumlara yol açar.
 • Tavuk biti tavukta kârı %7 ila %10 oranında düşürür.
 • Tavuk biti hayvanlarda salgın hastalık ve ölümlere yol açabilir.

Tavuk Biti Nasıl Çoğalır, Tavuk Biti İnsana Geçer mi?

Tavuk biti yumurtlayarak ürer ve günde bıraktığı yumurta sayısı yaklaşık olarak 100 tanedir. Bu 100 yumurtadan her biri 7 gün gibi kısa bir sürede erginliğe ulaşmaktadır. Normalde renksiz olan tavuk biti hayvan kanını emdikten sonra parlak kırmızı rengini almaktadır ki bu kan emiş süresi yaklaşık 1-1,5 saat olabilmektedir. Beslenmeden 4-5 ay yaşamını devam ettiren tavuk bitleri hayvanlarda kaşıntı yapmaktadır. Tavuk biti temiz kümese yeni katılan bir tavuk ile veya bir malzeme ile taşınabilir. Hayvanlarda bulunan tavuk biti temas ile insan vücuduna da yayılabilir. Yalnızca yayılmakla kalmayıp hastalık da bulaştırdıklarından tavuk bitlerini temizlemek büyük önem taşır. İnsan vücuduna geçen tavuk biti kaşıntı ve kızarıklığa sebep olur ancak uzun süre duramaz. Ayrıca insan vücudunda tavuk biti kan emmez.

Tavuk Biti Nasıl Geçer?

Temizlik

Tavuk bitini temizlemek için yapılacak ilk şey kümes temizliğidir. Kümes mutlaka belli zaman aralıkları ile temizlenip havalandırılmalıdır. Kümes temizliğinde kullanılacak dezenfektan maddeleri ve kireç faydalı olabilir. Kireci sürmeden önce kümeste bulunacak kırık, boşluk ve çatlak gibi yerleri doldurmak gerekir. Bu sayede temizlenen duvarlar kireç ile boyandığında bit gibi böceklerin üremesinin önüne geçer. (Kireci kuru halde kümesinizde kullanmayın. Bu şekilde kullanım canlılarda farklı birçok soruna sebep olur.)

Toprak Banyosu

Tavukların yapacağı toprak banyosu vücudunda bulunan bit gibi böceklerin temizlenmesinde çok etkilidir. Eğer kümes dışına çıkarılmak istenmezse kümese biraz kum bırakılarak tavuğun toprak banyosu yapması sağlanabilir.

İlaç Tavsiyesi

Tavuk biti için sıraladığımız yöntemler dışında Chrysamed Vet  ilacı kullanarak kümes ve hayvanlarınızın temizliğini püskürtme veya daldırma şeklinde yapabilirsiniz.

Chrysamed Vet ilacı biraz pahalı olduğundan VET ilacı ilk uygulamada daha ekonomik olabilir. Çünkü  bu ilaç hem su ile karıştırılıp kullanılmakta hem de tavuklara uygulanabilmektedir. Sonraki uygulamalarda Chrysamed Konsantre Ec ilacı ile sadece kümes temizlenebilir. Chrysamed Vet ilacı fiyatı önemli değilse sürekli olarak kullanılabilecek en iyi ilaçtır.

Eğer kümes ve tavuklarınızda bit varsa her ikisini birden ilaçlanması önerilmektedir. Eğer tavuklar ilaçlanmazsa hayvan üzerindeki bitler ölmeyeceğinden bitler hemen tekrar üreyecektir. İlaçlamayı düzenli olarak belli aralıklarla (örneğin 1-2 ayda bir) yapıp tavuk bitinden kesin olarak kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.