Tavuk Göğsü Düdüklüde Kaç Dakikada Haşlanır

Tavuk Göğsü Kaç Dakikada Haşlanır

0 25

Tavuk Göğsünün Faydaları Nelerdir Kaç Dakikada Haşlanır?

Tavuk göğsü, kümes hayvanlarından olan tavuğun göğüs bölgesinden elde edilen, yağsız ve kemiksiz etlerdir. Tavuk göğsünün düdüklüde haşlama süresi  25 dakikadır. Normal tencerede ise 35-40 dakikayı bulur.

Tavuk Göğsünün Faydaları Nelerdir?

Tavuk göğsü haşlamasında bolca protein, fosfor ve kalsiyum bulunmaktadır. Bundan dolayı tavuk göğsü tüketmek, kemik gelişimine ve bağışıklık sistemine büyük yararlar sağlamaktadır. Bilhassa ergenlik dönemindeki kişiler düzenli olarak tavuk göğsü haşlaması yemeye devam etmelidirler. Zîrâ tavuk göğsünde yer alan fosforun göz sağlığına önemli katkıları vardır.

Tavuk göğsü, protein bakımından zengin olmasının yanı sıra, mikro ve makro elementler açısından da iyi bir kaynaktır. Ayrıca bol miktarda vitamin de içermektedir. Tüm bunlardan dolayı tavuk göğsü, vücut sağlığının korunmasında etkin rol oynamaktadır.

Tavuk göğsü bünyenin direncini güçlendirir, bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olmasına yardımcı olur. Yani tavuk göğsü sayesinde vücut, hastalıklara karşı daha iyi savunma mekanizması geliştirir.

Tavuk göğsünün yapısında kolin vitamini isimli bir vitamin yer almaktadır. Bu vitamin adrenal bezlerin faaliyetlerini yenilemekte, böbrek ve karaciğerin sağlıklı çalışmasında etkili olmaktadır.

Beyaz tavuk göğsünün mükemmel bir içeriği vardır. Tam anlamıyla B vitamini deposudur; fosfor, selenyum ve çinko minerallerini barındırır. Şeker içermez ve sodyum oranı da çok düşüktür.

Ayrıca tavuk göğsü; kükürt, magnezyum, krom, potasyum, flor ve bakır da içerdiğinden âdeta bir mineral hazinesi olarak tanımlanabilir.

Tavuk Göğsü Haşlaması

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kadar tuz
  • 1 adet tavuk göğsü eti
  • 2 adet orta boy patates
  • 4 su bardağı kadar ılık su
  • Yarım demet taze maydanoz
  • 2 adet havuç
  • 1 çay kaşığı karabiber

Tavuk Göğsü Haşlama Yapılışı

Tavuk göğsü hem çok lezzetli hem de son derece faydalıdır. Bu nefis tadı sofralarımızdan eksik etmemek ve her hafta birkaç defa düzenli olarak tüketmek gerekmektedir.

Tavuk göğsünün yapımı da oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak, tavuk göğsü iyice yıkanır. Ardından derin bir tencereye alınır ve üzerine ılık su eklenip kaynamaya bırakılır. Tavuklar haşlanmaya dursun, bir yandan da patates ve havuçların kabukları soyulup 4 parçaya bölünür.

Tavuk göğsü haşlanırken içerisine sebzeler de ilave edilip maydanozların yıkanmasına geçilir. Sap kısımları kesilmeden tencereye atılır. Sapları kesilmemelidir çünkü maydanoz saplarında bulunan vitaminlerin tavuk etine geçmesi için bu gereklidir. Daha sonra tavuk göğsü haşlamasının içine tuz ve karabiber de ilave edilip ortalama 5 dakika boyunca harlı ateşte kaynatılır. Ardından ocağı kısık ateşe alıp yarım saat pişirilir ve ateşten indirilir.

Tavuk göğsü haşlandıktan sonra, içerisine atılan tüm maydanozlar çıkartılır. Yemeklerle beraber sade olarak veya Üzerine limon sıkılarak tüketilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.