Taze Sarımsak Nasıl Kurutulur 2 Farklı Yöntem

Taze Sarımsak Nasıl Saklanır 6 Farklı Etkili Yöntem

0 15

Taze Sarımsak Nasıl Saklanır 6 Farklı Etkili Yöntem

Taze sarımsağı saklama yöntemlerini mutlaka bilmelidir. Yoksa taze sarımsak filizlenir ve bozulmaya başlar. Aşağıda bildireceğimiz 6 farklı taze sarımsak saklama yönteminden dilediğinizi uygulayıp taze sarımsakları saklayabilirsiniz. Önce taze sarımsağı saklama yöntemlerinden olan taze sarımsağı kurutma yöntemini bildireceğiz.

Taze Sarımsağı Kurutma Yöntemi

1- Sarımsakların kabuklarını soyup temizleyin. Yuvarlak şekilde doğrayın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Dilimlediğiniz sarımsakları üzerine serin. Fakat bu aşamada birbirinin üstüne gelmemesine dikkat edin. Yoksa biraz çiğ kalabilirler. Dizdiğiniz sarımsakları 200 derecelik fırında güzelce kavurun. Kuruyan sarımsakların rengi değişmiş olacaktır. Kavrulup sertleşen sarımsaklar fırın tepsisinden çıkarılıp ince bir tülbente veya temiz bir beze aktarılır.

2- Sarımsağı kurutmak için diğer yöntem kabukları soyulmuş sarımsakları temiz bir beze serip gölge bir yerde 1 hafta boyunca kurumaya bırakabilirsiniz.

Taze Sarımsağı Saklama 1. Yöntem

Sarımsak mevsimi özellikle ilkbahar-yaz aylarıdır. Fakat taze sarımsakların iyi muhafaza edilmesi gerekir. Sıcak hava ve güneşin etkisiyle hemen filizlenip yeşermeye başlarlar. Sarımsaklar asılarak kurutulabilir. Balkonu kapalı olanlar bu hususta dikkatli olmalıdır. Çünkü sarımsakların nemlenme ve bozulma riski vardır. Bu yüzden açık bir balkonda kurumaya bırakmalıdır.

Taze Sarımsağı Saklama 2. Yöntem

Derin dondurucu da sarımsakları saklamak için kullanılabilir. Bunun için sarımsaklar 2-3 diş hâlinde buzdolabı poşetlerine yerleştirilir. Ne kadar kullanılacaksa o kadar çıkarılıp çözdürülebilir. Böylelikle çabucak kullanıma hazır olacaktır. Dondurucudan alınan sarımsaklar kısa zamanda çözünür, fazla beklemeniz gerekmez.

Taze Sarımsağı Saklama 3. Yöntem

Malzemeler

  • 1 adet cam kavanoz
  • Zeytinyağı
  • Dilediğiniz kadar sarımsak

Uygulaması

  • Taze sarımsakları kabuklarından ayırın. Kabuksuz sarımsakları bir kavanoza koyup üstünü kapatacak kadar zeytinyağı ekleyin.
  • Kavanozun ağzını sıkı bir biçimde kapatıp buzdolabına atın.
  • Burada saklayıp gerektikçe kullanabilirsiniz. İçerisinden aldığınız sarımsakların yerine yenilerini koyabilir, zeytinyağı azaldığı zaman üzerine ekleme yapabilirsiniz.
  • Sarımsakları böyle saklamak size büyük kolaylık sağlayacaktır. Üstelik sarımsağın zeytinyağında dinlendirilmesi, aromasını daha da lezzetlendirecektir. Bu da yemeklerin tadını iyice güzelleştireceği anlamına gelir.

Not: Sarımsağın kabuklarını soymak için suda bekletebilirsiniz. Sarımsaklar diş diş ayrılarak suya koyulur. Bir gece orada bekletilir. Bu, sarımsakları ayıklamada size kolaylık sağlayacaktır. Sarımsaklar ayıklanmadan evvel süzgeçte bekletilmeli ve suyu süzdürülmelidir.

Taze Sarımsağı Saklama 4. Yöntem

Taze sarımsaklar soyulur ve yıkanır. Kuru ve temiz bir bez ile iyice kurulanır. Rende kullanılarak rendelenir veya havanda ezilir. Bu, sizin tercihinize kalmıştır. Ezilmiş veya rendelenmiş sarımsaklar temiz ve kuru bir cam kavanoza veya başka bir cam kaba yerleştirilir. Üstüne tuz ve zeytinyağı ilâve edilip karıştırılır. Kabın veya kavanozun ağzı hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Sonra bu şekilde buzdolabında saklanabilir.

Taze Sarımsağı Saklama 5. Yöntem

Taze sarımsakların kabuklarını soyalım. Sarımsakları buzdolabı poşetine yerleştirip buzdolabının dondurucu kısmına atalım. Bunları ihtiyacımız olduğu zaman yemeklerimizde kullanabiliriz.

Taze Sarımsağı Saklama 6. Yöntem

Sarımsakları suya koyup bir gece beklemeye bırakalım. Ardından kabuklarını soyalım. Sarımsakların miktarına göre tuz ekleyip rondodan geçirelim. Saklama kabına aktaralım fakat bastırmamaya dikkat edelim. Sarımsaklar 1 sene böyle muhafaza edilebilir ve gerektiğinde güvenle kullanılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.