Testis Ağrısı Şişmesi için Hangi Doktora Gidilir Hangi Bölüme Gitmeliyim

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı Testis Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

1 4.216

Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı, Testis Ağrısı

Testis ağrısı, erkeklerde testislerde hissedilen ağrı veya rahatsızlık olarak tanımlanır. Ağrı akut veya kronik olabilir. Testisin temel görevi sperm ve testosteron hormonu üretmektir. Birçok hastalık ve diğer sağlık koşulları testis ağrısına neden olabilir ve bazı nedenler acil müdahale gerektirir.

Testis Ağrısı (Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı) Neden Olur?

Orşit:

Orşit testis iltihaplanmasıdır. Bakteriyal veya viral enfeksiyondan kaynaklanabilir. Yaygın şekilde kabakulak virüsünden kaynaklanır.

Orşit belirtileri; testis ağrısı, menide kan, penis akıntısı, ateş, boşalma veya cinsel ilişki sırasında ağrı, kasık ağrısı, etkilenen taraftaki kasıkta şişme, hassasiyet, testislerde ağırlık hissi. Bakteriyal orşit tedavisinde antibiyotik gereklidir. Viral orşit tedavisinde doktorunuz ibuprofen (Advil, Motrin IB, diğerleri) veya naproxen sodium (Aleve) gibi steroid olmayan iltihap karşıtı ilaçlar tavsiye edebilir.

Testis kanseri:

Testis kanseri bir veya iki testiste kontrolsüz ve anormal şekilde tümör oluşturan hücre çoğalmasından kaynaklanır. Testis kanseri belirtileri ağrı, şişme, kasık bölgenizde veya testislerinizde yumru. Bilim insanları testis kanserinin sebeplerinden emin olmamasına rağmen, bu hastalığın gelişme riskini arttıran bazı faktörler vardır. Testis kanseri tedavisi ameliyat, radyoterapi, kemoterapi veya birleşimini içerebilir.

Testis Torsiyonu:

Testisin kendi etrafında dönmesi yani torsiyon yaşaması ile damarların testisin kan dolaşımını sağlayamaz duruma gelmesine denir. Bu durum da testis ağrısı nedenlerindendir.

Epididimit:

Epididimit erbezi üstü iltihaplanmasıdır. Erbezi testislerin arkasında yer alan sperm depolayan ve taşıyan bir tüptür. Bu tüp şiştiğinde, testislerde ağrıya neden olabilir. Epididimit tedavisi altında yatan enfeksiyonu tedavi etmeyi ve belirtileri yok etmeyi kapsar. Yaygın tedaviler: kronik epididimitte 4-6 hafta için reçete edilen antibiyotikleri ve doxycycline, ciprofloxacin, reçetesiz bulunabilen(ibuprofen) veya reçete gerektirebilen codeine veya morphine) ağrı kesici ilaçları kapsayabilir.

Prostat iltihabı:

Prostat erkeklerde idrar torbasının altında yer alan küçük bir bezdir. Meninin %50 ila %70’ini meydana getiren bir sıvı üretir. Prostat iltihabı prostat bezinizin iltihaplanmasıdır. Prostatit kanser değildir ve kansere neden olmaz. Akut prostatit tedavisinin ilk basamağı antibiyotiklerdir. Antibiyotikler genellikle akut prostatit enfeksiyonlarını çok kısa bir süre içinde çözer.

Böbrek Taşları:

Böbrek taşları böbreklerinizin içerisinde mineraller ve tuzdan oluşan tabakalardır. Böbrek taşı da erkeklerde testis ağrısı nedenlerindendir.

Kasık fıtığı:

Kasık fıtığı kasık bölgesinde meydana gelir. Kasık fıtığı için temel tedavi ameliyattır.

Yaralanma veya travma:

Fiziksel aktivite, kavga veya kaza sırasında testislerde yaralanma meydana gelebilir.

Hidrosel:

Hidrosel testislerin etrafında oluşan içi sıvı dolu bir kesedir. Hidrosel yeni doğanlarda yaygındır ve genellikle tedavisiz 1 yaşına kadar gözden kaybolur. Daha büyük çocuklar ve yetişkin erkeklerde erbezi torbasındaki iltihaplanma veya yaralanmadan gelişebilir. Kendiliğinden geçmeyen bir hidroselin ameliyatla alınması gerekebilir.

Varikosel:

Varikosel testislerdeki damarların genişlemesi ve testislerden vücuda akan kanı kontrol eden tüplerden kaynaklanan bir hastalıktır. Varikosel testislerde şişme, ağrı veya kısırlığa neden olabilir. Varikosel için temel tedavi ameliyattır.

Testis Ağrısı (Erkeklerde Yumurtalık Ağrısı) İçin Hangi Doktora Gidilir?

Testis ağrısı için Üroloji doktoruna gidilir.

Testis Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi altında yatan nedene bağlı olacaktır. İlaç kullanımı veya daha ciddi vakalarda ameliyat gerekebilir.

Sıcak Su Torbası

Testis bölgenize sıcak su torbası tutmak ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyip testis bölgeniz sarın.

Soğuk Kompres

Buzluktan buzları çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu testis bölgenize tutun.

Ağrı Kesici Kullanımı

Aspirin gibi eczacınızın tavsiye ettiği ağrı kesiciler de ağrıyı giderecektir.

Antibiyotikler veya enfeksiyon karşıtı ilaçlar:

Bakteriyal enfeksiyondan kaynaklanan orşit veya epididimit antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Ameliyat

Testis torsiyonu veya testis kanseri gibi bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

1 yorum
  1. Adem diyor

    Hocam merhaba sol testisin sağdaki den az daha büyük ve biraz ağrısı var ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.