Testis Mantarı Nasıl Geçer Hangi Doktora Gidilmeli

Testis Mantarı Belirtileri Nedenleri Tedavisi İlacı Kremi

0 1.426

Testis Mantarı Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Tüm vücutta görülebilen mantar hastalığının testislerde görülmesine testis mantarı adı verilmektedir. Vücuttaki mantar oluşumlarının en genel sebebi hijyen eksikliği ve yaz aylarında vücutta oluşan terin neden olduğu nemdir.

Testis mantarı için tedavide geç kalınmamalıdır. Çünkü mantar enfeksiyonu ilerledikçe daha ciddi enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Tedavisi mümkün olan mantar enfeksiyonunda önemli olan erken teşhis ile tedaviye erken başlanmasıdır. Erken teşhis enfeksiyonun geçmesini kolaylaştırdığından mantar enfeksiyonu belirtileri görüldüğünde hastalar zaman kaybetmeden doktora gitmelidir.

Testis Mantarı Belirtileri

Testislerde mantar enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

Kaşıntı: Testis mantarı kendini kaşıntı ile gösterir. Bu kaşıntı testislerde ve testisin alt taraflarında olmaktadır. Bu bölgelerde kaşıntıların zamanla daha da sıklaşması mantarın belirtilerinden biridir. Tedavide geç kalındığı zaman bu kaşıntılar daha da yoğunlaşacaktır.

Ölü deri döküntüleri: Testisler üzerinde görülecek ölü deri döküntüleri ve kabuklanmalar mantar belirtiler arasındadır. Ayrıca kanamalar da yaşanabilir.

Testis Mantarı Nasıl Geçer?

Bir tür enfeksiyon olan mantar basit bir sağlık problemi gibi dursa da hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak olumsuz etkileri vardır. Mantar enfeksiyonları tedavi edilmediği zaman daha ciddi enfesiyonlara yol açar. Ayrıca testis mantarının sebep olduğu kaşıntı kişileri psikolojik olarak kötü etkiler çünkü testis insanlar arasında kaşınması ayıp ve terbiyesizce görülen bir bölgedir. Bu yüzden de kişiler psikolojik çökme yaşayabilmektedir.

Testis mantarı tedavisinde genel itibari ile mantar ilaçları kullanılmaktadır. Oral olarak veya krem ile testis mantarı tedavisi mümkündür. Ilaç tedavisinin yanı sıra kişiler hijyen konusunda da dikkatli olmalıdır. Mantar tedavi edilebilir bir hastalık olsa da eğer kişi kirli ise mantar enfeksiyonunun tekrarlaması kaçınılmaz olacaktır.

Testis Mantarı İçin Krem Önerileri

Testis mantarı tedavisinde kullanılacak krem kişiye özel olarak doktoru tarafından belirlenmektedir. Ancak genel itibari ile mantar tedavisinde mantar bakterileri karşıtı etkisi olan merhemler kullanılmaktadır. Bu merhemler sayesinde kasıklardaki birçok değişik mantar türünün tedavisi mümkündür. Ancak hastanın eğer cildinde hassasiyet varsa doktor glükokortikoid steroid içeren merhemlerden yazmaktadır.

Mantar tedavisinde en çok kullanılan merhem veya kremler arasında Tinactin sprey veya Travazol yer almaktadır. Bu kremler sayesinde ciltteki mantar hücreleri temizlenmektedir. Ayrıca kremlere ek olarak bazı antibiyotiklerin kullanılması da gerekli olabilmektedir.İsimlerini belirttiğimiz bu mantar ilaçlarından hastaya en uygun olanını doktor belirlemektedir. Bu yüzden doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

Testis Mantarı için Hangi Doktora Gidilir?

Testis mantarı için Cildiye doktoruna gidilmelidir. Doktor gerekli muayene ve tetkikler sonucunca uygun tedaviyi başlatacaktır.

Mantar; birçok farklı mantarın yol açabileceği bir enfeksiyon olduğundan mantar tedavisinde kullanılacak ilaçların belirlenmesi için hastanın mantar dokusundan örnek alınması ve bu dokuların incelenmesi gerekebilir. Kişideki mantar türüne uygun olarak ilaç belirlenmektedir. Krem veya merhem tedavisini desteklemek için hastanın oral olarak da bazı antibiyotik kullanması gerekli olabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.