Unipolar Depresyon f32 f34 f38 f39 Ne Engel Özürlülük Oranı

Unipolar Depresyon Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

2 3.387

Unipolar Depresyon Ne Demek?

İnsan; ömrü boyunca birçok duygu değişimleri yaşar. Bazen mutlu olduğu gibi bazen de çok mutsuz olabilir. Günümüzdeki yaşam koşullarında mutsuzluk maalesef ki giderek artmaktadır. Gündelik yaşam içinde karşılaşılan durumlar derin üzüntüye sebep olabilmektedir. Bu üzüntüler kısa sürdüğünde sorun teşkil etmez ancak eğer normalden uzun ve şiddetli sürerse bu durum unipolar depresyon olarak adlandırılır. Bir depresyon türü olan unipolar depresyonda sürekli olarak depresyon atakları yaşanmaktadır. Bu ataklar bittiğinde kişi normal haline geri dönmektedir.

Unipolar depresyon nedeninin genel olarak genetik olduğu düşünülmektedir. Birinci derece yakınlarınızda unipolar depresyon yaşayan kişiler olması durumunda, kişide bu depresyonu yaşama ihtimalini 2-3 kat arttırmaktadır.

Unipolar depresyon yaşayan kişide sürekli negatif düşünceler hakimdir. Bu düşünceler öğle yoğundur ki kişiyi günlük olaylara karşı isteksiz ve kötü hissetmesine yol açar. Böyle bir durumda yapılacak en iyi şey psikiyatriste başvurmak olacaktır. Bu sayede kişiler hayata karşı motivasyon bularak depresyonu kısa sürede yenmektedir.

Unipolar Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • İştahsızlık
 • Bitkinlik
 • Uyuyamama
 • Hayata karşı isteksizlik
 • Önceden sevilen şeyleri sevmeme
 • Sürekli üzgün hissetme
 • Suçluluk hissi
 • Sürekli yalnız hissetme
 • Odaklanma problemleri
 • İntihar düşüncesi
 • Kilo verme veyahut kilo alma

Depresyonun bilinen yaygın belirtileri dışında unipolar depresyonda asabiyet,uyku problemleri ve iştahta değişimler görülmektedir. Ayrıca sürekli halsiz hissetme ve zihinsel görevlere odaklanamama gibi sorunlar da görülebilir. Unipolar depresyon kişilerde her zaman sevilerek yapılan aktivitelere (arkadaşlarla zaman geçirme, spor vb) karşı isteksizlik yaşanır. Dahası kişinin suçlu,sinirli ve endişeli hissettiği görülür.

Unipolar depresyonu teşhisi konulabilmesi için kişide üstte bahsettiğimiz belirtilerden en az 5 tanesinin yaşanması gerekmektedir.

Unipolar Depresyon Nedenleri Nelerdir?

Unipolar depresyon nedeni bilinmemekle birlikte bazı tetikleyici faktörler olabileceği üzerinde durulmaktadır. Kişinin uzun süre stres yaşaması sonucunda beyinde kimyasal değişimlere yol açabilir. Stres dışında kişinin alkol,uyuşturucu ve streoidler kullanması da unipolar depresyonu tetiklemektedir. Unipolar depresyon teşhisi çoğu zaman kişinin yakınları ile konuşularak yapılmaktadır.

Unipolar Depresyon Tedavisi

Unipolar depresyonu; psikoterapi desteği ve antidepresan ile tedavi edilmektedir. Fakat eğer hastanın durumu ciddiyse yani hasta kendine zarar verecek durumda ise hastaneye yatırılması gerekir. Unipolar depresyon tedavisinde amaç hastada stresle başa çıkmak, doğru iletişimi öğrenmek ve hayata karşı bakışını pozitif hale getirmektir. Eğer buna rağmen hastada bir iyileşme görülmediyse ve durum şiddetli ise elektroşok tedavisi gerekli olabilir.

Sual: Bana unipolar depresyon teşhisi kondu. Doktor prozac adlı ilacı yazdı. Bu ilacı bir süre kullandım ve sonra bıraktım. Ancak şimdi tekrar kullanmak istiyorum, bu ilacın bana herhangi bir faydası olur mu? Faydalı olabilecek başka reçetesiz ilaç öneriniz var mı?

CEVAP

Psikolog Serap Duygulu’nun cevabı

Unipolar depresyon durumunda mutlaka bir doktor ile temas halinde olunmalıdır. Hasta tedavi edilmeden uzaktan ilaç tavsiyesi verilemez. Öncelikle tekrar bir psikolağa gitmelisiniz.  Psikolog kişiye özel uygun tedavi uygulayacaktır. Bu hastalık tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan kişinin kendi kontrolü de çok büyük önem taşımaktadır. Bu konuda psikoloğunuzdan bilgi almalısınız.

Unipolar Depresyon f32 f34 f38 f39 Ne Demek?

Bu durum unipolar depresyonun şiddetini gösterir ve %40 engelli raporu almanızı sağlayabilir.

2 Yorumlar
 1. mehmet diyor

  Merhaba, bana 11.04.8 —> unipolar depresyon (f32-f34)( f38-f39) (Depresif nöbet tanımlanmamış tanı kondu. Paxera 40mg ve serex 100mg kullanıyorum acaba bunda bana verilecek rapor oranı hakkında bilgi verebilir misiniz? Bir de bu hastalığın diğer adı majör depresyon mu acaba? Bende kaygı bozukluğu endişe, evham, kendine hiç güvenememe arkadaşları üzülmesin diye onların istekleri yanlış olsa bile onları yapma onları kaybetmeme toplum için konuşamama özgüven eksikliğim var. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Serdar diyor

  11.04.8 —> Unipolar Depresyon(F32-F34)( F38-F39) Tanısı kondu işkazası gecırdık ten sonra butanı kondu iki ilaç yazdılar venegis 150 mg zeztat 15 mg heyet / 20 verdi sızce normalmı şimdiden teşekkür ediyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.