Vücuttaki yağları yakıp yok etmek için 17 diyetisyen önerisi

Vücuttaki yağ oranını düşürmek için uzmanından 17 tavsiye

0 19

Vücuttaki Yağları Eritmek Yağ Oranını Düşürmek İçin Ne Yapmalı?

Herkesin hayali kilo vermek olduğu kadar bunu sağlıklı şekilde yapmak da. Çünkü bu sayede vücutta kay kaybı önleniyor ve yağları doğru şekilde kalıcı olarak yakılıyor. Sağlıklı bir vücuda ulaşmak için öncelikle vücutta biriken yağlar gitmeli ve kas oranı ise artmalıdır. Vücudunuzdaki yağları kısa sürede yakabilmek için diyetisyenlerin önerileri şöyledir:

Vücudumdaki Yağlardan Nasıl Kurtulabilirim?

Egzersiz (Spor) Yapın

Vücuttaki yağlardan kurtulup kas kütlesini arttırmanın en etkili yolu düzenli şekilde egzersiz yapmaktır. Hareket sağlayıp vücuda iyi gelecek en iyi egzersizlerden birisi yürüyüş yapmaktır. Vücuttaki kas kütlesini arttırmak için ise yapılması gereken kuvvet egzersizleridir.

Proteinli Gıdalarla Beslenin

Beslenme düzenin yapılması gereken ilk şey daha çok proteinli besinler tüketmektir. Çünkü proteinli besinler hep iştahı azaltır hem de yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca uzmanların yaptığı araştırmalar da bunu ispatlar niteliktedir: Daha fazla protein tüketmek özellikle göbek bölgesindeki yağları eritmeye yardımcı olmaktadır. Protein içeren besinlerin başında ise yumurta, tavuk ürünleri, peynir ve süt gelmektedir. Bunlar görüleceği üzere hayvansal protein kaynaklarıdır ve kilo vermede en büyük yardımı bitkisel protein kaynaklar (sebzeler ve fıstık ezmeleri gibi) değil, bu tür hayvansal proteinler yapmaktadır. Protein tüketimi vücutta kas kaybını önler, uzun süre tok tutar. Dahası bilmeniz gereken bir diğer husus ise, yağsız proteinlerin vücuttaki sindirimi %5 oranla daha fazla kalori yakımını sağlamaktadır.

Uykunuzu Alın

Uyku da sağlıklı kilo vermek konusunda çok önemli bir husustur. Çünkü yeterince uyumak vücutta yağ yakımını kolaylaştırmaktadır. Düzenli uyku düzenine geçmek için akşamları 1-2 saat önce uyumayı denemelisiniz. Bu sayede sabah uykunuzu almış şekilde daha dinç kalkacaksınız.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çay da sağlıklı kilo vermeye katkı sağlayan bir çaydır. Bunun sebebi ise etkili bir diüretik olması ve ayrıca metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına yardımcı olmasıdır. Bunun için sabah açken, gün içinde ve akşam uyumadan önce birer fincan yeşil çay içebilirsiniz.

Omega 3 Kullanın

Omega-3 vitamini düzenli tüketimde vücutta yağ yakımını hızlandırmaktadır. Sağlığa birçok olumlu etkisi de bulunan Omega-3 vitamini en çok balıkta bulunmaktadır. Bu yüzden haftada en az 2 defa balık tüketilmesi iyi olacaktır. Ancak bu çoğumuz için gerçekçi bir beslenme düzeni olmayacağından Omega-3 destekleyici haplar da kullanabilirsiniz.

Greyfurt Tüketin

Meyveler içinde portakala benzerliğiyle bilinen greyfurtun içeriğindeki inositol bileşeni doğal bir yağ yakıcı olduğu için greyfurt tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca greyfurt kan şekeri düşük glisemik indekse sahiptir, yani kan şekerini yükseltmez. Dahası insülin ve kolesterolü düşürür.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci’den Vücuttaki Yağ Yakmak İçin 11 Önerisi                       

 • Gün içinde belirli bir saatte yemenize gerek yoktur. Ne zaman acıktığınızı hissederseniz o zaman yemek yemelisiniz. Fakat aşırı aç kalarak bir sonraki öğünde aşırı yemek yememelisiniz.
 • Düzenli uyku çok önemlidir. Bu yüzden günde 7-8 saat uyku çekmelisiniz. Çok geç uyumamalı ve her gün aynı saatte uyumaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede uyku düzeninizi sağlayabilirsiniz.
 • Gün boyu kalori açığı oluşturursanız yağ yakımı hızlanacaktır. Diğer bir deyişle, günlük aldığın kaloriden fazlasını spor ve beslenme ile harcamalısınız. Bu konuda en büyük yardımcı spordur.
 • Gün içinde en az 2 litre su içmelisiniz. Bunun içinde çay ve kahve yoktur.
 • Meyve suyu değil, meyvenin kendisini tüketmelisiniz.
 • Ara öğünler yapmalısınız ve bunun için gün içinde elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar olmalı.
 • Şekerden uzak durmalısınız. Ayrıca şeker yerine tatlandırıcı kullanmamalısınız.
 • Lokmalarınızı çok çiğnemelisiniz. Hızlı yemek yemekten kaçınmalısınız.
 • Kahvaltı öğününde kesinlikle yumurta ve maydanoz tüketmelisiniz.
 • Günlük beslenmende mutlaka protein ve lifli besinler olmalıdır.
 • Uyumadan en az 3 saat kadar önce yemek yemeyi bırakmış olmalısınız. Geç saatlerde bir şeyler atıştırmamalısınız.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.