Yağ Kaç Kalori Yağların Kalori Değerleri Nasıldır?

1 Gram Yağ Kaç Kaloridir Yağ Kilo Yapar mı?

0 14

1 Gram Yağ Kaç Kaloridir Yağ Kilo Yapar mı?

Yağlar, proteinler ve karbonhidratlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli besin kaynaklarıdır. Tüm bu besin kaynakları içerisinde en yüksek kaloriye sahip olanı yağlardır.

1 gram yağda 9 kalori bulunur. Amerikan Kalp Derneği günlük kalori alımının en fazla yüzde 25-35’inin yağdan olması gerektiğini önerir. Yani 2.000 kalorilik bir beslenme programında, günde 65 gramdan fazla yağ tüketmemelisiniz.

Yağlarda Bulunan Kalori Değerleri Nelerdir

1 yemek kaşığı sıvı yağ (10 gram) yaklaşık 90 kaloridir.

100 Gram Yağda Bulunan Kalori Değerleri

  • Ayçiçeği yağı 884 kalori
  • Tereyağı 750 kalori
  • Margarin 740 kalori
  • Zeytin Yağı 900 kalori

1 Gram Yağ Kaç Kaloridir?

Yağlar, yağ asitleri ve gliserolden oluşan karmaşık moleküllerdir. Vücudun büyüme ve enerji için yağlara ihtiyacı vardır. Ayrıca, hormonları ve vücudun aktiviteleri için gerekli olan diğer maddeleri (prostaglandinler gibi) sentezlemek için de kullanır.

Yağlar, tüm besinler içinde en fazla kaloriye sahiptir: 1 gram yağ 9 kaloridir. Sağlıklı bir beslenme programında, günlük toplam kalorinin yaklaşık yüzde 30’u yağdan gelmelidir. Bu, her gün yaklaşık 50 ila 80 gram yağ tüketmek anlamına gelir. Yağ vücuda enerji verir, ancak vücut yağın yalnızca yaklaşık yüzde 10’unu glikoza dönüştürür.

Çeşitli yağ türleri vardır ve bazı yağ türleri sizin için diğerlerinden daha sağlıklıdır. Yağ tüketiminde tekli doymamış veya çoklu doymamış yağları tercih etmelidir. Bu yağlar oda sıcaklığında sıvı haldedir. Özellikle tekli doymamış yağlar oldukça sağlıklıdır çünkü kanınızdaki kötü kolesterolü (LDL) düşürürler. Bu yağlar arasında zeytin, kanola, avokado ve fındık yağları bulunur.

Günlük beslenmenizde yağ tükettiğinizde, doymuş ve trans yağı tüketimini sınırlayın. Doymuş yağlar, et ve süt ürünleri gibi hayvanlardan gelen yiyeceklerde bulunur. Bu tür yağlar oda sıcaklığında katıdır. Hindistan cevizi veya hurma çekirdeği yağları gibi sertleştirilmiş yağlar ile hidrojene edilmiş yağlar da doymuş yağ içerir. Bunlar kalbinize ve atardamarlarınıza zarar verebilir.

Trans yağlar, marketlerde satılan paketlenmiş ürünler gibi işlenmiş gıdaların çoğunda ve patates kızartması gibi kızartılmış fastfood yiyeceklerin çoğunda bulunur. Yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olurlar, ancak doymuş yağlar gibi trans yağlar da sağlık için zararlıdır

Yağ Kilo Aldırır mı Yoksa Zayıflatır mı?

Birçok çalışma karbonhidrat, şeker ve yağın kilo alımının nedenleri olduğunu göstermiştir. Ancak yeni bir bilimsel çalışma bu kanıyı değiştirmiştir.

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu beslenme bölümü başkanı Dr. Frank Hu ve ekibi, 120.000’den fazla kadın ve erkeğin 20’den fazla yıllık verilerini inceleyerek, yağ türlerinin kilo üzerindeki etkilerini inceledi. Bu çalışmanın sonucunda insanların beslenmelerinde doymuş ve trans yağları artırdıklarında, kilo alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu, doymamış yağ alımının ise bu duruma yol açmadığını ve hatta kilo kaybına yardımcı olduğu tespit edildi. Doymuş ve trans yağlar insülin direncini tetikliyor, yani hücreleriniz olması gerektiği gibi glikoz emmiyor. Sonuç olarak vücudunuz, yağ birikimini destekleyen bir hormon olan insülin üretimini artırır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.