Yanmış Saç Nasıl Olur Oryalden Yanan Saçlara Bakım Tarifleri

Açıcıyla Yanan Boyadan Yanan Saç Nasıl Düzelir Yanmış Saçlar Nasıl Onarılır

1 64

Yanmış Saça Ne İyi Gelir?

Açıcı, oryal, saç boyası kullandım saçlarım yandı eyvah ne yapacağım diye hayatı kendinize zindan etmeyin! Aşağıda bildireceğimiz yöntemler yanmış saçı onarır, bakımını yapar ve ipek gibi saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Saç açıcı adından da anlaşıldığı üzere saç rengini açmak için tercih edilen kimyasal bir üründür. Saçlar boyanırken veya boyandıktan sonra kullanılan bu ürünler saçların yanmasına sebep olabilir. Saçların yanması pek çok kadının ortak sorunudur. Son derece rahatsız edici olan bu durum saçlarda kötü bir görüntüye yol açar. Saç açıcılar ve saç boyaları yüzünden saçlarda yanma olması koparak dökülmeleri ve çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Yanık saçlar için evde saç maskesi yapmak mümkündür. Bu maskeler saçların bakımını yapar, eski sağlığına kavuşmasında rol oynar.

Yanmış saç nasıl olur diye merak ediyorsanız işte cevabımız;

Saçın Açıcıdan, Boyadan Dolayı Yanmış Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bu durumda saçlar kırılır ve maalesef kökten uca yıpranır. Yanan saçlar keçe tüyü gibi çok serttir ve mat görünür. Avuç avuç dökülür; nemi yoktur, tamamen kurudur. Şekil vermek çok zordur, koparak dökülmesine engel olunamaz.

Açıcıdan Boyadan Yanmış Saça Ne İyi Gelir?

Yanmış Saçlar İçin Vitamin Maskesi

Malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı hint yağı
  • 1 tatlı kaşığı badem yağı
  • 1 ampul B vitamin (Eczaneden alınır)
  • 2 ampul E vitamini(Eczaneden alınır)

Hazırlanışı:

Bütün malzemeler bir kâseye alınır ve iyice karıştırılır. Ardından yumurta sarısı ilave edilir ve yine karıştırılır. Hazırlanan maske saç diplerine masaj yapılarak uygulanıp saçın her tarafına yedirilir. 1 saat beklenir ve saçlar onarıcı etkili bir şampuanla yıkanır. Bunu haftada 2 defa yapmaya devam ederseniz etkisini mutlaka göreceksiniz.

Zeytinyağı Maskesi Yapın

Bal, muz ve zeytinyağıyla hazırlanan saç maskesi de yanan ve yıpranan saçlara iyi gelir. Yarım muz blenderdan geçirilerek su gibi olması sağlanır. Ardından 3 yemek kaşığı süt, 1 çiğ yumurta, 5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 3 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Elde edilen karışım saçlara güzelce sürülür ve 15-30 dakika bekletilir. Süre dolunca saçlar şampuanlanıp yıkanır ve durulanır. Haftada 2 gün uygulanmalıdır.

Jojoba Yağı Maskesi Yapın

Malzemeler

  • 1 çay kaşığı biberiye yağı
  • 4 yemek kaşığı jojoba yağı

Uygulanışı:

Malzemeler iyice karıştırılır ve avuç içine dökülüp saçlara masaj yapılarak uygulanır. Daha sonra karışımın saça nüfuz etmesi için 25 dakika beklenip bolca ılık su ile durulanır. Bu karışım haftada 1 defa yapılır. Ancak saçınızın durumu çok kötüyse haftanın 2-3 günü bu formülden yararlanabilirsiniz. (Yağlar aktarlardan satın alınabilir.)

Hindistan Cevizi Yağı Maskesi Yapın

Dermatologlar, hindistan cevizi yağı ve yumurta karışımının saçlarda kuruluk ve yanma gibi sorunlara faydalı olduğunu bildirmektedir. Saçları onaran ve yatıştıran bu karışımın hazırlanması gayet kolaydır. Bunun için Hindistan cevizi yağının katı halde olanını kullanmak gerekir. (Aktarlardan veya internetten temin edilebilir.) Bu yağdan 5 yemek kaşığı alınır ve 1 çiğ yumurta ile karıştırılır. (Saçları gür veya uzun olanlar 2-3 adet yumurta kullanabilir.) Hazırlanan karışım dipten uca sürülür ve 30 dakika beklenir. Daha sonra saçlar yıkanır, şampuanlanıp durulanır. Alerjik reaksiyona sebep olmazsa her gün uygulanabilir.

Saç Keratin Bakımı Yapın

Saçınız yandığında, saçlarda keratin denilen önemli miktarda protein kaybı gerçekleşir. Bu kaybı, keratin saç bakım ürünleriyle tekrar kazanabilirsiniz. Keratin, saçlarınızın sağlıklı, parlak ve esnek görünmesini sağlayan bir saç proteinidir. İnternet üzerinden yahut kozmetikçilerden evde saçınıza uygulayabileceğiniz keratin saç bakım ürünlerini satın alabilirsiniz.

Saçları Açıcıdan Boyadan Yananlara Öneriler

Doğal yağlarla saç maskesi hazırlamalı ve saçlarınıza uygulamalısınız. Bunu düzenli olarak tekrarlamanız önemlidir. Ayrıca en az 5 ay saçınıza hiç boya sürmemelisiniz.

Saçlarınızı ısıya maruz bırakmaktan kaçınmalısınız. Saç kurutma veya fön makinesi, saç düzleştirici ve hatta sıcak su da buna dahildir. Hem saçınızın sağlığı bozulduğu için bunları ne kadar yaparsanız yapın güzel bir görünüm elde edemezsiniz.

1 yorum
  1. sibel diyor

    yanan saçlarım için her şeyi denedim ama en etkili olan mega keratin seti oldu gerçekten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.