Yassı epitel yüksekliği tedavisi ve İdrarda yassı epitel yüksekliği normal değeri

Yassı epitel nedir, İdrarda yassı epitelin yüksek olması nedenleri
0 1.183

Yassı Epitel hücresi nedir?

Epitel hücreleri, cildiniz, kan damarları, idrar yolları veya organlar gibi vücudunuzun yüzeylerinden gelen hücrelerdir. Vücudunuzun iç ve dış kısmı arasında bir bariyer görevi görürler ve virüslerden korurlar. İdrarda az sayıda epitel hücresi normaldir. İdrarda yassı epitel yüksekliği idrar yollarında enfeksiyon, böbrek hastalığı veya başka bir ciddi tıbbi durumu işaret edebilir.

İdrarda Epitel Hücre Çeşitleri

Epitel hücrelerinin türleri boyut, şekil ve görünüme göre farklılık gösterir. Epitel hücre çeşitleri kökenlerine bağlı olarak idrarınızda bulunabilen üç tip epitel hücresi vardır:

Renal tübüler Bunlar epitel hücrelerinin en önemlisidir. Artan bir sayı böbrek bozukluğu anlamına gelebilir. Ayrıca böbrek hücreleri de denir.

Yassı Epitel Bu en büyük tiptir. Vajina ve üretradan gelir. Bu tip genellikle kadın idrarında bulunur.

Geçici Epitel Erkek üretra ile renal pelvis arasında herhangi bir yerden gelebilirler. Bazen mesane hücreleri de denir ve yaşlı erişkinlerde daha yaygındır.

İdrarda epitel hücre kaç olmalı 

Yassı epitel hücresi idrar tahlili sonucunda idrarda az, orta veya yüksek epitel hücreleri olduğunu gösterebilir.

Epitel hücreleri doğal olarak vücudunuzdan atılır. İdrarda yassı epitel normal oranı 1 ila 5 hücre/hpf yassı epitel hücresi bulunması normaldir. Orta veya yüksek derecede epitel hücreye sahip olunması:

 • İdrar yolu enfeksiyonu (UTI)
 • Böbrek veya karaciğer hastalığı
 • Bir çeşit mesane kanseri olasılığı

Yassı Epitel Hücreleri ve Kanser

İdrarda epitel hücrelerinin türü de belirli koşulları işaret edebilir. Örneğin, büyük miktarda hemoglobin veya kan parçacıkları içeren epitel hücreleri, idrar tahlili sırasında orada olmasa bile, son zamanlarda idrarda kırmızı kan hücreleri veya hemoglobin olduğu anlamına gelebilir. İdrardaki enfeksiyonu ve kanser olup olmadığını araştırmak için doktorunuz başka testler de isteyecektir.

HPF başına 15’den fazla renal tübüler epitel hücresi böbreğinizin düzgün çalışmadığı anlamına gelebilir.

İdrarınızdaki yassı epitel hücreleri, numunenin kirlendiği anlamına gelebilir. İdrarda çok yüksek yassı epitel hücreleri bulunan bir idrar tahlili normal değildir.

Bunun nedeni, idrar örneği elde etmede temiz tutma yöntemi ile yapılmamış olması anlamına gelebilir. Temiz tutma tekniğini kullanırken, idrar örneğinizi vermeden önce vajina veya penisin etrafındaki bölgeyi silmek için sterilize edilmiş bir bez verilir. Bu, epitel hücreleri gibi cildinizdeki kirleticilerin numunenizde görünmesini önler.

Doktorunuz test sonuçlarınızı anlamanıza ve tedavi gerektiren bir tıbbi durumunuz olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Sorunun tam olarak anlaşılması için doktorunuz ayrıca daha fazla test isteyebilir.

İdrarda yassı epitelin yüksek olması nedenleri

Yassı epitel tahlil sonuçları yüksek çıktığında şu risk faktörleri olabilir:

 • Böbrek taşı
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Diyabet
 • Yüksek tansiyon
 • Genetik ve Kronik böbrek hastalığı
 • Genişlemiş bir prostat
 • Hamile olma ihtimali
 • Afrika, İspanyol, Asya ve Amerikan yerlileri kökeni

Yassı epitel yüksekliği tedavisi

Yassı epitel yüksekliği tedavisi için altta yatan nedenin tedavi edilmesi gerekir. Tedavi anormal epitel hücrelerinin sayısına bağlı olarak değişebilir. Çoğu durumda bakteriyel ve antibiyotik ile tedavi edilebilir. Daha fazla su içmek de iyileşmeyi hızlandırabilir. Viral durumlar için doktorlar antiviral olarak adlandırılan ilaçları reçete edebilir.

Böbrek hastalığı tedavisi, tansiyon, kan şekeri ve kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere hastalığın altta yatan nedenini yönetmek anlamına gelir. Doktorunuz, yüksek tansiyonunuz olmasa bile, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak veya böbrek fonksiyonunu korumak için bir tansiyon ilacı reçete edebilir. Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri de önemlidir.

Doktorunuz size tavsiyelerde bulunabilir:

 • Kolesterol yüksek gıdaların kesilmesi
 • Tuz alımının azaltılması
 • Fiziksel aktivitelerin attırılması
 • Alkol ve Sigara kullanımından uzak durulması
 • Kilo vermek
 • Taze meyve, sebze ve kepekli tahıllar içeren kalp dostu bir diyete başlanması

Enfeksiyon ve hastalığın önlenmesi

Sıvı tüketimini attırmak, üriner enfeksiyonları ve böbrek hastalığını önlemenin en kolay yollarından biridir. Günde birkaç bardak su içmelisiniz, ancak doktorunuz sizin için en iyi olanı idrar yolları enfeksiyonu ilaçları önerebilir.

Kızılcık suyu içmek veya kızılcık yemek, UTI gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kızılcık, mesanenizin astarına yapışan bakterilere karşı koruma sağlayan bir kimyasal içerir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.