Yeni Doğan Bebeklerde Kuyruk Sokumunda Morluk Nedenleri

Bebeklerin Kuyruk Sokumunda Morluk Neden Olur Nasıl Geçer?

1 1.279

Bebeklerde Kuyruk Sokumunda Morluk Nedenleri Ve Tedavisi

Bebeklerde kuyruk sokumunda morluk görülmesi sık karşılaşılan bir şeydir ve bu durum genellikle Moğol (mongol) lekesi dediğimiz doğum lekesidir. Bebek büyüdükçe bu leke de zamanla kaybolacaktır.Bel ve kalça bölgesinde morluk bebeklerin %30’unda görülebilir. Buna mongol lekesi adı verilir ve bir hastalık değildir. Ancak kimi zaman da bu morluk bebeğin poposu üzerine düşmesi, darbe alması gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Şayet böyle bir neden söz konusu ise birkaç hafta içinde morluk da geçecektir. Bebeklerde kuyruk sokumunda morluğun bir diğer sebebi de hemofili denilen kan hastalığıdır. Bu hastalık bebeğe kan testi yapılarak kolaylıkla teşhis edilebilir. Yenidoğan bebeklerde de kuyruk sokumunda morluk görülebilir.

Bebeklerde Kuyruk Sokumunda Morluk İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bebeklerde kuyruk sokumunda morluk genellikle ciddi bir nedenden kaynaklanmadığından doktora gitmek zorunda değilsiniz. Ancak içinizin rahat etmesi adına bir Çocuk doktoruna yahut Aile Hekimine başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Kuyruk Sokumunda Morluk İle İlgili Çocuk Doktorlarına Sorular Ve Cevapları

Sual: Merhaba 5 aylık bebeğim var kuyruk sokumunun olduğu yerde morarma var neden olmuş olabilir ne yapmamız gerekebilir?

CEVAP

Dr. Erdal Erginer’in cevabı:( Doğum lekesini yeni farketmişsiniz. Kendiliğinden kaybolur.)

Sual: 3 aylık bir bebeğim var poposunda kuyruk sokumunda bir morluk var bu morluk doğduğundan beri duruyor her bebekte var mıdır geçici bir durum mudur?

CEVAP

Dr. Sibel Kılıçarslan’ın cevabı:( Merhaba,sadece sarışın bebeklerde pek görülmez,genellikle bebeklerin çoğunda var,yıllar içinde kaybolacaktır,endişelenmeyin.)

Sual: Merhaba, 17 aylık kızımın kuyruk sokumunda 2-3 haftadır hiç geçmeyen bir morluk var. Hareketlerinde bir kısıtlama yok, ağrısı varmış gibi de durmuyor. Nedeni ne olabilir, ne yapabilirim?

CEVAP

Dr. Murat Aydın’ın cevabı:( Bir yere çarpma veya düşme sonucu olabileceği gibi,görmeden de çok yorum yamayalım. Bir hekime gösterin.)

Yenidoğan Bebeklerde Kuyruk Sokumunda Morluk Neden Olur?

Yeni doğan bebeklerde doğumun ilk gününden itibaren bebeğin cildinde döküntü, kızarıklık, morluk görülebilir. Bu durum genellikle hiçbir soruna işaret etmez ve normal kabul edilir. Hatta pek çok sağlıklı bebekte özellikle kuyruk sokumu bölgesinde morluk vardır.

Bu lekeler genellikle bir tür doğum lekesi olan mongol lekesidir. Bu leke hiç bir hastalığın belirtisi değildir. Bebeğin sırtında, kuyruk sokumunda, poposunda mongol lekesi gelişebilir. Hatta vücudun başka yerlerinde de meydana gelebilir.

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden ve pediatriportalı web sitesinden alınmıştır.

1 yorum
  1. Anonim diyor

    Benim de yeni torunum oldu kuyruk sokumunda morluk var torunum erkek bunun arkası da erkek diyorlar doğru mu öyle bir şey var mı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.