Yetişkinlerde Bebeklerde Düz Kafa Sendromu Tedavisi

Plagiosefali Nedir Düz Kafa Sendromu Neden Olur Tedavisi

1 863

Düz Kafa Sendromu Plagiosefali Nedir?

Plagiosefali, düz kafalı olma, kafanın düz şeklinde olması demektir. Bu durum doğuştan olduğu gibi bebeğin devamlı sırt üstü yatmasından da kaynaklanabilir. Bebeklerde bu durum özel ortez kask ile düzeltilebilirken yetişkinlerde ameliyat olmak gerekir.

Plagiosefali (Düz Kafa Sendromu )İçin Hangi Doktora Gidilir?

Plastik Cerrahi doktoruna gidilir.

Plagiosefali (Düz Kafa Sendromu ) İle İlgili Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Doktor bey kafa yapımda doğuştan gelen bir bozukluk var . Sanırsam plagiosefali denilen rahatsızlık . Yaşım 21 bu durumu düzeltmek için yapılabilecek birşeyler var mı . Fonksiyonel olarak bi kaybım yok , estetik operasyonlarla görüntüm düzeltilebilir mi bilgi verebilir misiniz

CEVAP

Dr. Onur Saka’nın cevabı:( Plagiosefalide cerrahi tedavi zamanı için doğru dönem kafatası büyümesinin devam ettiği erken çocukluk dönemidir. Bu dönemde kafatası tümden beyin ve beyin zarından ayrılarak,kesilip şekillendirilir. (ki bu dönemde kafatası kaba cerrahi makaslarla kesilebilir inceliktedir.) kesildiğinde aralarda boşluklar kalır ve bu boşluklar çocuk kafatasındaki hızlı büyüme potansiyeli nedeniyle kendiliğinden dolar. Erişkin dönemde bu ameliyatı Türkiye’de yapanı duymadım,bu kadar büyük bir riske gireceğinize dair de şüphelerim var.Erişkin dönemde yapıldığında çok ciddi anlamda kemik yamasına ihtiyaç duyulacaktır, bunun için bir kaç kaburga ve her iki leğen kemiğinizin üst kısımlarını feda etmeniz gerekebilir, enfeksiyon ve menenjit riski de cabası…)

Sual: 7aylık kız bebeğim var.kızımın alnında çöküklük yüzünde de biraz asimetri var. Ege üniversitesinde plastik cerrahi uzmanı plagiosefali teşhisi koydu. ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ameliyatı ekip olarak yapacaklarını söylediler. Biz özelde beyin cerrahlarını da götürdük onlar da aynı teşhisi koydu. Ameliyatı beyin cerrahlarının yaptığını söylediler.bizim kafamız çok karıştı ege üni. ekibe mi özel de bu bölümle ilgilenen beyin cerrahına mı yaptıralım ?

CEVAP

Dr. Sıdıka Kurul’un cevabı(Merhaba, öncelikle geçmiş olsun,umarım her şey yolunda gider. Ege üniv plastik cerrahi ekibi prof. Ecmel songür’ün başlattığı kraniyofasiyal cerrahi uygulamalarını uzun yıllardır yapar. Ekibin içinde gerekir ise beyin cerrahı var bildiğim kadarı ile.karar sizin)

Sual: Yaşım 20 ve plagiosefalim var düz kafa sendromu kafatasım sol arkadan çıkıntılı ve sağ önden girintili paralel kenar gibi yani . Acaba ne yapmalıyım?

CEVAP

Beyin Cerrahı Dr. Nezih Oktar’ın cevabı:( Kafatası kemiklerinin kapanma yaşını geçmişiniz, beyinde belirgin bir hasar yapmadığı anlaşılıyor. Sadece estetik kaygılarla ameliyat olabilirsiniz ama bu ameliyatların da komplikasyonları vardır ve siz de onlardan birini yaşayabilirsiniz. Etraflıca düşünüp ameliyat edecek cerrah meslektaşımla birlikte bir karar vermenizi öneririm.)

Sual: Doktor bey 21 yaşındayım plagiosefali durumundan şikayetçiyim . Bu durum için yetişkin yaşta hiç bir şey yapılamıyor mu ? En azından görüntüyü düzeltmek için birtakım şeyler yapılamaz mı yapılabiliyorsa da ciddi anlamda görüntü güzel bi hale getirilebilir mi?

CEVAP

Dr. Tahsin Acartürk’ün cevabı:( Plagiosefalinin iki farklı sebebi vardır. 1) doğumsal (konjenital) – bu türü genetik olaraka belirlenmiştir. Doğumda ortaya çıkar. Kafatasının erken kaynaması ile olur. 2) deformasyonel – yani doğumdan sonra bebeğin kafasının çevresel etmenlerden şekil değiştirmesiyle oluşan. bunların ikisi biraz farklı olarak şekil bozukluğu yapar. Basit bozukluklarda doğal olarak ameliyat daha basit olacaktır. İleri derecedeyse kafa kaidesi ameliyatı gerekir.)

Sual: Üniversite öğrencisiyim kafa yapımda bozukluk var plagiosefali denilen rahatsızlık . Bu durumum yüzünden okulumu bıraktım kendimi iyi hissedemiyorum bu durumun düzelmesi mümkün mü ?

CEVAP

Dr. Ufuk Bilkay’ın cevabı:( Ciddi ve çok pahalı bir ameliyat)

Sual: Düz kafa sendromu yani Plagiosefali denilen kafa yapı bozukluğum var. Bir yorumda dolgu ile yüz bozukluğu düzeltilebilir mi sorusuna düzeltilebilir cevabınızı gördüm. Aynı şekilde dolgu ile az da olsa kafa arkası oval hale getirilebilir mi?

CEVAP

Dr. Ali Gürlek’in cevabı:( Gelebilir. lokal anestezi ile yapılabilir 1-1.5 saat sürer)

Not: Makalede geçen soru cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır

1 yorum
  1. Mina Yavas diyor

    Merhaba Doktor Bey Oğlumun Yaşı 14 ve Kafasının Arkasının düzlüğünden şikayet ediyor Bu nasıl düzeltilebilir veya riskleri nelerdir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.