Yüz Aldırdıktan Yüz Ağda Yaptıktan Sonra Sivilce Çıkmasına Bitkisel Çözüm

Ağda Sonrası Sivilcenin Geçmesi İçin Doğal Yöntemler

0 56

Ağda Sonrası Sivilcenin Geçmesi İçin Doğal Yöntemler

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan yöntemlerden biri de ağda işlemidir. Acı verici olmasına rağmen kadınların çoğu bu yönteme başvurmaktadır. Bilindiği gibi ağda işlemi uzun süreli pürüzsüzlük sağlamaktadır fakat ne yazık ki gerek yüz bölgesinde, gerek bacaklarda ve kollarda, gerekse de vücudun diğer kısımlarında sivilce oluşmasına yol açabilmektedir.

Ağda Sonrası Sivilce Neden Olur?

Ağda yaparken kıl kökleri hızlıca çekildiği için uygulamanın ardından cilt yüzeyinde sivilce meydana gelir. Deri altındaki hücreleri uyaran ağda, hızlı bir şekilde uygulandığından dolayı cildin tahriş olmasına yol açar. Bunun sonucunda sivilce oluşur. Sivilcelerin artmaması için o bölgeye temas edilmemeli ve sivilceler sıkılarak yok edilmeye çalışılmamalıdır. Aksi takdirde sivilceler daha da çoğalacaktır.

Ağda Sonrası Sivilce Nasıl Geçer Nasıl Önlenir?

Aloe Vera Jel Kullanın

Watsons gibi kozmetik mağazalarından ya da internet üzerinden aloe vera jeli satın alabilirsiniz. Dilerseniz evde kendiniz aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin ve içerisindeki jeli çıkarın. Bunu ağdadan sonra sivilce oluşmasını engellemek ve mevcut sivilceyi gidermek için cildinize uygulayabilirsiniz. Aloe veranın cilde faydaları saymakla bitmez. Bu şifalı bitki cildi nemlendirir ve onarır. Bu yüzden ağda işleminin ardından kızarıklık ve sivilce oluşmaması için güvenle kullanılabilir. Ağda sonrası aloe vera jeli uygulayınca cildinizin ferahladığını hissedecek, yanma ve kızarıklığın azaldığını fark edeceksinizdir.

Zdrave Krem Kullanın

Bu krem de sivilceleri geçirmek konusunda üstün performans sergilemektedir. Bulgaristan’da üretilen ve ülkemize ithal edilen bu ürün Bepanthol kreme benzemektedir. Ancak bu kremin içeriği daha yoğundur. Bulgaristan’da çok popüler olan bu krem Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmaktadır. Öyle ki beyazlatıcı etkisi de olduğu için fondöten yerine kullananlar bile vardır. Kıl dönmesine ve sivilceye birebir olan bu krem, ağda yaptıktan sonra kullanılabilir.

Elma Sirkesi

Bakterileri ve mikropları öldüren elma sirkesi, bu özelliğiyle ağda sonrasında oluşan sivilceleri çabucak geçirir ve pürüzsüz bir cilde kavuşturur. Bir parça pamuk elma sirkesiyle ıslatılır ve günde 3 kez cilde uygulanır, mutlaka faydası görülecektir.

Soğuk Kompres Uygulayın

Ağda nedeniyle cildinizde sivilce çıkmasını önlemek için, hem işleme başlamadan evvel hem de ağda yaparken soğuk kompres yapabilirsiniz. Bir miktar suya buz koyup temiz bir bezi içerisine batırın ve bezi sıkarak fazla suyunu akıtın. Sonrasında bu bezi ağda yaptığınız bölgeye uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Ağda sonrası bu doğal yağ ile cildinizi yatıştırabilirsiniz. Fakat tüylerinizi aldıktan sonra kullanırsanız ilk 2 gün gözeneklerde tıkanmaya sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadan önce yağın başka bir yağ ile karıştırılarak inceltilmesi lazımdır.

Çay ağacı yağı ilk olarak hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve benzeri bir taşıyıcı kullanılarak inceltildikten sonra kullanılabilir. Çay ağacı yağının her bir damlası için 10 damla zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ilave edilir. Kullanmadan evvel bileğe damlatılarak alerjik reaksiyona yol açıp açmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bir gün beklenir ve hiçbir olumsuzluk yaşanmazsa ağda yaptıktan sonra gönül rahatlığıyla uygulanabilir. Bu seyreltilmiş karışım, ağda yapılan bölgeye günde 3 defa sürülür.

Cadı Fındığı

Witch Hazel yani cadı fındığı, antiseptik olduğu için kabarıklıklara ve döküntülere fayda sağlar. Bu bitkiyi aktarlarda bulmanız mümkündür. Bir parça pamuk, saf cadı fındığı ekstresine batırılır ve günde 3 defa etkilenmiş bölgeye uygulanır. İltihaplı sivilceleri tedavi eder.

Dar Giysiler Giymeyin

Ağda yaptıktan sonra sivilce oluşması nasıl engellenir? sorusunun bir başka cevabı da, dar giysilerden uzak durmaktır. Zira dar giysiler vücudumuzu sıkarak hava almasını önler. Bundan dolayı sivilce meydana gelebilir.

Buz Uygulayın

“Ağda yaptım sivilce çıktı.” diyor ve bundan nasıl kurtulacağınızı araştırıyorsanız ağda yaptığınız yere buz koymanın faydalı olduğunu bilmelisiniz. Hiçbir zahmeti ve maliyeti olmayan bu pratik uygulama ağda yapan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Bir poşete biraz buz koyulur ve poşete bir havlu sarılır. Sivilcelenen kısma soğuk kompres uygulandığında, oluşan sivilceler kısa süre içinde geçecektir. Öte yandan bu yöntem, henüz oluşmayan sivilceler için de etkili bir tedbirdir.

Fındık yağını da ağda sonrası sivilce için kullanabilirsiniz. Cildi onaran ve tazeleyen bu yağ, cildin yatışmasını sağlayarak sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. Pamuğa bir miktar fındık yağı döktükten sonra sivilcelerinize uygulayabilirsiniz. Bunu günde 3 kez yineleyiniz.

Terlemeyin

Ağda yaptıktan sonra sivilce çıkmasını istemiyorsanız bu yöntemlere ilaveten, terlemeye sebep olacak aktivitelerden uzak durmalısınız. Örneğin ağda yaptıktan sonra o gün egzersiz yapmanız önerilmez.

Bilinen Marka Ağda Kullanın

Ağda ürünlerini satın alırken güvenilir markaları tercih etmeye özen göstermelisiniz. Kaliteli bir ürün kullanır ve dikkatli bir şekilde uygularsanız ağda yaptıktan sonra sivilce oluşmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.