Adet Bittikten Sonra Kahverengi Leke Veya Pembe Kan Akıntı Gelmesi

Adet Sonrası Adetten Sonra Lekelenme Ara Lekelenme Neden Olur Nasıl Geçer?

0 98.048

Regl Dönemi Sonrası Ara Lekelenme, Kahverengi Leke Pembe Kan Gelmesi Neden Olur?

Adet dönemi bittiğinde, birçok kadın bir sonraki adete kadar kanamanın bittiğini düşünür. Bu yüzden, adet döneminiz bittiğinde akıntılar, lekelenmeler yaşadığınızda endişe duyabilirsiniz. Neyse ki, adet sonrası iç çamaşırınızda pembe veya kahverengi akıntılar, lekeler fark ettiğinizde veyahut adet bitiminden bir hafta hafif vajinal kanamalar olmasında genellikle korkulacak bir şey yoktur.  Adet döneminden sonra meydana gelen ara lekelenmenin, pembe kan ve kahverengi lekelerin nedenleri şunlardır;

Perimenopoz

Adet bittikten sonra akıntılar veya adet dönemleri arası hafif kanamalar menopoza yaklaşıldığı zamanlarda yaşanması çok yaygın olan durumlardandır. Menopozdan birkaç yıl önceki döneme perimonopoz denir. Bu dönemde, vücuttaki östrojen hormonundaki dalgalanmalar sebebiyle düzensiz adet yaşanılır. Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Kolejindeki doktorlar, progesteron ve östrojen hormonlarındaki dalgalanmalar sebebiyle menopoz öncesi şiddetli âdet kanamaları,ara kanamalar olabileceğini ve adet döneminden önce akıntılar yaşanabileceğini söylüyor. Ancak, böyle durumlarda adet dönemleri arasında daha fazla akıntı ve pembe renkte düzensiz kanamalar görülür.

Yumurtalıkta Kist

Yumurtalık kistleri adet döneminiz bittikten sonra kahverengi leke, pembe kan gelmesi ve akıntılara yol açar. Kistler, yumurtalıklarda oluşurlar ve adet düzeninin bir parçası olarak gelişirler. Genellikle bu kistler bir probleme yol açmaz ancak bazı vakalarda bu kistlerin büyümesiyle ağrı ve kanamalar yaşanır.

Johns Hopkins Tıp Okulundaki Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından Dr. Irina Burd adet sonrasındaki akıntılar veya hafif kanamaların yumurtalıkta kiste işaret ettiğini bildiriyor. Bunların yanında yumurtalık kisti durumunda, mesane ağrısı, mesanede şişme veya tuvalete çıkarken ağrı gibi durumlar da yaşanıyor.

Stres

Adet sonrası pembe veya kahverengi akıntılar psikolojik ve duygusal stres sebebiyle de olabilir. Stres vücudu birçok açıdan etkilemekte olup adet döngüsünde sırasında vücudu altüst eder. Stres aynı zamanda adetin düzensiz ve sulu geçmesine de sebebiyet verebilir. İngiltere’deki Ulusal Sağlık Örgütü uzmanları; stresin adet dönemi bittikten sonra lekelenmelere veya hafif kanamalara, pembe ve kahverengi kanamaya  yol açabildiğini bildiriyor.

Tiroitlerin İyi Çalışmaması

Üreme sistemiyle ilgili gözükmese de adet bitimi sonrasındaki kanlar, lekelenmeler tiroitlerin iyi çalışmamasının habercisi olabilir. Tiroit yetersizliği olarak da bilinen bu durum, tiroitlerin yeterince hormon üretemeyip vücudun işleyişini doğru düzgün sağlayamaması kaynaklı ortaya çıkıyor.

Pelvik İltihabı Hastalığı

Adet dönemi bittikten sonra akıntılar veya kanamalar yaşıyorsanız bu durum pelvik iltihabının belirtisi olabilir. Pelvik iltihabının vücutta üreme sisteminde çeşitli problemlere yol açma riski çok olduğundan hatta tedavi edilmezse kısırlığa bile sebep olabileceğinden mümkün oldukça çabuk şekilde tedavisine başlanmalıdır.

Kanser

Yumurtalık kanseri, endometriyal kanser ve rahim ağzı kanseri gibi durumlar da adet bitiminden sonra düzensiz kanamalara yol açabilir. Hatırlatmakta fayda vardır ki eğer menopoza girdiyseniz artık herhangi bir kanama veya lekelenme anormal karşılanır ve doktora gidip kontrol ettirmeniz gereken bir durumdur.

Ulusal Sağlık Örgütü, her anormal kanamalar yaşayan insanların kanser olmadığını, anormal kanamalar kanserin belirtisi olabileceğinden kontrol ettirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu da demektir ki menopoza girdiyseniz ve vajinal kanamalar yaşıyorsanız dikkat etmelisiniz. Eğer menopoza girmediyseniz de eğer düzensiz kanamalar yaşıyor veya adet dönemi bittikten sonra kanamalar devam ediyorsa doktora kontrole gitmelisiniz.

Doğum Kontrol

Eğer bir süredir doğum kontrol yöntemleri kullanıyorsanız, adet döneminiz bittikten sonra ara kanamalar, pembe kahverengi lekelenmeler yaşayabilirsiniz. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyor veya spiral taktırdıysanız bu tür kanamalar yaygındır. Colorado Üniversitesi doğum kontrol hapları kullanıldığı ilk aylarda vajinal kanamalara ve akıntılara sebep olabileceğini açıklamıştır. Aynı zamanda, östrojen dozu değiştiğinde ve bu tür doğum kontrol ilaçları her gün aynı saatte alınmadığında akıntılar yaşanabilir.

Rahim Miyomları

Bazense rahimdeki miyomlar adet sonrasındaki ara kanamlara, pembe, kahverengi lekelenmelere sebep olabilir. Rahim miyomları rahim geliştikçe büyüyen zararsız yapılardır. Bu miyomlar kahverengi kanamalar dışında, üst karın bölgesinde ağrıya, pelvik gölgesinde rahatsızlığa ve mesane problemlerine yol açabilir.

Rahim Polipleri

Rahim polipleri rahim duvarının içine yapışık olan yumuşak yapılardır. Bunlar genellikle iyi huyludur ancak adetle ilgili problemlere yol açabileceği gibi kısır kalmaya bile sebebiyet verebilirler. Rahim polipleri genelde menopoz dönemine giren veya menopozdaki kadınlarda görülür ancak genç kadınlarda da oluşma ihtimali vardır.

Mayo Kliniği doktorlarına göre, rahim polipleri (endometriyal polipler) adetler arası dönemde kanamalara yol açacağı gibi adetin süresini ve sıklığını da etkileyebilir.

Üretra Sarkması

Eğer üretradaki (idrar yolu) kaslar güçsüzleşmiş ve gerilmişse, adet dönemi bittikten sonra pembe kahverengi kanamalar, lekelenmeler ve akıntılar yaşanabilir. Bu tür akıntılar olmaması için genişlemiş ve gerilmiş pelvik kaslarını çalıştıracak ve kadınlarda çok yararlı olduğu bulunan kegel egzersizler yapılabilir.

Regl Dönemi Sonrası Ara Lekelenme, Kahverengi Leke Pembe Kan Gelmesi Durumunda Ne Yapmalı?

Böyle bir durumla karşılaşınca Kadın Doğum Uzmanı doktora gitmelisiniz. Durumun nedenine göre doktor gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin yumurtalık kistinden kaynaklıysa doktor ameliyat olmanızı uygun bulabilir. Yahut stresten dolayı bu durum ortaya çıktıysa antidepresan reçete edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.