Çene Altı ve Boyunda Çıkan Sivilceler Boynumda Sivilce Çıktı

Boyunda Sivilce Neden Çıkar Boyunda Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

0 23.829

Boynumda Sivilceler Var Neden Oldu Nasıl Geçer? Bitkisel Doğal Tedavi Yolları

Boyunda sivilceler çıkmasının sebebi yüz, sırt veya göğüs gibi vücudun diğer yerlerine çıkan sivilcelerin çıkma sebebiyle aynıdır yani– ciltte aşırı yağ birikimi ve ölü cilt hücrelerinin gözenekleri tıkayıp iltihaplanmasıdır. Boyunda sivilce çıkmasına neden olan durumlar şunlardır;

Stres

Stres sivilce oluşumuyla ilgili bir durumdur ve çok stresli olduğunuz zaman boyun bölgenizde sivilceler çıktığını fark edebilirsiniz. Stres, her insanı farklı şekilde etkiler ve bazı insanlarda stres bağışıklık sistemini etkileyip güçsüzleştirir ve yüz-boyun bölgelerinde sivilce oluşumuna yol açar.

Hormonel Sorunlar

Vücutta hormonel değişiklikler, yağ bezlerinin çok fazla aktif olmasından ötürü boynun arkasında çevresinde sivilcelerin çıkmasına sebep olur. Bu durum ergenlikte veya kadınlarda adet dönemlerinde hormonlardan kaynaklı boyun bölgesinde ağrılı sivilceler çıkmasına yol açar.

Kozmetik Ürünlerin Gözenekleri Tıkaması

Bazı kozmetik ürünleri gözenekleri tıkar ve yüzde veya boyun bölgesinde sivilceler çıkmasına sebep olur. Bu durum genellikle hassas ciltlerde ve kullanılan ürünün tahriş etmesi sonucunda sivilce oluşabilir. Bazı losyonlar, nemlendiriciler ve kremler kemodojenik olabilir. (Gözenekleri tıkar)

Ölü Deri Hücreleri Birikmesi

Boyunda ve saç hizasında meydana gelen ölü deri hücreler; kırmızılık ve sivilcelerin çıkmasına sebep olabilir. Bu durum genellikle boyun bölgesinde gerçekleşir çünkü kıyafetlerin yakaları boyunda tahrişe sebep olabilir.

İsilik

İsilik vücuttaki terin gözeneklere dolması sonucunda iltihaplanması sonucunda oluşan küçük sivilcelerdir.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, boynun önünde veya arkasında küçük  veya büyük sivilcelerin oluşmasına sebep olabilir.

Tıraş Olmak

Erkekler genelde tıraş sonrası neden boyunlarında sivilce çıktığını merak ederler. Tıraş olduktan sonra tıraş olunan bölgede bir veya daha fazla kırmızılık ve sivilcelerin oluşma sebebi bakterilerin gözeneklerde tahrişe sebep olmasıdır.

Boyunda Sivilce Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi Yolları

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı otu yağı içerdiği mikrop öldürücü ve iltihap sökücü özellikleriyle boyundaki sivilceleri geçirmek için en iyi tedavi yollarından biridir. Birkaç damla çay ağacı yağını sivilcelerin üzerine sürdüğünüzde sivilce oluşumlarını geçirecektir. Çay ağacı yağı kullanarak boyundaki sivilceleri geçirmek için birçok kullanım yöntemi vardır.

Öncelikle, birkaç damla saf çay ağacı yağını etkilenen bölgeye tampon hareketlerle sürmek. Yapmanız gereken işlem; birkaç damla çay ağacı yağını pamuğa damlatıp sivilcenin olduğu bölgeye sürmeniz. Bunu günlük olarak uygulayarak enfeksiyon oluşumunu ve iltihabı giderebilir, sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Boyun bölgesindeki sivilceleri geçirmek için uygulayacağınız diğer bir yol ise çay ağacı yağıyla aloe vera jelin karıştırmanızdır. Hint Dermatoloji Dergisinde; aloe veranın sivilce karşıtı olup sivilce oluşumlarını engellediği belirtilmiştir. 5-10 damla çay ağacı yağıyla aloe vera yaprağından çıkaracağınız 1 yemek kaşığı aloe vera jeli karıştırıp boyundaki sivilcelere sürüp tahrişi azaltabilir ve günlük kullanımda hızlı olarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Karbonat

Karbonatın sivilceler için kullanıldığında iki tür etkisi vardır. Bunlardan birincisi, karbonatın içinde bulunan anti bakteriyel özelliklerle sivilceleri yok etmesidir. İkincisi ise, peeeling özelliği ile uygulandığı bölgede ölü derileri yok etmesi ve yağ birikimini temizlemesidir.  Karbonat üzerine yapılan araştırmalara göre, karbonatın yaraları iyileştirdiği ve birçok bakteriyi öldürdüğü tespit edilmiştir.

Sivilce tedavisinde karbonatın kullanımı: Bir kâse içinde 2 tatlı kaşığı karbonata 1 tatlı kaşığı limon suyu ve biraz su ekleyin. Bunu macun kıvamına getirin. Boyundaki kırmızılıklardan veya sivilcelerden kurtulmak için bunu boyun üzerinde sürüp 15 dakika bekletin. Ardından, boynu ılık suyla yıkayın ve kurulayın. Bunu tahriş ve sivilceler geçinceye dek günlük olarak uygulayın. Aynı zamanda karbonat, vücutta diğer bölgelerde oluşan sivilceleri geçirmek için de iyi bir yöntemdir.

Lavanta Yağı

Lavanta özü yağı iltihaplı kızarıklıkları geçirir ve sivilceye sebep olan bakterileri hızlı bir şekilde öldürür. Çay ağacı yağı gibi, lavanta yağı da pamuk yardımıyla sivilce üzerine uygulanmalıdır.

Sivilce tedavisinde lavanta yağı kullanımı: Birkaç damla lavanta yağını tek başına veya güvercin ağacı ya da aloe vera jelle karıştırıp sivilcenin üzerine sürebilirsiniz.

Boyundaki sivilceler için kullanacağınız etkili diğer yağlar ise şunlardır:

  • Biberiye yağı
  • Adaçayı yağı
  • Limon yağı
  • Okaliptüs yağı
  • Papatya yağı
  • Sandal ağacı yağı

Üstte yazılan herhangi bir yağı boyundaki sivilcelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz.2-3 damla yağ ile bir yemek kaşığı tatlı badem yağı veya hindistancevizi yağıyla karıştırın. Boynu nemlendirmek ve sivilcelerden kurtulmak için için bu karışımı günlük olarak kullanmalısınız.

Şekerle ovma

Boyundaki şekerle ovmak boyundaki deriyi doğal olarak temizleyecek yağ birikimini engelleyecek ve boyundaki ölü deri hücreleri temizleyecek böylece boyundaki sivilceyi kısa sürede geçirecektir. Sivilceler için şekerle ovma yöntemini kullandığınızda, ciltteki ölü derileri temizlemek ve cildi beslemek için biraz da limon suyu eklemelisiniz. Bu tarifte aynı zamanda iyileştirici özelliklerle dolu olan çiğ bal ve sivilce belirtilerini azaltmak için bazı yağlar bulunmakta.

Sivilce tedavisinde şeker ovalama yönteminin kullanımı: Yarım tatlı kaşığı kahverengi şeker ile yarım limonu ve yarım tatlı kaşığı balı karıştırın. Buna birkaç damla da çay ağacı yağı veya lavanta yapı ekleyebilirsiniz.  Boyundaki sivilcelerden kurtulmak için bununla boyun bölgenize masaj yaparak ölü derileri ve yağ birikimini temizleyebilirsiniz.  Bu karışımı boynunuzda 5 dakika kadar bekletin, suyla durulayın ve bu süre içinde bal ve yağlar cildi besleyerek sivilceleri iyileştirecektir.  Sonrasında ılık suyla durulayın ve kurulayın.  Daha iyi sonuçlar almak ve boyundaki kir, bakteri, aşırı yağdan kurtulmak için bunu haftada 2 kez uygulayın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.