Adet Olduktan Sonra Boy Uzaması İçin Ne Yapılmalı Boy Uzatma Yolları

Adetten Sonra Boy Ne Kadar Uzar Adet Olduktan Sonra Boy Uzarmı

3 531

Adetten Sonra Boy Uzar mı, 11 Yaşında Adet Oldum Boyum Uzar mı?

Genç kızların ve ebeveynlerin en merak ettiği sorulardan biri de “Adetten sonra boy ne kadar uzar?” Sorusudur. Makalemizde bu sorunun doktorlar tarafından verilen cevaplarını bulabilirsiniz.

Kızınızın daha uzayıp uzamayacağınızı öğrenmek için Endokrinoloji doktoruna gitmelisiniz. Doktor film çekip büyüme plaklarınıza, kemik uçlarının kapanıp kapanmadığına bakacak, şayet kapandıysa artık boy da uzamaz.

Adet Olduktan Sonra Boy Uzaması İçin Neler Yapmalı?

 • Et, süt, yoğurt ve yumurta gibi protein açısından zengin gıdalarla beslenmeli
 • Basketbol, voleybol gibi hoplamalı atlamalı sporlar yapmalı
 • Barfiks alıp barfikse asılmalı
 • Plates de boy uzamasına yardımcı olabilir.
 • Doktorun verdiği D vitamini ve kalsiyum tabletlerini kullanmalı.

Adet Olduktan Sonra Boy Uzar mı? Doktorlar Cevaplıyor

Sual: 13 yaşında 158 boyunda 54 kilo kızım var. Adet oldu Ama düzenli adet olmuyor boy uzar mı boy uzaması için bundan sonra bir şey yapılabilir mi?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ergun Çetinkaya’nın cevabı:( Adet sonrası yaklaşık 5-10cm uzama olur.)

Sual: Kızlarda boy uzaması adetten ne kadar zaman sonra durur?

CEVAP

Dr. Lütfi Akgün’ün cevabı:( Kızlarda boy uzaması 11-13 yaşlarında menarj denilen adet görme ile yavaşlayarak 16 yaşına kadar devam eder. Bundan sonra genetik neden başta olmak üzere spor yapma, ideal kiloda olma, dengeli beslenme, süt ve ürünlerinin bol tüketimi gibi nedenlerle 21 yaşına kadar yavaş da olsa devam edebilir. Şişman çocuklar fazla ağırlığın etkisi ile önce akranlarını geçer sonrada erken kapanan büyüme kıkırdakları nedeniyle akranlarının gerisine düşerler, yani kısa zamanda boyları fazla uzar ve büyüme durur. Ama beden gelişimi fiziksel gelişim 20 yaşına kadar devam eder. Bu genelde 1-2 cm i geçmez. Sözün özü kızlarda 16 yaşlarında büyüme kıkırdaklarının tamamen kapanması ile boy uzaması kısmen tamamlanır. )

Sual: 12 yaşındaki kızım 5 ay önce adet oldu. Adet olduğunda boyu 143 dü. Şu anda 144 son bir iki aydır da neredeyse hiç uzamıyor. Ne yapılmalı. Endokrinoloji bölümüne götürmeli miyim?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ergun Çetinkaya’nın cevabı:( Aslında biraz geç kalmışsınız. Adet sonrası yaklaşık 5-6 cm daha uzama şansı var. Boyu 150 civarında kalacak gibi duruyor ama gene de kemik yaşına bakmak için çocuk endokrin uzmanına gidebilirsiniz)

Sual: Kızlarda boy uzaması kaç yaşına kadar oluyor, adet olduktan sonra boy uzar mı, kızlar 15 yaşından sonra en fazla kaç cm uzayabilir, herhangi bir fikriniz var mı?

CEVAP

Dr. Murat Akça’nın cevabı:(Kızlarda boy uzaması 15 yaşından sonra çok yavaşlar, 18 yaşına kadar sürerse de bu 3 yıl içindeki beklenen artış 1-3 cm. arasındadır. 15 yaşına kadarki boy uzamasında da ergenliğe giriş yaşı (ilk adet) çok önemlidir. 15 yaşındaki bir türk kız çocuğunda ortalama beklenen boy160 cm. iken bu çizgideki kız çocuğunun 18 yaş (erişkin) boyu ortalama 162 cm. dir.)

Sual: Geçen yıl 13 yaşıma girdikten 2 ay sonra regl oldum ilk regl olduğumda boyum 1.63 idi. Şuan 14 yaşımdayım ve boyum 169-170 civarı. Ablalarımın boyu 1.73 1.75 .Sizce boyumun halen daha uzama şansı varmı? Basketbol kursuna yazılacağım. Birde internette boy uzatma egzersizleri var, onları yaparsam boy um uzar mı? Ne kadar uzar?

CEVAP

Dr. Lütfi Akgün’ün cevabı:( Kız çocuklarında hızlı boy uzaması adet görme ile tamamen durmaz. azalarak devam eder ve 18-21 yaşlarında boy uzaması nihai duruma ulaşır. Sağlıklı beslenir, spor yapar, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durur ve uykuya dikkat ederseniz (günde en az 8 saat uyku) çok rahat ablalarınızın boyuna ulaşır, hatta onları geçebilirsiniz.)

Sual: Merhaba hocam, adet düzensizliği yaşayan çocuklarda boy artışı biraz daha mı fazla olur?

CEVAP

Çocuk Doktoru Ergun Çetinkaya’nın cevabı:( Öyle bir şey yoktur.)

Sual: 15 yaşındayım ve boyum 1.57 adet kanamasını 12 yaşında gördüm boyum daha uzar mı ve uzarsa kaç cm kadar uzayabilir, çevremdekiler boyun hiç uzamayacak diyorlar

CEVAP

Çocuk Doktoru Ergun Çetinkaya’nın cevabı:( Pek uzama şansınız kalmamış gözüküyor. Belki 1-2 cm ancak uzarsınız.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

3 Yorumlar
 1. sual diyor

  Ben adet gördüğüm de 12.5 yasindaydim simdi 13.5 yasindayim boyum 1.57 annemin boyu 1.63 babamin 1.84 sizce kac cm olurum

 2. oyku diyor

  16 yaşındayım 11 yaşında adet oldum boyum 149-150 uzama şansım var mı

 3. Seda diyor

  Kızım 11 yaşında 2 buçuk ay önce regl oldu ilk olduktan sonra düzenli şekilde 2 de oldu kızımın boyu 151 uzarmi acaba çok endiseliyim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.