Kaburga Ezilmesine Ne İyi Gelir Ne Zaman Geçer Kaç Günde İyileşir

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi Neden Olur Nasıl Geçer

0 2.507

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi Belirtileri Nedenleri Tedavisi Ve Hangi Doktora Gidilir Hangi Bölüm Bakar?

Kaburgalarınız akciğerlerinizi, kalbinizi ve göğüs boşluğunuzu korumak için önemli işlevleri olan ince kemiklerdir. Göğüse darbe alınması, bir veya daha fazla sayıda kaburganızın ezilmesine, zedelenmesine, çatlamasına yahut kırılmasına neden olabilir. Kaburga ezilmesi ve zedelenmesi sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır.Kaburga ezilmesi , zedelenmesi durumunda ilk yapmanız gereken Ortopedi doktoruna gitmek olmalıdır. Kaburga kırığı veya çatlağı yoksa kaburga zedelenmesi, ezilmesinin geçmesi için aşağıdaki bildirdiğimiz tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi Belirtileri Nelerdir?

Kaburga zedelenmesinin ana belirtisi göğüs ağrısıdır. Nefes aldığınızda bu ağrı daha da kötüleşebilir . Ayrıca güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda da acınız artabilir. Eğilmek veya başka pozisyonlara geçmek de keskin göğüs ağrısına neden olabilir.

Kaburga ezilmesi ve zedelenmesi durumunda şu belirtiler de görülebilir;

  • Göğüs bölgesinde özellikle nefes aldığınızda şiddetli ağrı
  • Kaburga bölgesinde morarma, kızarma
  • Kaburga etrafında şişlik
  • Kaburga etrafındaki ciltte çürükler
  • Göğüs kaslarında spazmlar veya seğirmeler

Kaburga zedelenmesinin, ezilmesinin belirtileri kaburga kırığı belirtiler ile çok benzerdir. Kaburga kırılması yaşadıysanız o an kırılma sesi duyabilirsiniz. Kaburga zedelenmesi ezilmesi ile kaburga kırığını ayırt etmenin en iyi yöntemi kaburga için röntgen filmi çekilmektir.

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi Neden Olur?

Kaburga ezilmesi, zedelenmesi genellikle kaburgaya darbe alınması sonucu meydana gelir. Bu durum araba kazası sonucu yahut futbol gibi insanlarla doğrudan temasın olduğu sporlardaki yaralanma sonucu görülebilir.

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ortopedi doktoruna gidilir.

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi Ve Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburgalar kalbimizi ve ciğerlerimizi koruyan göğüs kemikleridir. Göğüs kafesinin her bir tarafında 12 kaburga bulunur. Kaburgalar, akciğerleri korumanın yanı sıra, solunum sürecinde de önemli bir rol oynarlar. Bununla birlikte, kaburgaların vücudun önünde yer alması, onları yaralanmalara karşı savunmasız kılar. Bir kişi göğsü üzerine düştüğünde veya temas sporları, kazalar vb. gibi bir saldırı sırasında göğüs bölgesine doğrudan bir darbe aldığında, bronşit, zatürree vb. nedenlerden ötürü kronik öksürük yaşadığında kaburga ezilmesi, zedelenmesi yaşayabilir. İşte kaburga zedelenmesi, ezilmesi durumunda yapılması gerekenler;

Ağrı Kesici Kullanın

Doktorunuzun veya eczacınızın verdiği ağrı kesicileri kullanmak ağrının kesilmesine yardımcı olacaktır.

Soğuk Kompres

Kaburga zedelenmesi, ezilmesi olan bölgeye soğuk veya sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Bunun için buzluktan buzları çıkarıp temiz bir beze sarın ve kaburganıza bunu tutun. Soğuk kompres uygulamak kaburgaki ağrıyı geçirir, şişliği önler ve ezilmiş dokunun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Kaburga zedelenmesi, ezilmesi durumunda ilk 48 saat soğuk kompres uygulayın.

Sıcak Kompres

Soğuk kompres de olduğu gibi sıcak kompres de kaburga bölgesindeki ağrıyı geçirir, ve problemli bölgeyi onarır Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası tutabilirsiniz. Kaburgadaki ağrılı bölgeye sıcak su ile ıslattığınız havluyu da tutabilirsiniz. Dilerseniz sıcak-ılık arası su ile de banyo yapabilirsiniz. Bu banyoda sizi rahatlatır.

Bol Bol Dinlenin

Bol bol dinlenin hatta işten birkaç günlüğüne izin alıp kaburganızın iyileşme aşamasını evde dinlenerek yatakta uzanarak geçirin. Kaburgalarınız iyileşene kadar ağırlık kaldırmayın, kaburganızı zorlayacak hareketlerden, spor yapmaktan kaçının.

Kaburganızı Sarmayın

Kaburga zedelenmesi ve ezilmesi durumunda eskiden kaburgayı sarma yöntemi uygulanırdı. Ancak bu tedavi yöntemi nefes almayı zorlaştırıp zatürre gibi sağlık sorunlarına neden olabildiği için artık önerilmiyor. Yani, kaburga bölgenizi bandajlamayın.

Uyku Pozisyonunu Değiştirin

Sırt üstü uyumak, yan yatmak ağrının artmasına neden olabileceğinden, sırt üstü uzanıp sırtınızı yastıkla destekleyip yarı dik pozisyonda uzanın.

Kaburga Ezilmesi Zedelenmesi İncinmesi Ne Zaman Geçer?

Ne yazık ki, vücudun diğer kemiklerinden farklı olarak, kaburga kırık olsa bile kaburgalar alçıya alınmaz, kendi kendilerine iyileşmelerini beklememiz gerekir. Kaburgada zedelenme veya ezilme durumunda  iyileşme süresi 3 ila 6 hafta arasındadır . Ancak, bu süre bazen daha da uzayabilir. İyileşme süresi, kaburgadaki ezilmenin ciddiyetinin şiddetine bağlı olarak, sizin yeterince dinlenip dinlenmediğinize göre iyileşme zamanı da değişir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.