Adet Sancısına Hangi İlaç İyi Gelir Adet Ağrısına İyi Gelen İlaç Hap

Adet Sancısına İyi Gelen İlaç İsimleri Adet Sancısı Ağrısı İçin Ağrı Kesici

0 7.495

Adet Sancısı İçin Ağrı Kesici İlaç İsimleri

“Bu makalemizde adet sancısını, ağrısını geçiren ilaçları bildireceğiz. Öncelikle adet sancısının nedenlerini bildirelim.”

Adet döneminde sancı; kadınlar arasında yaygın olarak yaşanan bir problemdir. Bu sancı yalnızca genç kızlarda değil ileri yaştaki kadınlarda yaşanan adetin en yaygın belirtilerinden biridir. Bu sancı adet başlamadan 1-2 gün önce başlar ve başladıktan 2-3 gün sonra devam eder. Adet sancısı tüm adet süresi boyunca da yaşanabilir.

Adet Sancısı,Ağrısı Neden Olur?

Adet öncesi sendromu: Adet öncesi sendromu; kadın vücudunda aylık adet öncesi görülen bir grup değişikliktir. Bu, vücuttaki hormonal değişikliklerin adetin başlamasından 1 ila 2 hafta önce meydana gelen bir kadın semptomudur ve adet başladıktan sonra kaybolur.

Pelvik iltihabi hastalık: Pelvik iltihabi hastalık; kadın üreme sisteminde oluşan bir tür enfeksiyondur. Bu hastalıktan etkilenecek üreme sistemi organları rahim,yumurtalıklar, follop tüpleri ve  rahim boynudur. Pelvik iltihabı olan kişilerde adet sancısı görülebilir. Bu hastalığın en yaygın nedeni cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır( klamidya veya gonore) Pelvik iltihabi hastalığı antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

Rahimde fibroidler(lifli tümörler): Fibroidler kadın rahminde gelişen anormal oluşumlardır. Bazen bu tümörler oldukça büyür ve adet döneminde şiddetli ağrılara ve adet döneminin çok yoğun geçmesine sebep olabilir. Bazılarında ise bu tümörler herhangi bir belirti göstermez. Fibroidlerin oluşum sebebi bilinmemektedir. Bunlar kansersiz tümörler olup rahimde baskıya veya anormal adet görülme ve ağrıya yol açmaktadır.

Adenomiyoz: Adenomiyoz rahmin kalınlaşmasına verilen isim olup sebebi bilinmemektedir. Belirtileri şunlardır: Adet kanamalarının yoğun ve uzun sürmesi, adet döneminde sancı yaşamak.

Endometriozis: Endometriozis hastalığı adet gören kadınlarda yani üreme dönemindeki kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bu durum çikolata kisti olarak da bilinir. Rahmin içerisinde bir tabaka bulunur ve bu tabaka her adet döneminde dökülerek adet kanamasına neden olur. Eğer bu tabaka çeşitli nedenlerden dolayı rahmin dışında, örneğin yumurtalıkarda, mesanede, bağırsaklar üzerinde, böbrekte hatta beyin gibi organlarda gelişirse bu duruma endometriozis denir.

Servikal stenoz: Servikal stenoz, rahim boynunun adet akışını yavaşlatacak kadar küçük olup adet sancısında sebep olan nadir görülen bir durumdur.

Adet Sancısı, Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadın Doğum Uzmanı doktora gidilir.

Adet Sancısı, Ağrısı Nasıl Geçer?

Sıcak Su Torbası Kullanın

Sıcak su torbasını ağrıyan bölgeye tutmak ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca temiz bir bezi ütüleyip ağrıyan yere bu bezi sarabilirsiniz.

Zencefil

Zencegil; adet sancısından kurtulmak için mükemmel bir bitkidir. Bu bitki, ağrıya neden olan prostaglandin seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve aynı zamanda adet öncesi sendromla ilişkili halsizliği de geçirir, adet dönemlerini düzenler.

  • Küçük bir  taze zencefili rendeleyin ve 1 bardak suya atıp 5 dakika kaynatın. Ardından bu çayı süzün ve içine biraz bal ve limon suyu ekleyin. Adet süresince bu çayı günde 3 kez tüketin.
  • Ayrıca yemeklerinize de zencefil ekleyebilirsiniz.

Tarçın

Tarçında bulunan antipasmodik, pıhtılaşma karşıtı ve iltihap sökücü özellikler adet sancısını geçirmede çok etkilidir. Dahası tarçın mükemmel bir diyet lifi, kalsiyum,demir ve manganez kaynağıdır.

  • 1 bardak sıcak su içine çeyrek tatlı kaşığı toz tarçın koyup karıştırın. Ardıdan 5 dakika demleyin. İçine biraz bal ekledikten sonra tüketin. Adet dönemi ağrılarını engellemek için adet dönemi öncesinde 1-2 gün günde 2-3 bardak bu çayı tüketin.
  • Alternatif olarak; 1 bardak ılık suya yarım tatlı kaşığı toz tarçın ve 1 yemek kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Adet sancısını hafifletmek için adetin ilk günü 3 kez bunu için.

Papatya Çayı

Papatya çayında bulunan iltihap sökücü ve antispasmodik özellikler rahmin rahatlamasına yardımcı olur ve adet döneminde rahimde kasılmaları önler.

  • 1 bardak suyu kaynatın ve içine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş papatya bitkisi atın.
  • Ardından kapağını kapatın ve 10-15 dakika demleyin.
  • İçine ağız zevkine göre bal veya limon suyu da eklenebilir.
  • Adet dönmemi başlamadan önce günde en az 2 bardak papatya çayı tüketin.

İlaç Kullanımı

Tüm bu doğal besinlerin yanında adet sancısı için antidepresan, ağrı kesici, doğum kontrol hapları, vb. gibi  birçok ilaç ancak doktor tarafından reçete edildiğinde alınmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.