Adetliyken Kan Tahlili Yapılır mı Verilir mi?

Adetliyken Regl İken Regl Döneminde Kan Verilir mi?

0 47.245

Adetliyken Kan Verilir mi? Kan Tahlili Yapılır mı? 

“Bu makalede adet döneminde regl durumundayken kan verilmesi ve adet halindeyken kan tahlili yapılması konusunda hekimler tarafından bildirilen bilgileri okuyabilirsiniz.”

18 ila 65 yaş aralığında bulunup 50 kilogram ve üzeri vücut ağırlığında olan kişileri, yapılan kan testinin ardından hemoglobin seviyelerinin yeterli miktarda olduğu tespit edilmesi halinde kan verebilmeleri mümkündür.

Hemoglobinin normal seviyesi;

Hemoglobin normal seviyesi; Erkeklerde:13-18 gr/100ml Kadınlarda:12-16gr/100ml’dir. Kan verilebilmesi açısından hemoglobin seviyesinin minimum 12.5gr/100ml, maksimum 20mg/100ml düzeylerinde olması gerekmektedir. Belirtilen bu oran aralığı içerisinde bulunmayan bireylerin kan verebilmesi mümkün değildir.

Hematokrit normal seviyesi Erkeklerde:%45 – %52  Kadınlarda:%37 – %48’dir. Kan verilebilmesi açısından hematokrit seviyesinin minimum %38, maksimum %60 düzeylerinde olması gerekmektedir. Belirtilen bu oran aralığı içerisinde bulunmayan bireylerin kan verebilmesi mümkün değildir.

Kan verme düşüncesi içerisinde olan bireye çoğunlukla kendisini nasıl hissettiği, hepatit durumu, HIV tetkiklerinden aldığı sonuç, son 3 yıl içinde sıtma rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığı, vücut sıcaklığı ve hangi periyotlarla kan verdiği bir takım sorular yöneltilir. Gerçekleştirilen tahlillerin ardından olumlu sonuç alındığı vakit kişiden kan alınabilir. Fakat toplumun büyük bir kesiminin regl döneminde kan verilip verilemeyeceği veya kan tetkiki yaptırıp yaptıramayacağı gibi bir takım sorular aklında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Adet Döneminde Kan Verilir mi?

Regl halindeyken kan verme talebinde bulunan bireyin ilk olarak kan durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Daha açık tabiri ile, hemoglobin seviyeleri kan vermeye müsait ise bu durumda kan vermekte hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Lakin kan verilmesi esnasında ciddi oranda kan kaybı olacağı da göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle bireyin kan vermesinin ardından bayılma gibi durumların söz konusu olması ön görülüyorsa ve kritik bir şekilde kana ihtiyaç duyulmuyorsa regl döneminin tamamlanmasını beklemek önerilir.

Esasen regl döneminde başlı başına kan kaybına sebep olan bir dönem olduğu için kan verilmesi vücudun yorulmasına ve bitkin düşmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple kan verme tarihinin imkanlar el verdiğince adet dönemi sonrasına bırakılması doğru bir karar olacaktır.

Kişi adet dönemindeyken bir hekime başvurarak hekim onayı alması halinde kan tahlili vermesinde bir sakınca görülmemektedir.

Adet Döneminde Kan Değerleri Düşer mi?

Adet dönemi sırasında vücutta bir miktar kan kaybı yaşanmaktadır. Dolayısı ile ölçülecek olan kan değerinde adet dönemi evveline nazaran küçük farklar gözlemlenebilmektedir. Lakin bu farklılıkların tahlil sonucunu ciddi şekilde etkilemesi ön görülmemektedir. Esasen kaybedilen kan miktarı, regl sonrası süreçte beslenme şartlarına bağlı olarak kolaylıkla vücuda geri kazandırılabilir.

Kan Bağışladığım Zaman Kansız Kalır mıyım?

Kan verilmeden evvel gerçekleştirilen muayenede kan seviyesi düşük olan, yani anemi tespit edilen kişilerin kan verme talebi reddedilmektedir. Kan düzeyi doğal seyrinde olan sağlıklı kişilerin kan vermesi halinde kaybettiği kan hücreleri kemik iliği tarafından vücuda geri sağlanmaktadır. Bu sayede kan dolaşımına taze kan hücreleri kazandırılmış olunur. Aslına bakılacak olursa söz konusu hücrelerin devamlı olarak yenilenme işlemi sürmektedir. Kişiden alınacak olan kan miktarı da sağlık açısından bir tehdit unsuru olmayacak seviyede olduğundan dolayı kansız kalma gibi bir durumdan bahsedilmez.

Adet Döneminde Kan Verilebilir mi, Adet Döneminde Kan Tahlili Yapılır mı? Doktorlara Sorulan Sorular Ve Cevapları

Sual: Regl iken kan verilebilir mi?

CEVAP

Dr. Ayşe Oğuz’un cevabı:( Eğer kan durumunuz iyiyse olabilir.)

Sual: Merhaba adetliyken kan tahlili yaptırılır mı?Sonucu etkiler mi? Unutkanlık,aşırı yorgunluk,halsizlik,el ve ayakta soğukluk ve depresyon hali için baktırmak istiyorum.

CEVAP

Dr. Kadri Yamaç’ın cevabı:( Merhaba, adet görürken kan tahlili yaptırabilirsiniz)

Sual: Kan değerlerimi ölçtürdüm herşey normal çıktı,kan bağışı yapmaya müsaitmişim peki adetliyken kan bağışında bulunabilirmiyim?

CEVAP

Dr. Ahmet Akkoca’nın cevabı:( Adetli iken kan vermenizde bir sakınca yoktur)

Sual: Regl döneminde kan tahlili ve idrar tahlili yaptırırsam sonuçlarında bu dönemden dolayı bi farklılık olur mu?

CEVAP

Dr. Hakan Örmen’in cevabı:( Merhaba bazı testlerin (kan sayımı,fe,fe bağlama gibi) sonucunu etkilediği gibi; bazı testleri (akş,kolesterol gibi) etkilememektedir.)

Not: Makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorsitesi web sitesinden alınmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.