Endoservikal Nedir Endoservikal Komponent Ne Demek

Endoservikal Hücre Nedir Endoservikal Hücre Görüldü Ne Demek?

0 7.000

Smear Testi(pap smear) Nedir?

Smear testi genellikle rahim ağzı kanserinin teşhis edilmesinde kullanılan bir testtir. Smear testinde endoservikal hücre görülmesi normal bir durumdur, rahim ağzında olması gereken hücrelerin görülmesi demektir.  Smear testinin diğer adı PAP Smear testidir. Pap smear testinde tespit edilebilen iki tip normal hücre vardır. Birincisi, rahim ağzının yakınında ve rahim ağzının kanalında bulunan hücreler olan endoservikal hücrelerdir. İkincisi, vajina içinde bulunan rahim ağzının dış yüzeyini kaplayan skuamöz hücrelerdir.

Endoservikal Hücre Nedir, Endoservikal Hücre Görülmesi Ne Demek?

Smear testi, rahim ağzı taraması başta olmak üzere genital kanser taramalarında, HPV enfeksiyonu gözlemlenmesinde, genital siğil rahatsızlığına sahip bireylerin kontrolünde, genital kanser tedavisinin ardından kişinin müşahedesinde, kadınlarda hormon dengelerinin ölçülmesinde ve genital enfeksiyonlarında smear testi kullanılır. Ancak Smear testinin ana hedefi rahim ağzı taraması olarak bilinmektedir.

Smear testi gerçekleştirilirken rahim ağzı kanalından örnek temin edilmelidir. Dolayısıyla smear tetkiki raporunda endoservikal hücre tespit edilmesi, tetkikin başarıyla gerçekleştirildiğine ve söz konusu hücreleri bir patoloğun inceleyebileceğine işaret etmektedir. Alınan endoservikal hücreler sayesinde kanser olup olmadığınız veya diğer rahimle ilgili sorunlarınız tespit edilebilir.

Smear testi sonuçlarında yer alan endoservikal hücre gözlemlenmesi veyahut tespit edilmesi gibi ibareler, bazı kişilerce okunduğu takdirde genellikle korkmalarına yada kaygıya kapılmalarına neden olmaktadır. Bu nedenle net bir tanıya varılmadan yeterli bilgiye sahip olmadan rapor değerlendirilmeye çalışılmamalıdır. Esasında bu durum bir tehdit unsuru olmamasının yanında tamamen doğal bir durum olduğu belirtilmektedir. Özetle smear testinde endoservikal hücre görülmesi normal bir durumdur, bu hücrelere bakılarak hastalıklar teşhis edilebilir.

Smear Testi Nasıl Yapılır?

Smear testi jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından, smear çubuğu ile vajinal akıntı sürüntü alınarak yapılır. Alınan örnekler mikroskop yardımı ile gözlemlenir. Ağrı hissedilmeyen bir uygulamadır ve kişinin herhangi bir şekilde rahatsızlık hissetmesi söz konusu değildir. Smear testi ardından sık rastlanılmasa da kanama ve lekelenme durumları ile karşılaşılabilir. Ancak bu durumda kaygılanmaya da gerek yoktur.

Endoservikal Hücre Görülmedi Ne Demek?

Smear testi yaptırdıysanız ve bu test raporunda endoservikal hücre görülmedi yazısı ile karşılaştıysanız bu durumun neden olduğunu Kadın Doğum Uzmanı Dr. Deniz Ulaş’a Kadın Doğum Uzmanı Dr. Meryem Uslu’ya sorduk;

Sual: Smear testi sonucunda endoservikal hücre görülmedi yazıyor bu ne demek?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Meryem Uslu’nun cevabı:(Smear yeterli değil bir kez daha alınması gerekir)

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Deniz Ulaş’ın cevabı:(Tekrar aldırsanız iyi olur, normalde görülmesi gerekir)

Endoservikal Komponent Nedir?

Dr. Ersan Şener’in cevabından yola çıkılarak söylenebilir ki; smear testi raporunda endoservikal komponet saptanması, smear testi gerçekleştirilirken rahim ağzında hücreler bulunuyor, inceleme için yeterli anlamına gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.