Akrilik Boya İle Neler Boyanır Sulandırılır mı?

Akrilik Boya Nerelerde Nasıl Kullanılır?

0 42

Akrilik Boya Nerelerde Nasıl Kullanılır?

Su bazlı boya çeşitlerinden biri de akrilik boyadır. Yüksek bir kapatıcıdır ve kıvamı yağlı boya gibidir. Canlı renkleri ve su bazlı olması da akrilik boyanın diğer özelliklerindendir. Ancak su bazlı olması sadece boya kuruyuncaya dek fayda sağlamaktadır. Akrilik boya kısa sürede kuruduğu için bir tür plastik gibi olmakta ve iyice sertleşmektedir.

Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Akrilik boya pek çok alanda kullanılmaktadır ve çoğunlukla hobi işlerinde tercih edilmektedir. Akrilik boyanın Türkiye’deki kullanım oranı son derece yaygındır. Akrilik boya çok amaçlı bir üründür ve ev dekorasyonu, çeşitli sanat dalları, tekstil ve benzeri birçok branşta fayda sağlamaktadır. Akrilik boya ile resim yapmak mümkündür. Ressamların çoğu tuvallerinde akrilik boyaya yer vermektedir. Akrilik boyanın kullanım alanları bununla sınırlı değildir. Sandalyeleri, masaları boyamakta ve tekstil işlerinde de akrilik boyadan yararlanılmaktadır.

Akrilik Boya Nasıl Kullanılır?

Akrilik boya hobi marketlerden veya kırtasiyelerden kolaylıkla temin edilebilir. Bu ürün tüplerde, şişelerde ve cam kaplarda sunulmaktadır. Boyanın kıvamını açmak için inceltici veya su kullanılabilir. Akrilik boyanın kısa sürede kuruduğunu belirtmiştik. Bundan dolayı akrilik boya kullanırken temkinli olmakta fayda vardır. Boyayı incelticiyle veya suyla açmış olsanız dahi, çabucak kurumasını önleyemezsiniz. Onun için akrilik boyayla çalışma yaparken elinizi çabuk tutmanız lazımdır. Düzeltme yapacaksanız kuruyan boyayı suyla veya incelticiyle açmalısınız.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da kullandığınız malzemelerdir. Akrilik boyadan ihtiyacınız kadar alıp derhal kapağını kapatmalısınız. Çalışmanızın ardından fırçaları veya spatulayı muhakkak temizlemelisiniz. Aksi takdirde malzemeleri ve fırçaları yeniden kullanmanız mümkün olmayacaktır. Zira akrilik boya kuruduğu zaman fazlaca katılaşmaktadır.

Akrilik boya ile plastik, cam ve ahşap yüzeyleri boyayabilirsiniz. Bu tarz yüzeyleri boyamayı ve desen yapmayı sağlayan akrilik boya sıkça tercih edilen bir üründür. Öte yandan metal ve taş yüzeylerin boyanmasında da akrilik boya kullanılabilir. Taş boyama sanatıyla ilgileniyorsanız akrilik boya sizin için doğru bir seçimdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.