Araba Camı Ve Duşakabin Kireç Lekesi Nasıl Çıkar

Camdaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar? En Etkili Yöntemler

0 30

Camdaki Kireç Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadınların en sevmediği şeylerden biri de camlarda oluşan kireç lekeleridir. Bu lekeler gerçekten çok kötü durmakta ve araçların, eşyaların görselliğini olumsuz etkilemektedir. Pencerelerin, duşakabin camlarının ve bardakların üzerinde görülebilen kireç lekeleri rahatsız edicidir ve göz zevkini bozmaktadır. Sürekli eşyalarımızın yenisini almamız mümkün olmadığı için kireç lekesini iyice temizlemekten başka çare yoktur.

Peki, akvaryumlardaki, arabalardaki ve camlardaki kireç lekeleri nasıl temizlenir? Evinizde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler bu noktada size yardım edecektir.

Camdaki Kireç Lekesini Yok Etme Yöntemleri Nelerdir?

Çamaşır ve bulaşık makinelerinde kullanılan kireç önleyiciler, sıcak suyun içerisinde eritilir ve camlardaki lekelerin temizliğinde kullanılabilir. Bildirdiğimiz yöntem son derece etkilidir zira bu ürünler çok güçlü kireç çözücülerdir. Öte yandan kireç çözücülerin cam yüzeylere herhangi bir zararı yoktur.

Araba malzemeleri satan yerden alacağınız “Oto pastası” da camdaki kireç lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Bunun için camda kireç lekesi olan yere oto pastası sürün, daha sonra temiz bir bezle bu bölgeyi silin.

Permatik ve maket bıçağı da camdaki kireç lekesini çıkarmak için kullanılabilir. Permatiği kireç olan yere hafifçe sürerek kireç lekesini çıkarabilirsiniz.

Karbonat, az miktarda suyla ıslatılır ve kireç lekesi olan cam bununla ovalanır. Böylece inatçı kireç lekeleri sertliğini kaybedecektir. Bu işlemin ardından bir limon iki yarım parçaya ayrılır ve sulu tarafıyla lekeli cam silinir. Daireler çizerek yapmalısınız, belirgin şekilde etkisini göreceksiniz. Çünkü limon asitli bir gıdadır ve bu sayede camdaki kireç lekelerini büyük ölçüde giderecektir.

Elma sirkesini kullanmak da kireçlenmiş cam yüzeyleri temizlemenin iyi bir yoludur. Cam sildiğiniz suya biraz sirke ilave ederek kireç lekelerine engel olabilir ve mevcut lekeleri de ortadan kaldırabilirsiniz. Beyaz sirkeyi yahut elma sirkesini azar azar sıkarak birkaç dakika bekletin. Bez ile ovuşturun ve tazyikli su püskürtün. İşe yaradığını gözlemleyeceksiniz.

Cam yüzeylerde bulunan kireç lekelerinden kurtulmak için deneyebileceğiniz başka bir yöntem de, limonu ortasından ikiye bölerek yarısını dairesel hareketlerle silmektir. Ardından bol su kullanılmalıdır, işte lekelerle baş etmek bu kadar kolaydır.

Standart camlardaki ve akvaryum camlarındaki zorlu kireç lekelerinde portakal ve limon yağının faydası büyüktür. Yağdan birkaç damla suyun içine eklenir ve hazırlanan solüsyon bir havlu ya da sünger ile cam yüzeye uygulanır. Daha sonra akvaryum camında yer alan lekeler silinir. Kireç lekelerini çıkarmak için biraz baskı uygulamanız gerekecektir. Bu işlem camdaki lekeleri sökecektir. Gerekiyorsa birkaç defa soğuk su ile durulanabilir.

Kireç lekelerinin yumuşatılmasında diş macunu da son derece yararlı olmaktadır. Bunun için macun doğrudan cam yüzeye sürülür. Sonra kireç lekelerinin bulunduğu yerler yumuşak uçlu bir fırça vasıtasıyla fırçalanır. Böylelikle camdaki lekeler temizlenecektir. Otomobil, akvaryum ve diğer cam yüzeylerdeki lekeler fırçalanınca soğuk suyla durulanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.