Alında Sivilce Neden Çıkar Alnımda Sivilceler Çıktı Ne Yapayım?

Alında Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer? Alın Sivilceleri İçin Doğal Çözümler

1 15.427

Alın Bölgesinde Sivilce, Alında Çıkan Küçük Sivilceler İçin Kesin Doğal Çözümler

Sivilceler, yağ bezlerinin bakteriler tarafından iltihaplanıp, şişmesi ve irin ile dolması sonucu oluşur. Yağ bezleri tarafından salgılanan fazla yağ bu problemin oluşma nedenidir. Sivilceler en çok yüz bölgesinde ve alında çıkarlar. Bu makalemizde evde alındaki sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacak doğal yöntemleri bildireceğiz.

Limon

Alındaki sivilcelerden kurtulmanın en kolay yollarından birisi limon suyudur. İçerdiği C vitamini sayesinde bu özelliğe sahiptir. Limon suyu, sivilcelerin daha hızlı kurumasını sağlar. Limon, içerdiği ascorbic asit sayesinde alında çıkan sivilceleri daha kolay kurutmayı sağlar. Buna ek olarak, antibakteriyel özellikleri sayesinde, sivilceye neden olan bakterilere karşı savaşır.

 • Bir pamuk yardımıyla taze sıkılmış limon suyunu alında sivilce olan bölgeye sürün. Soğuk su ile yıkamadan önce 10 dakika bekleyin. Sivilcelerden kurtulmak için bu yöntemi günde iki defa uygulayın.
 • Alternatif olarak, eşit miktarda taze limon suyu ile gül suyunu karıştırın. Bir pamuk yardımıyla alında sivilce olan bölgeye bu karışımı sürün. 15-30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi sivilceleriniz geçene kadar günde 2 defa uygulayın.

Ciltte sivilce oluşumunu önlemek için, günde bir veya iki defa bir bardak limonlu su için.

Hindistan Cevizi Yağı

Özellikle hassas bir cildiniz var ise, alnınızda çıkan sivilceleri geçirmek için hindistan cevizi yağını güvenle kullanabilirsiniz. İçerdiği antibakteriyel, mantar önleyici ve antioksidan özellikler sayesinde, cildinizdeki akneye neden olan mikroplar ve diğer zararlı mikroplardan kurtulmanızı sağlar.

 • Cildinizi iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile cildinizi silin. Yatmadan önce sivilceli bölgelere az bir miktar Hindistan cevizi yağından sürün. Katı Hindistan cevizi yağı daha etkili olur Sabahına yıkayın.
 • Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı içerisine 2-3 damla çay çiçeği yağı ekleyin. Bu karışımı sivilceli bölgeye sürün, 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi birkaç gün boyunca, günde 2-3 defa uygulayın.

Zerdeçal

2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre, zerdeçal içerisinde bulunan antimikrobiyal özellikler, sivilceye neden olan özel bir bakteriyi önlediği tespit edilmiştir.

Ayrıca, antioksidan ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde alındaki sivilcelerle savaşmak için çok iyidir. Zerdeçal ayrıca sivilce sonrasında oluşan yaraları da geçirmede başarılıdır.

 • 1 tatlı kaşığı toz zerdeçalı, macun olmaya yetecek kadar su veya gül suyu ile karıştırın. Sivilceli bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Daha sonra soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi sivilceleri önlemek için günde bir veya iki defa uygulayın.

Bal

Antibiyotik özellikleri sayesinde, bal da alında çıkan sivilcelere karşı etkili bir yöntemdir. Sivilceye neden olan bakteriyi öldürmeye yardımcı olur ve iltihap önleyici özellikleri sayesinde, sivilce iltihabı nedeniyle oluşan şişkinlik ve kızarıklığı azaltmaya yardım eder. Ek olarak, antioksidan özelliği, serbest radikaller tarafından oluşan hasarı önler.

 • Az bir miktar balı, sivilceli bölgeye sürün. 15-20 dakika boyunca bekletin. Önce ılık su ile, daha sonra soğuk su ile yıkayın. Bu yöntemi bir hafta boyunca günde 2 defa uygulayın.

Domates

Antioksidan ve astringen özellikleri sayesinde domates de alında ve cildin diğer bölgelerinde oluşan sivilceleri geçirmekte başarılıdır.Sivilcenin oluşma nedenlerinden birisi olan serum üretimini azaltır. A vitamini bakımından zengin olması dolayısıyla, hücresel seviyede cilt hasarını da önlerler.

 • Sivilceli cildinize bir domates dilimini birkaç dakika boyunca sürün ve daha sonra ılık su ile cildinizi yıkayın. Bu işlemi sivilcelerden kurtulmak için birkaç gün boyunca günde 2 defa tekrar edin.
 • İnatçı sivilceler için, 1 yemek kaşığı domates suyu ile birkaç damla limon suyunu ve yarım tatlı kaşığı balı karıştırın. Bu karışımı sivilceli bölgeye bir pamuk yardımıyla uygulayın. 5 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi günde bir defa olmak üzere birkaç gün boyunca uygulayın.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı da yağı da, sivilceleri tedavi etmek için çok etkilidir. Antibakteriyel özellikleri vardır ve bu sayede cilt problemlerine neden olan bakterileri tedavi etmeye yardımcı olur.

Ayrıca, rahatlatıcı özellikleri sayesinde sivilcenin yol açtığı şişkinlik ve kırmızılığı yok eder. Siyah noktaları da yok etmede başarılıdır.

 • Bir pamuk parçasını çay çiçeği yağı içerisine batırın ve alındaki sivilceli bölgeye sürün. 15-20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
 • Bir diğer seçenek ise birkaç damla çay ağacı yağını, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli ile karıştırmaktır. Sivilcelerinizin üzerine bu karışımı sürün ve 20 dakika bekledikten sonra yıkayın.

Diş macunu

Her sabah dişlerinizi temizlemek için kullandığınız diş macunu,  sivilcelerinizi yok etmek için de kullanılabilir. Bu işlem için jel yapıda olmayan, beyaz diş macunu kullanmalısınız.

 • Yatmadan önce alında sivilceli bölge üzerine bir miktar beyaz diş macunu sürün.
 • Sabahına, yüzünüzü su ile yıkayıp, şişliğin indiğini görebilirsiniz.
 • Eğer isterseniz bu işlemi gün içerisinde de uygulayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, diş macununun, sivilce üzerinde en az yarım saat kalmasıdır.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, cilt gözeneklerini temizler ve fazla yağı emer. Bu sayede alnınızda bulunan sivilceleri geçirmeye yardımcı olur. Bunlara ek olarak, cildinizi pul pul dökerek ölü cilt hücrelerinden kurtulmanıza yardımcı olur ve bu da sivilceleri geçirmenin yanı sıra, yaraları geçirmeye de yardım eder.

 • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini, macun kıvamına gelinceye kadar süt ekleyerek karıştırın. Cilt gözeneklerinizi açmak için yüzünüzü ılık su ile yıkayın ve dairesel hareketlerle bu yulaf ezmesi karışımını masaj yaparak yüzünüze sürün. 5 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.
1 yorum
 1. Mustafa diyor

  Teşekkürler arkadaslar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.