Ana Renkler Ara Renkler Nasıl Elde Edilir Meydana Gelir?

Ana ve Ara Renkler Nelerdir Hangileridir Nasıl Oluşur?

0 345

Ana ve Ara Renkler Nelerdir

Şu ana kadar tespit edilen tüm renkler 3 ana renkten ve bu renklerin birbirleri ile oluşturduğu kombinasyonlardan oluşmaktadır. Kırmızı, mavi ve sarı renk “ana renkler” sınıfını oluşturmaktadır. Bu renklerin haricindeki tüm renkler “ara renkler” olarak adlandırılır. Ara renkler bazı zamanlar “yardımcı renkler” adıyla da anılmaktadır. Ara renklere örnek olarak yeşil, mor ve turuncu renkler gösterilebilir.

Renk Nedir?

Nesnelere çarpan ışığın gözümüze taşıdığı duyumlara “renk” adı verilir. Nesneye çarpan ışıkla gözümüze taşınan rengin çeşitliliği ise “renk tonu” olarak tabir edilir. Eğer ki bir nesneye çarpan ışığın tamamı  gözümüze yansırsa beyaz, hiç yansımazsa siyah renk şeklinde algılanır.

Ana Renkler Nelerdir?

Hiçbir rengin karışımı ile ortaya çıkmamış, doğada yalın halde bulunan renklere “ana renk” adı verilir. Çeşitli çalışmalar sonucu yalın halde doğada bulunan 3 adet renk yani ana renk olduğu kanısına varılmıştır. Bu ana renkler ise şu şekildedir:

  • Mavi
  • Kırmızı
  • Sarı

Ara Renkler Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz ana renklerden 2 tanesinin aynı oranda kullanılarak ortaya çıkan farklı kombinasyonlarına “ara renk” adı verilir. Ara renkler aynı zamanda “yardımcı renkler” olarak da nitelendirilir. Ana ve ara renklerle oluşturulacak farklı karışımlarla 16 milyon renk tonu elde edilebilir. En bilinen ara renkler aşağıdaki gibidir.

Ana renk olarak nitelendirilen renklerin ikişerli olarak aynı oranlarda karıştırılması sonucunda elde edilen renklere ara renk denilmektedir. Bu renkler ayrıca yardımcı renkler olarak da tanımlanır. Ana ve ara renklerin farklı oranda karıştırılmasıyla çeşitli tonlarda çok sayıda farklı renklerin de elde edilmesi mümkündür. Ara renkler arasında yer alan renkler aşağıdaki gibidir:

  • Turuncu
  • Yeşil
  • Mor

Ara Renkler Nasıl Oluşur?

Yazının en başında ifade ettiğimiz ana renklerin ikili karışımları ile ara renkler oluşturulmaktadır. Ana renkler ile oluşturulabilecek bu ara renklere turuncu, yeşil ve mor renk örnek gösterilebilir. Aşağıda hangi ana renkler ile hangi ara renklerin oluşturulabileceğini sizin için sıraladık:

  • Sarı ile kırmızı rengin birleşimi ile turuncu renk elde edilir.
  • Sarı ile mavi rengin birleşimi ile yeşil renk elde edilir.
  • Sarı ile az miktarda mavi rengin birleşimi ile erguvan rengi elde edilir.
  • Kırmızı ile mavi rengin birleşimi ile lacivert rengi elde edilir.

Hangi Renk Hangi Renk ile Karıştırıldığında Meydana Gelir?

Ana renklerin haricinde kalan tüm renkler farklı karışımlar ile oluşmaktadır. Sizin için hazırlanan bu içerikte hangi renklerin nasıl oluşturulduğunu görebilirsiniz.

Yeşil Renk Nasıl Elde Edilir?

Sarı ve mavi rengin birleşmesi ile yeşil renk oluşturulur.

Kırmızı Renk Nasıl Elde Edilir?

Kırmızı renk bir ana renk olduğundan dolayı bir karışım ile oluşturulması mümkün değildir. Doğada yalın halde bulunur.

Mavi Renk Nasıl Elde Edilir?

Aynı şekilde mavi renkte ana renkler arasındadır. Bu nedenle mavi renk hiçbir karışım ile oluşturulamaz.

Pembe Renk Nasıl Elde Edilir?

Beyaz ve kırmızı rengin birleşmesi ile pembe renk oluşturulur.

Sarı Renk Nasıl Elde Edilir?

Sarı renkte doğada yalın halde bulunur. Yani bir ana renktir. Dolayısıyla hiçbir karışım ile oluşturulamaz.

Mor Renk Nasıl Yapılır?

Mor renk, kırmızı ve mavi rengin birleşmesi ile oluşur. Karışımı hazırlarken mavi ve kırmızı rengi koyacağınız oranlarda değişiklik yapabilir, böylelikle farklı mor tonları elde edebilirsiniz.

Siyah Renk Nasıl Oluşur?

Siyah renk tüm ana renklerin karışımı ile oluşturulur. Siyah rengi oluşturmak için sarı, kırmızı ve mavi renkleri birbirleri ile karıştırabilirsiniz.

Turkuaz Renk Nasıl Oluşur?

Mavi ve yeşil rengin birleşimi ile turkuaz rengi oluşturulur. Mavi ve yeşil renklerin oranları arasında değişiklik yaparak farklı renk tonları elde edebilirsiniz. Turkuaz aynı zamanda “Türk rengi” veya “Akdeniz rengi” olarak da anılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.