Zeytinyağı Ve Sarımsak Kürünün Faydaları Nelerdir?

Sarımsak Ve Zeytinyağı Karışımı Ne İşe Yarar Sarımsak Zeytinyağı Kürü

0 11.655

Sarımsak Ve Zeytinyağı Karışımı Ne İşe Yarar

Sarımsak zeytinyağı karışımı bin bir derde deva bir karışımdır. Bu karışım saçları gürleştirir, kulak ağrısını giderir, uçuğun geçmesine yardımcı olur… Makalemizde zeytinyağı ve sarımsak karışımının faydalarından bahsedeceğiz.

Sarımsak Zeytinyağı Kürünün Faydaları

Kulak Ağrısını Ve Kulak İltihabını Geçirir

Sarımsak ve zeytinyağı karışımı kulak ağrısını geçirmekte çok etkilidir. Sarımsak antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve kulak enfeksiyonları ve kulak ağrısı tedavisinde oldukça etkili doğal ağrı kesici özellik gösterir. 2001’de yayınlanan bir çalışma sarımsağın içindeki natüropatikler kulak ağrısı tedavisinde kullanılan standart kulak damlası ilacı kadar etkili olduğunu göstermiştir.

 • 1 tatlı kaşığı doğranmış sarımsağı 2 yemek kaşığı zeytinyağında ısıtın. Soğutun ve yağı süzün. Bu yağdan 2-3 damla ağrıyan kulağa damlatın.

Uçuğu Geçirir

Sarımsak doğal antimikrobiyal ve iltihap karşıtı özelliklerle uçukla savaşır. Planta Medica’da 1998’de yayınlanan bir araştırmada sarımsakta bulunan alisin adı verilen kimyasalın antiviral etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Sarımsak yağı ajoene bileşeni de içerir.

 • Birkaç diş sarımsağı rengi koyulaşana kadar zeytinyağında pişirip yağı ayrı bir kaba süzün. Sarımsak yağını günde 2-3 kez uçuk olan alana uygulayabilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önler, Saçları Güçlendirir

Sarımsak ve zeytinyağı saçlar için de çok faydalıdır. Sarımsak saç uzaması için gerekli olan kalsiyum, çinko, sülfür gibi mineraller bakımından zengindir. Mikrobiyaldir, saç derisine zarar veren ve saç uzamasını engelleyen bakteri ve mikropları öldürmeye yardımcı olur. Sarımsaktaki selenyum içeriği kan dolaşımını canlandırır. Saç köklerini arındırır, güçlendirir ve tıkanmayı önleyerek saç dökülmesini onarır. Kepek gibi problemleri tedavi eder. Organik sarımsak saç sağlığınız için iyi olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca saç uzamasına yardımcı olan kolajen üretimini de destekler.

Zengin E vitamini ve antioksidan içeriğiyle üst deriyi nemlendirerek zeytinyağı hasar görmüş saçı onarır. Zeytinyağı saçı güçlendirmek, parlatmak ve kuru saçın nemini yeniden yapılandırmak için kullanılabilir.

 • Sarımsağın kabuklarını soyun ve ezin. Tencereye zeytinyağı ekleyin ve orta sıcaklıkta ateşte ısıtın.
 • Ezilmiş sarımsakları içine katın ve sarımsağın etrafında baloncuklar oluşana kadar bekleyin.
 • Bu 4 dakika kadar sürecektir. Sonra, karışımı soğutun ve oda sıcaklığına getirin. Süzün ve sarımsak yağınız kulanıma hazır.
 • En iyi sonuçlar için bunu haftada 1-2 kez kullanın.

Saçtaki Bitleri Yok Eder

Sarımsak ve zeytinyağı karışımı saçlardaki bitleri yok etmekte de çok etkilidir.

Malzemeler:

 • 1 tane orta boy portakalın suyu
 • Yarım bardak kadar zeytinyağı 
 • 5-6 diş iyi doğranmış sarımsak

Tüm malzemeleri birlikte karıştırın ve saça yedirin. İnce dişli bir tarakla saçınızı  tarayın.

Kaşları Güçlendirir Çoğaltır

Kaşlarınızın dökülmesinden muzdaripseniz sarımsak zeytinyağı karışımını kullanabilirsiniz. Zeytinyağı kaşları ve saçı hızlı uzatıp kalınlaştıran güzellik vitamini olarak bilinen E vitamini bakımından son derece zengindir. Zeytinyağı kan dolaşımını geliştirir. Sarımsaktaki sülfür bileşenleri yoğunluğunu ve kalınlığını arttırarak kaşlarınız için uzatma ajanları olarak rol oynar.

 • 1 ya da 2 diş sarımsağı havanda ezin, içine biraz zeytinyağı  katıp bunu kaşlarınıza sürün. Yarım saat bekledikten sonra yıkayın.

Sakalı Gürleştirir Sakalın Bakımını Yapar

Zeytinyağı sakal gürleştirmeye yardım eden E vitamini içerir Zeytin yağı kıl köklerine nüfuz ederek ve onları canlandırarak sakalı gürleştirmeye yardım eder. Zeytinyağını düzenli olarak sakallarınıza uygulayarak kepeği önleyebilirsiniz. Zeytinyağı iltihap karşıtı ve antifungal özellikleriyle kepeği önler. Zeytinyağı aynı zamanda sakalınızın altındaki cilt dokusunu onarır. Zeytinyağını beslemek ve nemlendirmek için sakalınız üzerine de uygulayabilirsiniz. Zeytinyağının düzenli uygulanması sakallarınızı daha yumuşak ve parlak hale getirir. Cildinizi de zeytinyağıyla nemlendirebilirsiniz.

 • 3-4 diş sarımsağı 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp ocakta ısıtın. Daha sonra süzüp bunu sakallarınıza her gün ılık olarak sürün.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.