CMV IgG Değeri Kaç Olmalı CMV IgG Pozitif Çıkması Ne Demek?

Anti CMV IGG ve Anti CMV IGM Nedir Pozitif Ve Negatif Çıkması?

0 7.366

CMV Nedir?

“CMV sitomegolovirüs adı verilen virüsün sebep olduğu ciddi bir enfeksiyondur. CMV suçiçeği, öpüşme hastalığı ve uçuk gibi virüs hastalıkları olan herpes virüs ailesinden bir virüstür”

Sitomegolovirüs hastalığı (CMV) vücudun gözler gibi bir bölümünü etkileyebilen ya da bütün vücuda yayılan bir viral enfeksiyondur. Bu hastalığın en yaygın olarak görüldüğü organlar kan, beyin, kolon, göz, kalp, böbrek, karaciğer, akciğer ve midedir. CMV tükürük, kan, meni, idrar, vajinal sıvı ya da anne sütü gibi vücut sıvılarıyla doğrudan temas halinde bulaşır. Emzirme, kan nakli, organ nakli ve cinsel temas olası bulaşma şekilleridir.

Sitomegalovirüs (CMV Virüsü Enfeksiyonu) Belirtileri

CMV virüsü bulaşmoş kişilerin çoğu fark edilebilir belirtilere sahip değildir ancak belirtiler ortaya çıkarsa bunlar yüksek ateş, gece terlemeleri, yorgunluk, boğaz ağrısı, lenf bezlerinin şişliği, kas ve eklem ağrıları, iştah kaybı ve kilo kaybı olabilir.

Kimler CMV Riski Taşır?

CMV virüsü şu kişilerde yaygın olarak görülebilir;

  • Kanser için kemoterapi alan kişiler
  • AIDS gibi bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklara sahip kişiler
  • Organ veya ilik nakli olan kişiler
  • Hamileyken CMV enfeksiyonuna sahip kadınların yeni doğmuş bebekleri
  • Kişi bir kez CMV’ye yakalandığında, hayat boyu taşıyacaktır. Bu yüzden bu virüs vücudun içinde uykuda bekler ve kendini hiçbir zaman ortaya çıkarmayabilir.

CMV Tedavisi

Tedavi durumun ciddiyetine bağlı olarak değişir. Sağlıklı bir kişide genellikle dinlenme, bol sıvı tüketme ve ilaç tedavisi gerekir.

Baskılanmış bağışıklık sistemli hastalar ve hamilelerin dikkatli bir sağlık izlenmesine ve sık sık kan, idrar ve balgam testine ihtiyaç duyulur. Antiviral ilaçlar reçete edilebilir.

Çok miktarda su tüketmek boğaz ağrısını rahatlatmaya ve susuzluğu önlemeye yardımcı olacaktır. Yüksek ateşi ve rahatsızlık tedavi etmek için paracetamol faydalı olabilir. CMV virüsten kaynaklandığından, antibiyotiklerin hiçbir faydası olmayacaktır.

Ciddi CMV enfeksiyonu vakalarında zayıf bağışıklık sistemine sahip insanlarda antiviral ilaçlara başvurulabilir. Ganciclovir and foscarnet gibi ilaçlar kan akışına aşılanabilir ancak tablet şeklinde de verilebilir. 

Ganciclovir (Cymevene) CMV tedavisinde kullanılan antiviral bir ilaçtır. Genellikle valganciclovir (Valcyte) denilen oral şekli kullanılır. Ancak hamilelikte reçete edilemez. Ganciclovir ciddi birçok yan etkiye sebep olabilir. Bu hastalığın tedavisi için diğer olası antiviral ilaçlar foscarnet (Foscavir) ve cidofovir (Vistide)’dir. Antiviral ilacın kullanım süreci en az 14 gün olacaktır.

Anti CMV IgG veya IgM Testi Nedir?

Kişiye anti CMV IgG veya IgM, sitomegalovirüs (CMV)  testleri yapmak bu virüsün tespiti için yapılır. Sitomegalovirüs enfeksiyonu hamilelikte oluşursa kalıcı hasarlar oluşturarak bebeğe de bulaşabildiğinden erken teşhisi son derece önemlidir.

Anti CMV Testi Neden Yapılır?

  • Hamilelikte oluşan yeni enfeksiyonun teşhisinde
  • Sitomegalovirüs enfeksiyonu belirtilerini doğrulamada  
  • Kişinin geçmişte bu enfeksiyona sahip olup olmadığını ortaya çıkarmada
  • Organ bağışı için hem alıcı hem de verici kişilerin enfeksiyon geçirip geçirmediğine bakmak için uygulanabilir.

Anti CMV IgG Normal Değerleri:

<4 AU/mL negatif: Negatif sonuç kişinin geçmişte bu enfeksiyona sahip olmadığı anlamına gelir. Ancak sonuç enfeksiyondan 1 yıl kadar sonra pozitif hale gelebilir. Yani geçmişte veya güncel dönemde ortaya çıkan enfeksiyonları göstermez. Negatif sonucun normal olduğu düşünülür.

4-5 AU/mL sınırdaki değer

>5 AU/mL pozitif: Kişinin geçmişte bu enfeksiyona sahip olduğu anlamına gelir.

Anti CMV IgM Normal Değerleri:

Pozitif: Testin pozitif çıkması kişide CMV enfeksiyonu bulunduğu anlamına gelir. Enfeksiyon sonrasında en az 1-3 ay en fazla 1 yıl pozitif sonuç sürebilir.

Negatif: Güncel olarak var olan bir enfeksiyon bulunamadığı anlamına gelir.

Testin Değerlendirilmesi

Anti CMV IgG ve IgM  pozitif: Hem var olan enfeksiyonu hem de daha önce geçirilmiş bir enfeksiyonu gösterebilir.

IgG negatif ve IgM pozitif: Güncel olarak var olan enfeksiyonu belirtir.

IgG pozitif ve IgM negatif: Geçmişte meydana gelen enfeksiyonu gösterir.

Hem IgG hem de IgM negatif: Enfeksiyon bulunmaması anlamına gelse de enfeksiyon ilk aşamalarındaysa testte negatif sonuca sebep olabilir. Testin negatif sonucu hastalığın olmadığı anlamına gelmez.

Hamileler için anti CMV IgG ve anti CMV IgM testleri birlikte yapılır. Sonuçların değerlendirilmesinin ardından gerekirse CMV IgG Avidite testi de uygulanabilir. Doğru teşhis için başka testlere de başvurulabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.