Anti Rubella testi (Kızamıkçık kan testi) Nedir Neden Yapılır?

Anti Rubella IgG ve Rubella IgM Nedir Testi Niçin Yapılır

Anti Rubella testi (Kızamıkçık kan testi) Nedir Neden Yapılır?
2 75

Kızamıkçık kan testi (Rubella testi), Anti Rubella virüsü IgG olarakta bilinen kızamıkçık virüsüne karşı antikor olup olmadığını kontrol eder. Antikorlar, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmaya ve sizi hastalıktan korumaya yardımcı olan proteinlerdir. Belirli mikropları, virüsleri ve diğer enfeksiyonları hedef alırlar.

Kızamıkçık aşısı sonrası IgM, yetişkinlerde 7 ila 10 gün boyunca ve yenidoğanlarda bir yıla kadar kalır. Doktorunuz kızamıkçık olabileceğini düşünürse bu testi yapar.

Rubella Testi, Anti Rubella IgG, Rubella IgM Testi Neden Yapılır?

Anti rubella kan testi kızamıkçık virüsü ile savaşmaya yardımcı olmak için bağışıklık sistemi tarafından yapılan antikorların varlığını test eder. Bu antikorlar yıllarca kan dolaşımında kalır. Bazı antikorların varlığı, son zamanlarda bir enfeksiyon geçmiş veya hastalığa karşı aşılanmış olduğunuz anlamına gelir.

IgM testi sonuçları ne anlama geliyor

IgM Pozitif Çıkması Ne Demek ?

“Pozitif” bir IgM testi kanınızda IgM olduğunu gösterir, bu yakın zamanda enfekte olduğunuz anlamına gelebileceği gibi kızamıkçık yaygın bir hastalık olmadığından, testin farklı bir virüse veya IgM yerine kanınızdaki diğer proteinlere tepki göstererek “yanlış pozitif” çıkma olasılığı da mümkündür. Bu durumda doktorunuz daha fazla test sonucu ile teyit etmek isteyebilir.

IgM Negatif Çıkması Ne Demek ?

“Negatif” bir IgM testi genellikle enfekte olmadığınız anlamına gelir. Ancak HIV veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alan kişiler gibi zayıf bir bağışıklık sistemine sahip insanlar enfekte olabilir ve testte ortaya çıkacak kadar antikor üretemez.

Anti rubella IgG referans aralığı test sonuçları

 • Pozitif bir test 1.0 veya daha yüksektir
 • Negatif bir test 0.7 veya daha düşüktür
 • IgG testi sonucu şüpheli 0.8 veya 0.9’luk olması

Anti rubella ıgg değeri kaç olmalı?

 • Anti rubella ıgg yüksek çıkması yani Pozitif bir test 1.0 veya daha yüksektir. Bu, kanınızda kızamıkçık antikorlarınız olduğu ve gelecekteki enfeksiyona karşı bağışık olduğunuz anlamına gelir.
 • Negatif bir test 0.7 veya daha düşüktür. Bağışıklık kazandıracak çok az antikorunuz var veya tespit edilemeyecek kadar az.
 • 0.8 veya 0.9’luk bir test şüphelidir, aşı ve antikorların henüz kanınızda görünmediği anlamına gelebilir. Doktorunuz testi tekrar almanızı isteyebilir.

Hamilelikte Anti Rubella IgG Pozitif

Hamileyseniz ve doktorunuz kızamıkçık olduğundan şüpheleniyorsanız her iki teste de ihtiyacınız olacaktır. Ve bebeğiniz doğumdan sonra da iki teste ihtiyaç duyacaktır.

Bebekler annelerinden IgM antikorları alamazlar, bu nedenle yenidoğan bebeğin olumlu bir testi varsa, doğumdan önce veya hemen sonra enfekte olurlar. Bir annenin IgG antikorları hamilelik sırasında ve doğduktan birkaç ay sonra bebeğini koruyabilir.

Kızamıkçığa karşı koruma sağlayan 2 aşı bulunmaktadır. Kızamık, kabakulak, kızamıkçık (MMR) aşısı ve kızamık, kabakulak, kızamıkçık ve Varisella (MMRV) aşısı.

2 Yorumlar
 1. zeliha diyor

  7 haftalik hamileyim anti rubella igg 13.1,anti rubella igm 2.97cikti sonuc ne demek riskli bir durum var mi belirtir misiniz lutfen.

  1. ozan diyor

   Zeliha hanım merhaba,Bebeğiniz dünyaya geldimi?Herhangibir sorun bulunmaktamı?Blgi paylaşabilirmisiniz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.