E202 Nedir Helal mi Nerede Kullanılır Ne İşe Yarar Neden Yapılır

Potasyum Sorbat Nedir E202 Ne Demek Zararları Helal mi?

0 510

Potasyum Sorbat Nedir E202 Ne Demek Zararları Helal mi?

Potasyum sorbat yiyeceklerin bakteri, mantar ve küften bozulmasını önlemeye yardım eden bir gıda koruyucudur. Gıda maddelerine potasyum sorbat eklenmesi raf ömrünü arttırır. Potasyum sorbat antimikrobiyal özellikleri zararlı bakteri ve küflerin yayılmasını ve büyümesini durdurduğundan çok sayıda yiyecekte koruyucu olarak kullanılır. Peynir, fırın ürünler, şuruplar ve reçellerde kullanılır. Tat bırakmadığından meyve kurusu ve kurutulmuş et gibi suyu çıkarılmış gıdalar için de koruyucu olarak kullanılır. Potasyum sorbat kullanımı gıdaların raf ömrünü arttırır bu yüzden birçok besin takviyesinde bulunur.

Potasyum Sorbat Nedir?

Potasyum sorbat kimyasal bir katkı maddesidir. Gıdalarda, içeceklerde ve kişisel bakım ürünlerinde koruyucu olarak yaygın şekilde kullanılır. Sorbik asit ve potasyum hidroksitten sentetik olarak üretilir, kokusuz ve tatsız bir tuzdur.

Potasyum sorbat küf ve mantar gelişimini durdurarak gıdaların raf ömrünü uzatır. 1850lerde dışbudak ağacının meyvelerinden üreten bir Fransız tarafından keşfedilmiştir. Güvenilirliği ve koruyucu olarak kullanımı son 50 yıldır araştırılmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) uygun şekilde kullanıldığında genellikle güvenli olduğunu kabul etmiştir.

Potasyum Sorbat Nerede Bulunur?

Listede potasyum sorbatlı içerikleri bulacaksınız. Popüler bir koruyucudur çünkü etkilidir ve ürünün tat, koku veya görüntü gibi özelliklerini değiştirmez. Suda çözülebilir ve oda sıcaklığında işe yarar.

Birçok gıdada bulunabilir, bunlar:

 • Elma sirkesi
 • Unlu mamuller
 • Konserve meyveler ve sebzeler
 • Peynirler
 • Kurutulmuş et
 • Kuru meyve
 • Dondurma
 • Turşu
 • Hafif içecekler ve meyve suları
 • Yoğurt

Portasyum sorbat kişisel bakım ürünlerinde antimikrobiyal ve koruyucu olarak kullanılır, Bunlar:

 • Far ve diğer kozmetikler
 • Şampuanlar ve nemlendiriciler
 • Kontak lens solüsyonları

Potasyum sorbatın köpek mamaları ve diğer hayvan mamalarında koruyucu olarak güvenli kullanımı da onaylanmıştır.

Potasyum Sorbat Zararları Nelerdir?

Bazı insanların gıdalardaki potasyum sorbata alerjik reaksiyonu olabilir. Bu alerjiler nadirdir. Potasyum sorbata karşı alerji kafa derisi veya cilt tahrişine neden olabilen kozmetik ve kişisel ürünlerde daha yaygındır. Çevre Çalışma Grubu cilt irritanı olma riskini düşük bulmuştur.

Eğer potasyum sorbatı saf içerik olarak kullanırsanız, örneğin şarap yapımı, gözlerinizi ve cildinizi tahriş edebilir.

Genellikle, potasyum sorbat gibi koruyucular FDA tarafından kapsamlı testlerden sonra onaylanır. Ancak biyolojik reaksiyonun bir sonucu olarak üretilen serbest radikaller ve kimyasallardan dolayı herhangi bir kimyasal ürünün uzun süreli kullanımı belirli komplikasyon risklerini arttırır. Uzun süreli potasyum sorbat kullanımında gözlemlenen en yaygın uzun süreli yan etkiler şunlardır:

 • Bulantı, kusma ve gastrit
 • Cilt bakımı ürünleri için potasyum sorbat içeren ürünler kullanıldığındaki durumlarda alerjik reaksiyon riski
 • Bazı insanlar potasyum sorbat cilt, saç veya diğer bölgelerle temas ettiğinde aşırı reaksiyon ve irritasyon geliştirebilirler
 • Koruyucu şeklindeki potasyum sorbatın uzun süreli tüketimi besin emilimini bozarak beslenme eksiklerine yol açabilir.

Potasyum Sorbat Ne İçin Kullanılır?

Potasyum sorbat reçel, pasta, peynir, kurutulmuş et ve akçaağaç şurubu gibi gıdalarda mantar ve küf gelişimini engeller. Bitkisel besin takviyelerinin raf ömrünü attırır. Ek olarak, fast food zincirlerinden aldığınız milkshakeler genellikle koruyucu olarak potasyum sorbat içerir.

Üreticiler birçok kişisel bakım ve güzellik ürününe koruyucu olarak potasyum sorbat eklemektedir. Küf ve bakteri gelişimini engellemeye yardımcı olur.

Potasyum Sorbat Güvenli midir?

Bilim insanları kimyasal olarak potasyum sorbat sentezlemeye 1900lerde başlamıştır. 40larda ilk kez gıda koruyucu haline gelmiştir. Çünkü bilim insanları yıllarca güvenilirliğini test etmiştir. Çalışmalar potasyum sorbatın sofra tuzuyla neredeyse aynı toksik oranına sahip olduğunu göstermiştir. Tavsiye edilen seyreltmelerde kullanıldığında tahriş edici ve hassaslaştırıcı değildir.

Sual: Potasyum Sorbat Helal mi?
CEVAP
Efendim, dinen men edilmemiş ise de vücuda zararları olduğu için tavsiye edilmemiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.