Argan Yağı Faydaları Nelerdir Argan Yağı Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Argan Yağı Faydaları Nelerdir

Argan yağını elde etmek için, argan meyvesinin çekirdeği çıkartılır ve kalan meyve kısmı ezilir. Çıkan sıvı argan yağıdır ve bitkisel bir yağdır. Son yıllarda oldukça popüler olan bu yağ aktarlarda ve birçok güzellik malzemesi satan yerlerde mevcuttur. Elbette argan yağının da hakikisini bulmak gerekmektedir. Argan yağı faydaları içeriğindeki antioksidanlar ve vitaminler sebebi ile onu popüler hale getirmiştir.

Saçlar için Argan Yağının Faydaları

Argan yağının faydaları içeriğinde bulunan bol omega nedeniyle özellikle saçlar ve saç köklerine inanılmaz faydası vardır. Bunları besler, güçlendirir, parlatır ve çok daha sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

 • Saçın parlak görünmesini sağlar.
 • Boyalı saçlarda, boyanın akıp gitmeden saçta daha uzun süre kalmasına yardımcı olur.
 • Saça inanılmaz bir nem sağladığından özellikle kuru saçları olanların ilk kullanımdan itibaren farkı görmeleri mümkündür.
 • Saçın daha gür görünmesine yardımcı olur.
 • Saçta kepek oluşmasını engeller.
 • Isıya karşı saçı daha güçlü hale getirerek, maşa, fön veya düzleştirici gibi makinelerin vereceği yoğun sıcaklığa karşı saçı daha güçlü hale getirir.
 • Kuru ciltlerde inanılmaz bir nem etkisi olduğundan bundan daha iyi bir nemlendirici bulmak zordur.
 • Kuru bir vücudu olan kişilerde de vücut kuruluğunun giderilmesinde etkilidir.

Argan Nasıl Kullanılır?

Argan yağı durulanan tarif

Argan yağını saça uygulayacaksanız saçınız temiz olmaldır çünkü temiz saçın kökleri açıktır ve argan yağının emilimi daha iyi sağlanır.

 1. Argan yağı ile saç deriniz tamamen ıslanacak kadar yağı derinize sürün. Bu sırada yavaş yavaş masaj yaparak saç derinize yağı iyice yedirin.
 2. Ilık bir havlu veya bir streç yardımı ile saçınızı en az 30 dakika boyunca sarın ve bekletin.
 3. Daha sonra normal şekilde yıkayın. Saçlarınızdaki değişime inanamayacaksınız.

Argan yağı durulanmayan tarif

Banyodan sonra saçınız ıslak iken saçınızın ıslaklığını alın ve hala nemli iken argan yağını uçlardan diplere doğru ilerleyerek sürün. Fazlaca sürmeyin ki saçınız yağlı görünmesin. Saçları aşırı kuru kişilerde bile argan yağı sürüp durulamamak saçın yağlı görünmesine neden olacaktır.

Bu şekilde biraz bekleyin ve ardından iyice nemlendiğinde saç kurutma makinesi ile saçınızı güzelce kurutun. Saçınızın nasıl parlak ve sağlam ve yumuşacık göründüğüne inanamayacaksınız.

Önceki

Anti TPO Nedir Anti-TPO Yüksekliği Kaç Olmalı

Yorum yapın