Astigmat Derecesi Düşer mi Miyop Astigmat Dereceleri Numaraları

Astigmat Dereceleri Nelerdir? 0.25 0.50, 0.75 180 Derece Astigmat

1 8.315

Astigmat Nedir

Astigmat gözdeki kırma kusurudur. Astigmatı olan kişiler nesneleri düzgün ve net görememektedir. Sağlıklı bir kişinin korneası yuvarlaktır fakat astigmatı olan kişilerde ise oval veya yumurta şekillidir. Astigmatlı olan kişilerin gözlerinin keskinliğinde azalma veya artma görülebilir. Bu artış veya azalışlar kişideki astigmat derecesini oluşturur. Bu derecelere bakılarak uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Astigmat problemi; kişinin hayatında ilk 3 ay biraz azalma gösterirken ilerleyen zamanlarda aynı kalır, belirgin bir azalış veya artış göstermez.

Astigmat Nedir Neden Olur?

Astigmat; gözde korneadaki şekil bozukluğu sebepli oluşan bir göz hastalığıdır. Bu hastalık genellikle tedavi edilebilmektedir.

Astigmat; bulanık görmeye neden olan gözün ışığı kurma problemidir. Kişide göz ağrısı, çift görme, göz yorgunluğu, görüş keskinliğinde azalma ve baş ağrısı gibi problemler yaşanmasına sebep olan astigmat hem doğuştan hem de ilerleyen yaşlarda yaşanabilen bir göz kusurudur.

Astigmatın meydana gelişinde asıl sebep bilinemese de korneadaki şekil bozukluğundan kaynaklandığı bilinmektedir. Astigmat doğuştan olabildiği gibi göze darbe alınması ve göz hastalıkları sebebiyle de meydana gelebilmektedir.

Astigmat Belirtileri Nelerdir?

Astigmat olan kişilerde yaşanan belirtiler astigmatın seviyesine göre değişse de yaygın görülen belirtiler şunlardır:

 • Bulanık görmeye başlama (cisimlerin hatlarını net olarak görememe)
 • Göz ağrısı
 • Çift görme
 • Baş ağrısı
 • Gözde kuruluk
 • Şaşılık
 • Gece görüş gücünde azalma
 • Göz yorgunluğu
 • Göz tahrişi

Astigmat Dereceleri Nelerdir?

0.25 Astigmat Derecesi:

Korneanın yumurta şekilde olması ve iki kesitte kırılma sonucu oluşan 0.25 astigmatta; cisimler tam olarak algılanamamakta ve bulanık görülmektedir. Bu durumda kişi uzağı ve yakını bulanık ve gölgeli görmektedir. 0.25 ila 2 derece astigmatı olan kişilerde tedavi gerekmemekte gözlük kullanılabilmektedir.

0.50 – 1.00 Astigmat Derecesi:

Astigmatın bu derecelerde olması herhangi bir probleme yol açmamaktadır. Bu kişilerde gözlük kullanımı yeterli olmakta ve rutin kontroller ile astigmat derecesinin ilerlemesi önlenmektedir. Bu derecede astigmat olan kişilerde günlük hayat etkilenmemekte ve çok bariz belirtiler yaşanmamaktadır. Bu durumdaki kişilerde yapılacak en iyi şey astigmat derecesinin ilerlemesini önlemek için düzenli olarak göz doktoruna gitmektir.

1.00 – 4.00 Astigmat Derecesi:

Astigmat 1.00 ila 4.00 dereceler arasında olduğunda miyop ya da hipermetrop gibi göz problemleri yaşanmaktadır. Bu derece astigmata sahip kişiler sürekli gözlük kullanmalı ve her ay göz doktoruna kontrole gitmelidir.

4.00 ve Üzeri Astigmat Derecesi

Astigmatın 4.00 ve üstünde olması büyük risk teşkil etmektedir ve bu hastalar gözlerine ayrıca iyi bakmalıdır. Gözlük kullanımına dikkat edilmeli, göz çok yorulmamalı ve gözü rahatsız eden ışıklı ortamlardan uzak durulmalıdır. Astigmat derecesi 4.00’den yüksek olan kişiler mutlaka her zaman gözlük kullanmalıdır. Gerekli görülmesi durumunda doktor cerrahi müdahale yapabilir. Bu kişiler bilgisayarda uzun süreli yoğun olarak çalışmamalıdır. Çalışması gereken durumlarda doktora her zaman düzenli olarak gitmelidir.

Astigmat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astigmat için uygulanacak tedavi kişide yaşanan belirtiler doğrultusunda doktor tarafından belirlenmektedir. Uygulanacak tedavi genellikle gözlük veya lens kullanımına yönelik olup kişinin günlük hayatının sürdürmesi amaçlanmaktadır. Gözlük veya kontak lensler doktor tarafından kişiye uygun numaralı reçete halinde yazılmaktadır. Eğer gerekli olursa lazerle cerrahi müdahale de yapılmaktadır. Bu kişilerin lazer ameliyatı uygunluğu için detaylı muayene yapılmaktadır.

Lazer ameliyatı: astigmattan tamamen kurtulmayı sağlayan tek yöntem lazerdir. Ancak bu herkes için uygun değildir. Lazer ameliyatı yapılacak kişilerde göz tansiyonu problemi olmaması, korneanın öne doğru bombeleşmiş olmaması ve kişinin genel sağlığının iyi olmasıdır.

180 Derede Astigmat Nedir?

Astigmat göz problemi 2 gruba ayrılmıştır:

 • Regüler astigmatizma: Gözlük kullanımı ile düzeltilmektedir. Kendi içinde 3 grupta incelenmektedir:

a- Basit Astigmatizma: 1 ila 180 derece arası astigmatlık

b- Kompoze Astigmatizma: -1 aks 90 derece arası astigmatlık

c- Mikst Astigmatizma: +1, -2 , 180 derece arası astigmatlık

 • İrregüler Astigmatizma: Bu astigmat grubunda bütün eksenlerde farklı kırılma dereceleri vardır ve gözlük kullanımı ile düzeltilememektedir. Irregüler astigmatizma tedavisinde silindirik (tek düzlemde kırıcı) gözlük camları veya lens kullanılmaktadır. Ayrıca lasik ve lasek yöntemleri ile lazer tedavisi uygulanabilmektedir.
1 yorum
 1. Uğur diyor

  Merhaba öncelikle paylaşmış oldugunuz bilgiler için çok teşekkür ederim anlatılan herşey anlamaya uykun ve kafa karistirmiyor bende yüksek asrigmat var +050-5.50=180aks fakat bu numaranin gözümde hic bir değişikliği yok bir çok doktara gittim tedavisi yok diyorlar ama anlatılan lara bakılacak olursa hemen hemen herşeyin tedavisi mevcut bu paylaşımları bu paylaşımları hangi teknik malzemeye ve doktora güvenerek yaptığınızı Merak ettim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.