Ayağa Kına Nasıl Yakılır Ayak Kokusuna Mantarına İyi Gelir mi

Ayağa, Ayak Altına Kına Yakmanın 11 Faydası Nedir?

0 264

Ayağa Kına Yakmanın Faydaları

Kına, kına ağacının yapraklarının toplandıktan sonra kurutulup öğütülerek toz haline getirilmesi sonucu elde edilen maddedir. Kınanın sağlık için birçok faydası olduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır. Kına ayaklar için de çok faydalı bir maddedir

Ayaklara Kına Nasıl Yakılır?

3-4 yemek kaşığı kınaya biraz su katıp bulamaç haline getirin. Ellerinize eldiven geçirin. Bu karışımı ayaklarınıza sürün. Streç filmle sarıp çorap giyin.1 gece bekletip suyla yıkayın. Yahut en az 2 saat bekletin.

Ayaklara Kına Yakmak Ne İşe Yarar?

 • Ayağa kına yakmak ayak terlemesini geçirir. Bir miktar demlenmiş çaya bir tutam tuz ve kına katın, ince bir tabaka halinde ayağa sürülür çorap giyilir poşet geçirilir bir gece ayakta kalır. Ertesi gün yıkanır. Bu yöntem ayak terlemesine doğal çözümdür.
 • Kına el ve ayaklardaki sedef hastalığına doğal çözümdür.  Bir miktar kınayı, demlenmiş çaya ekleyin, bu karışıma badem yağı katın. Bu karışımı sedef hastalığı olan ayaklarınıza sürün. Streç film geçirin ve çorap giyin. Ertesi gün suyla yıkayın.
 • Kına ayaklardaki mantar için çok faydalıdır ve mantarı temizleme özelliği çok etkindir. Bunun için 1 litre su içine 5 tatlı kaşığı toz kınayı atıp 20 dakika kaynatın. Elde ettiğiniz kına ılıdıktan sonra ayağınızı bununla yıkayın. Bu yöntem sayesinde ayağınıza bir türlü geçmeyen mantardan yavaş yavaş kurtulacaksınız fakat düzenli yapmanız şart.  Bu uygulamayı en az 1 ay yapmalısınız.
 • Ayağınıza uygulayacağınız kına sayesinde ayak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Bunun için bir kapta toz kına, sirke ve arpa ununu karıştırıp lapa haline getirin. Ardından bunu ayak ve ayak parmaklarınıza sürün. Bu uygulama ayaklardaki ağrı ve sızıları dindirmek için çok etkilidir. 
 • Ayak ve bacaklarınıza kına sürerek kas yorgunluğunu azaltabilirsiniz.
 • Eğer ayak tırnaklarınız sürekli kırılıyorsa kına kullanmalısınız.
 • Ayaklarda koku problemi için kınayı denemenizde fayda var. Ayağınıza yakacağınız kına ayaklarda kötü kokunun önüne geçmektedir.
 • Kına cilt için de çok faydalı olduğu için ayaklarda meydana gelen mantar, yanık, soyulma veya kızarıklık gibi problemleri geçirmek için çok etkilidir.
 • PPE yani el ayak sendromu kemoterapi ilaçlarının yol açtığı bir tür alerjik reaksiyondur. Bu durumda kişinin el ve ayaklarında yanma, karıncalanma, şişlik ve kırılmalar meydana gelir. Kınanın serinletici etkisi olduğundan el ayak sendromunun sebep olduğu şikayetler için çok faydalıdır. El ve ayaklarınızda ısınma olduğunda kınayı haftada en az 1 kez el ve ayaklarınızı yıkamak için kullanabilirsiniz.
 • Kına yapraklarını su ile karıştırıp macun kıvamına getirerek aşırı terleme veya üşüme gibi vücut ısı problemlerinden kurtulabileceğiniz ispatlanmıştır. Örneğin gece aşırı sıcaklıyorsanız vücudunuzu serinletmek amacıyla ayaklarınıza kına yakabilirsiniz.
 • Kına ayaklarda meydana gelen yanıklara da iyi gelen doğal bir şifadır. Çünkü kınanın serinletici özelliği çok etkilidir. Ayaklarda yanık olduğunda kınayı sürerek ağrıları dindirebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.