Parmakta Dolama İçin Soğan İle Bitkisel Tedavi Yöntemi

Parmak İltihabı İçin Soğan Nasıl Kullanılır Kesin Doğal Çözüm

0 2.011

Parmak İltihabı Nedir?

“Parmak iltihabı yani dolamaya pek çok doğal çözüm yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri de parmakta iltihap olan yeri soğan ile sarmaktır.”

Tırnak veya tırnak kenarında oluşan enfeksiyon dalama veya parmak iltihabı olarak anılmaktadır. Bu iltihap parmaklarda şişme ve ağrılar sebep olur ve bunlar kişiye oldukça acı verebilir. Belirtileri arasında cilt ve tırnakta renk ve şekil değişimi ve tırnakta kalkma olması bulunan parmak iltihabının asıl nedeni çoğunlukla hafif yaralanmalardır. Dolama yani parmak iltihabı için genel olarak uygulanan tedavi yöntemleri arasında antibiyotik ilaçlar vardır fakat doğal yollarla çözmek için soğan tercih edebilirsiniz.

Parmak İltihabına Soğan İle Doğal Çözüm

Tırnaklarda meydana gelen iltihaplar basit oldukları için ilaç tedavisine gerek kalmadan evde tedavi edebilirsiniz. Eğer tırnakta iltihap birikmesi çoksa bu iltihabın yani irinin boşaltılması şarttır. Bu ise doktorların yapabileceği bir işlemdir. Doktor öncelikle iltihaba sebep olan parmaktaki yarayı keser ve içinde irini boşaltır. Ardından temizlik için yarayı steril bir solüsyon ile yıkar. Bu tedavi ardından hastaya antibiyotik verilerek yaranın iyileşmesi sağlanır. Bunun dışında hasta parmağına evde bakım ve tedavisini yapmaya devam etmelidir. Hafif vakalarda soğan parmak iltihabına çözüm olabilir.

Bunun için ilk olarak küçük bir tencereye bir adet kabuklarını soyduğunuz soğanı bütün olarak alın ve pişirin. Soğanın diş kısmı yandığında ocak alın. Ardından soğanın pişmiş olan orta kısmını cilde uygulanması için yeterli sıcaklıkta olduğunda parmaktaki iltihaplı yere bir bez ile sarın. Sarmayı iyi yapmalısınız ki yara dışarıdan hava almasın fakat aşırı sıkıp kan dolaşımına da engel olmamalısınız. Bu şekilde parmağınıza sardığınız soğanı bir gece sabaha kadar bekletmeli ve ertesi sabah ise sargıyı ve soğanı çıkarmalısınız.

Parmak İltihabı Tıbbi Tedavisi Nasıldır?

Parmak iltihabı yaşayan hastaya antibiyotik ilaçları verilmesinin yanısıra söz konusu parmağı yüksekte tutması ve hareket ettirmemesi istenir. Bu şekilde iyileşmesi oldukça hızlı gerçekleşir. Parmağın üstte tutulması ise şöyle olmalıdır. El kalp seviyesinde veya daha üstünde tutulur ve bu sayede parmaktaki şişlik ortadan kalkar. Yüksekte tutmak için bir bandaj veya aparat kullanabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki parmak iltihabı durumunda hasta mutlaka doktorun vermiş olduğu antibiyotiği kullanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.