Ayak bileği burkulması Ayağımı burktum üstüne basamıyorum ne yapmalıyım

Ayak bileği burkulması, deyip geçmeyin ve kendi yöntemleriniz veya ehil olmayan kişilerin tavsiyeleri ile tedavi % 60 fayda verir. Fakat % 40 fayda yerine zarar verir ve kronik instabiliteye neden olabilir. Tıpta instabilite kararsızlık veya dayanıksızlık demektir, bunu zıddına  ise stabilize denir. Stabilite fizyolojik yüklemelerde omurganın omurlara ve sinir köklerine zarar vermeden hareket etmesi demektir.

Ayak bileği burkulması, ayağım burkuldu ne yapmalıyım

Ayak bileği burkulması, bileği iç ve dışındaki bağların zarar görmesi ile sonuçlanan bir durumdur. Ayak bileği burkulması şiddetine göre genelde dışa doğru burkulmalar görülür ve bu travmaların % 15’ tekrarlayan instabiliteye neden olabilir. Ayak bileği burkulması sonucu ağrı, morarma ve hareket zorluğu yaşanır, ayak bileği şişmesi kaçınılmaz bir durumdur. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda hemen soğuk press uygulayın ve en kısa zamanda ortopedi uzmanına baş vurun.

Ayak bileği ağrısına ne iyi gelir

Bilek burkul ne ne iyi gelir, soğuk uygulamak ödem oluşumunu ve ağrıları azaltır, fakat unutmayın bu geçici bir tedbirdir. Ödem inflamasyon oluşumudur yani bağ dokusunun tamiri için vücudun verdiği reaksiyondur. Ortopedi uzmanı gerek görürse filim çektirir ve ayak burkulmasının şiddetini tespit eder. Hafif ayak burkulması ve yumuşak doku zedelenmesi varsa aşağıdaki tedavileri uygular.

Ayak burkulması tedavisi nasıl yapılır doktorlar neleri tavsiye eder

 • 1. 3 ila 10 gün arası istirahat, ilk üç gün ayağa yük bindirilmez
 • 2. Elestiki bandaj ile bağ ve iskelet yapı desteklenir
 • 3. Yatarken otururken ayağınızın altını yastık ile destekleme yüksekte tutma
 • 4. Bileğinize 10 dk soğuk buz uygulaması belli bir rutini yok
 • 5. Volteren, muscoril, krem veya kapsül, kapsikumlu merhemler
 • 6. Ayak bileklikleri iyileşme sürecinizi destekler
 • 7. Gerekirse koltuk değneği kullanılır

Not:

 • İlk üç gün zaruri tuvalet ihtiyacı dışında ayağınıza yük bindirmeyin, aşırı ağrı ve şişlik varsa mutlaka doktora başvurun
 • Düzenli ilaç kullananların bunu doktora bildirmeleri gerekir ve ona göre ilaç verilir
 • Elastiki bandajı çok sıkı sarılırsa kan akışı azalır, şişlik artar ve iyileşme süreci uzar
 • Tekrar eden ayak burkulması mutlaka ortopedist doktor tarafından tedavi edilmelidir

Ayak burkulması bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir.

Ayak burkulmasına yumurta sarısı

Gece yatmadan evvel bir yumurta sarısını burkulan yere ovalama şeklinde sürün  iyice yedirin, sonra biz bez ile sarın sıkı olmasın.

Ayak burkulmasına zeytin ve zeytinyağı kürleri

Zeytin çekirdeğini çıkartın zeytinleri ezin ve üzerine biraz soğan rendeleyin burkulan ve şişen bölgeye yayın üzerini bir kaç kat bez ile sarın ve yatın, sarımsak ve tuzda ilave edebilirsiniz.

Yeterli miktarda zeytinyağı ve soğanı hafif kavurun ve ayağınızın burkulan yerine bir bez yardımı ile sarın ve uyuyun.

Zeytin yağı ile unu karıştırın hafif lapa kıvamına getirin ve ağrıyan bölgeye sürün. Üzerini bir kaç kat bez ile sarın ve yatın, sabah kalkınca yıkayın.

Ayak bileği burkulması iyileşme süresi

Yumuşak doku zedelenmesine bağlı gelişen şikayetler iki hafta sonra azalır. Eğer iki haftadan fazla bileğinizde ağrı, şişlik ve aşırı hassasiyet  devam ediyorsa doktora başvurun.

Ağrı ve ödem geçtikten sonra hemen sonra herhangi bir spor aktivitesi veya düzgün olmayan zeminlerde yürüyüşler yapmayın.

Tekrarlayan ayak burkulmaları bağ dokusu üzerinde kronik hasarlara neden olabilir, ayağınız tamamen iyileşmeden tekrar burkulması iyileşme sürecini uzatır.

İki ay devam eden problemler dokularda sıkışma veya eklemlerde kıkırdaklarada hasar instabiliteye olduğuna işaret eder.

Ayak bileği burkulması fizik tedavi hareketleri

Oturduğunuz koltukta nasıl rahat ediyorsanız, ayağınızın altına iste yastık koyun isterseniz havada tutun bileğinizi kendiniz çekip 3 saniye tutup bırakın.

Yere veya koltuğa oturup ayağınızı uzatın, ayağınıza lastikli egzersiz bandını bağlayın ve kendinize doğru çekip bırakarak mukavemet oluşturun.

Ayakta eliniz ile bir yerden destek alın, parmak uçlarınıza basarak sırasıyla önce yukarı aşağı bileğinizi hareket ettirin. Sonra içten dışa ve dıştan içe dairesel hareketler yapın.

Bu hareketleri yaparken ağrılarınız tekrardan manüple olursa zorlamayın ve devam etmeyin, ağrı ve geçince hareketlere tekrar başlayın.

Önceki

Hipotermi nedir belirtileri nedenleri Hipotermi tedavisi nasıl bir ortamda yapılmalıdır

Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri (KHDAK) Nedir Belirtileri Tedavisi Mümkün mü

Sonraki

Yorum yapın