Ayak Parmak Çatlaması, Ayak Serçe Baş Parmağı Çatlaması

Parmak Çatlaması ve Parmak Ucu Çatlaması Belirtileri, Tedavisi

0 150

Parmak Çatlaması ve Parmak Ucu Çatlaması Nedir

Parmakta çatlak tam anlamıyla bir kırık sayılmaz. Kemiğin darbe alması sonucu oluşur. Kırığın bir önceki aşaması olarak kabul edilir. Parmakta bulunan kemikler son derece kırılgan ve hassas bir yapıdadır. Bu yüzden hafif darbeler bile bu kemiklerin hemen çatlamasına veya incinmesine yol açabilir. Parmak kemiklerinin yapısı diğer kemiklere göre daha ince ve sıktır. Bu sebeple parmaklarda çatlama ve kırılma daha kolay gerçekleşir.

Çatlak olup olmadığı röntgen çekilerek belirlenir. Böylece çatlağın hangi boyutta olduğu da tespit edilir. Bazı parmak çatlakları cerrahi müdahale gerektirmez. Tedavi için bölgenin sabitlenmesi yeterli olur. Bu, parmağın hareketini önlemek ve kemiklerin doğru bir şekilde tekrar kaynamasını sağlamak için uygulanır.

Parmak Çatlaması Belirtileri Nelerdir

Kemikte çatlak oluşumu, kırık ile benzer belirtiler gösterir. Çatlak meydana geldiğinde ağrı ve şişlik olur.

Şiddetli ağrılara hareket kısıtlaması da eşlik eder. Kişi, çatlak olan bölgeyi hareket ettirmekte zorlanır. Parmak çatlağının belirtileri kısaca şöyle sıralanabilir:

  • Parmağı hareket ettirirken güçlük çekmek
  • Parmakta aşırı ağrı
  • Darbe alınan yerde şişlik
  • Kemikte oluşan çatlak ânında şişliğe yol açmaz. Fakat ağrı giderek artar. Hasar gören bölge bir süre sonra şişmeye başlar.

Kesin tanı röntgen ile konulabilir.

Parmak Çatlağının Tedavisi

Çatlak el parmaklarında da, ayak parmaklarında da görülebilir. Ellerini aktif olarak kullanmayı gerektiren bir işte çalışanların bu durumla karşılaşma ihtimali daha yüksektir.

Parmakta çatlak tedavisi için Ortopedi doktoruna gidilir. Çatlak röntgen ile görüntülenir. Kırığın tamamlanmamış şekline çatlak denir. Yani kemikte bozulma vardır ancak tam anlamıyla ikiye bölünmemiştir. Parmak çatlağının tedavisinde genellikle alçı kullanılır.

Çatlak kırıktan daha çabuk iyileşir. İyileşme süresi çoğunlukla 3-4 haftadır.

Ayak Parmağı Çatlağı Belirtileri

  • Çatlak meydana gelen bölgede şiddetli ağrı
  • Bölgede morarma
  • Hassasiyet
  • Kızarıklık
  • Yumuşak dokularda şişme

Çatlak kırıktan daha kısa sürede geçer. Genellikle 3-4 hafta içerisinde kaybolur.

Ayak Parmağı Çatlağı Tedavisi

Ayak parmağında çatlak tedavisi reçetesiz ilaçlarla yapılabilmektedir. Bunlar iltihap ve ağrı oluşumunu engellemektedir. Sorunun nedenini öğrenmek ve daha etkili bir tedavi uygulamak için doktora görünmek gerekir. Parmak çatlağının tanısında önce röntgen çekilir. Sonuçlar ışığında teşhis koyularak gerekiyorsa alçı tedavisine karar verilir. Ayak parmağı çatlağının iyileşme süresi hastanın yaşına ve genel sağlık durumuna bağlıdır. Gençlerde görülen ayak parmağı çatlaması daha kolay iyileşmektedir.

Mikrocerrahi de bu sorunun tedavisinde başvurulan diğer bir yöntemdir. Birden fazla çatlak oluşmuşsa bu tedavi yöntemiyle daha hızlı sonuç alınır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.