Kol Damarı Seğirmesi Kolun Kalp Gibi Atması Nedenleri

Sağ veya Sol Kolda Damar Atması Neden Olur Tedavisi

0 1.526

Sağ veya Sol Kolda Damar Atması Nedir

Kolda damar atması bazen tek bir kolda olur. Kimi zaman da her iki kolda gerçekleşir. Sol kolda damar atması kalp rahatsızlığından şüphelendirebilir.

Sağ veya Sol Kolda Damar Atması Neden Olur?

Kolda damar atmaları yorgunluktan kaynaklanabilir. Gün içinde kollarınızı aktif olarak kullanıyor, devamlı kol gücü gerektiren bir iş yapıyorsanız kolda damar atması ile karşılaşmanız normaldir. Kollara fazla yük binmesi, sürekli ağır şeyler kaldırılması damar atmasını tetikler.

Potasyum, kalsiyum ve magnezyum hayati öneme sahip temel minerallerdendir. Bunların vücudumuzdaki oranı yeterli seviyede değilse kollarda seğirme görülebilir.

Kolumda damar atıyor diyenler bazen bu damar atışını belirgin şekilde hisseder. Kas seyirmesi yaşanabilir ve damar atması rahatsız edici boyuta varabilir. Fakat bu, mutlaka ciddi bir sağlık sorunu olduğunu göstermez.

Göğüs bölgesinin sol tarafında ve sol kolda meydana gelen damar atması çoğu zaman kalp rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilir. Tabii ki hemen evhamlanıp paniğe kapılmak doğru değildir. Fakat bu ihtimali de göz ardı etmemek lâzımdır. Bundan dolayı bir uzmana başvurmakta geç kalınmamalıdır.

Çalışırken kolunuza çok fazla yükleniyorsanız kolda damar atması problemi yaşayabilirsiniz. Yaptığınız iş sebebiyle kolunuzu aşırı kullanmak durumundaysanız ara sıra damar atmasından şikâyetçi olabilirsiniz.

Koldaki bir damarda tıkanıklık mevcutsa, bu durumun bir belirtisi olarak damar atması oluşabilir.

Kolda bulunan sinirler zedelenirse, hasar görürse yine kolda damar atması ortaya çıkar.

Çok fazla ağır şey taşıdıysanız bu, kolda damar atması yapabilir.

Uyurken kolunuzun üzerine yattıysanız bütün gece baskı altında kalmış demektir. Bu ise kol damarında atma ile sonuçlanabilir.

Kolda çatlak veya kırık da buna yol açabilir.

Kolda damar atmasının diğer bir nedeni omurga kireçlenmesidir.

Ağır egzersiz ve sporlar kol damarında atmaya sebebiyet verebilir. Özellikle istirahat hâlindeyken ya da uyurken daha fazla olur.

Geceleyin sağ veya sol tarafınıza yatıp uzun süre aynı pozisyonda kalıyorsanız kolda damar atması probleminden muzdarip olabilirsiniz.

Kolda damar atması nedenleri arasında yer alan bir başka husus kollara alınan darbelerdir. Kollarda çatlama yahut kırılma buna örnektir.

Geçirilen bir travma kol damarlarını etkileyerek seğirme ve damar atması gibi şikâyetler meydana getirebilir.

Boyun tutulması, boyunla ilgili rahatsızlıklar arter yani damar atmasına yol açabilmektedir. Damarlarda darlık ve benzeri yapısal sorunlar da bunu tetiklemektedir.

Kolda Damar Atması Tedavisi

Kolda damar atması sorunu yaşıyorsanız Kardiyoloji ve Nöroloji doktoruna gitmelisiniz. Koldaki damar atmasının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Kolda damar atması damar tıkanıklığından kaynaklıysa ameliyat gerekebilir. Magnezyum gibi mineral eksikliği sebepse doktor vitamin ilacı yazacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.